Milliardær: Stop landbrugets ’generationsforurening’

Med sine biotek-milliarder tager Jacob Jelsing arealomlægningen i egne hænder og retter samtidig en grundlæggende kritik mod det danske landbrug.

06.01.2025

CSR.dk

Efter biotekvirksomheden Gubras himmelflugt på børsen i år står medstifter og storaktionær Jacob Jelsing tilbage med et tredobbelt milliardbeløb. En del af pengene skal nu sætte skub i omlægning af landbrugsjord til natur.

I år lød det samlede areal af opkøbt landbrugsjord på 250 hektar. Om kort tid vil det tal været steget til 1000 hektar. 

For Jacob Jelsing handler det om at bruge sine penge, hvor det er vigtigt, og at vi som mennesker tager ansvar for den ødelæggende måde, vi har behandlet naturen på. 

”Jeg kan ikke stå på mål for at have så mange penge uden at bruge dem på noget, som har samfundsinteresse og naturinteresse. Så det er derfor, jeg gør det her. Jeg er ikke et lykkeligere menneske af at have så mange penge. Men det betyder noget for mig at genskabe naturen. Jeg vil hellere give det her videre til mine børn, end jeg vil give dem en masse biler”, forklarer han til Børsen.

Et skadeligt erhverv

Under de mange hektar opkøbt landbrugsjord gemmer sig imidlertid også en massiv kritik af dansk landbrug. Grundlæggende er han utilfreds med landbrugets position i samfundet.

Han fremhæver, hvordan landbruget modtager styrtdykkende med støttekroner til at fortsætte med grundlæggende skadelige praksisser. Til sammenligning står grønne virksomheder tilbage uden at have modtaget noget.

Den tilsyneladende ’fredede’ status for landbruget ses for Jacob Jelsing understreget i trepartsaftalen, som han er stærkt kritisk overfor.

I aftalen er arealomlægningen mestendels baseret på frivillighed, hvilket for Jacob Jelsing ikke giver nogen mening. Hvis der ikke bliver fastsat en pris, så kommer det simpelthen til at gå for langsomt.

”Hvis jeg var landmand, og tingene lige hang sammen, så ville jeg da også sidde og vente på, at jeg måske kan få mere for min jord om to eller fem år”, siger han til Børsen.

- lhs

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.08.2026CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

11.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

CSR.dk

EU's nye ETS-forslag: Balancegang mellem klimaambitioner og industriens konkurrenceevne

CSR.dk

Danskernes skjulte varmespild skal afsløres

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København