Milliardær: Stop landbrugets ’generationsforurening’

Med sine biotek-milliarder tager Jacob Jelsing arealomlægningen i egne hænder og retter samtidig en grundlæggende kritik mod det danske landbrug.

06.01.2025

CSR.dk

Efter biotekvirksomheden Gubras himmelflugt på børsen i år står medstifter og storaktionær Jacob Jelsing tilbage med et tredobbelt milliardbeløb. En del af pengene skal nu sætte skub i omlægning af landbrugsjord til natur.

I år lød det samlede areal af opkøbt landbrugsjord på 250 hektar. Om kort tid vil det tal været steget til 1000 hektar. 

For Jacob Jelsing handler det om at bruge sine penge, hvor det er vigtigt, og at vi som mennesker tager ansvar for den ødelæggende måde, vi har behandlet naturen på. 

”Jeg kan ikke stå på mål for at have så mange penge uden at bruge dem på noget, som har samfundsinteresse og naturinteresse. Så det er derfor, jeg gør det her. Jeg er ikke et lykkeligere menneske af at have så mange penge. Men det betyder noget for mig at genskabe naturen. Jeg vil hellere give det her videre til mine børn, end jeg vil give dem en masse biler”, forklarer han til Børsen.

Et skadeligt erhverv

Under de mange hektar opkøbt landbrugsjord gemmer sig imidlertid også en massiv kritik af dansk landbrug. Grundlæggende er han utilfreds med landbrugets position i samfundet.

Han fremhæver, hvordan landbruget modtager styrtdykkende med støttekroner til at fortsætte med grundlæggende skadelige praksisser. Til sammenligning står grønne virksomheder tilbage uden at have modtaget noget.

Den tilsyneladende ’fredede’ status for landbruget ses for Jacob Jelsing understreget i trepartsaftalen, som han er stærkt kritisk overfor.

I aftalen er arealomlægningen mestendels baseret på frivillighed, hvilket for Jacob Jelsing ikke giver nogen mening. Hvis der ikke bliver fastsat en pris, så kommer det simpelthen til at gå for langsomt.

”Hvis jeg var landmand, og tingene lige hang sammen, så ville jeg da også sidde og vente på, at jeg måske kan få mere for min jord om to eller fem år”, siger han til Børsen.

- lhs

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn