To miljøvenlige elbusser triller nu rundt i København

Startskuddet har lydt for fremtidens elektriske københavner-busser. To splinternye elbusser er sat i drift på en af Københavns travleste busruter, og håbet er, at flere af de miljøvenlige busser vil blive indsat i den nærmeste fremtid.

Står det til Københavns overborgmester Frank Jensen, skal bl.a. de osende 5A'ere skiftes ud med elektriske og miljøvenlige alternativer inden for de næste 10-15 år. Foto: Flickr/Lancastrian..

31.08.2016

CSR.dk

København har taget et afgørende skridt mod en grønnere fremtid med offentlig transport, der hverken støjer eller forurener.

Mandag den 29. august trillede en af to elektriske busser nemlig ud fra Linje 3A’s endestation ved Valbyparken med kurs mod Nordhavn på Østerbro, skriver Dansk Energi.

Læs også: Renault på vej med 450 elbiler i København

De to busser har ingen udstødning, de er tæt på støjfrie og kører udelukkende på certificeret, vedvarende energi produceret af danske havvindmøller. De bliver desuden opladt på tre minutter ved endestationerne gennem en arm, som sidder på taget af bussen, og som går videre op i en ladestander.

Toårig prøveperiode
De nye, miljøvenlige busser indgår i en toårig prøveperiode, hvor formålet er at indsamle erfaringer.

Københavns overborgmester Frank Jensen har i den forbindelse stillet sig i spidsen for en omlægning af bustrafikken i København. Hans håb er, at alle københavner-busser bliver udskiftet med elbusser inden for de næste 10-15 år.

”Elbusserne ser ud til at være langt det bedste alternativ til dieseldrevet kollektiv trafik – de hverken larmer, sviner eller udleder CO2. En omlægning til 100 procent elbusser betyder renere luft og mindre støj, og bringer København et vigtigt skridt nærmere målet om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad i 2025”, siger Frank Jensen.

Elafgifter er den største udfordring
Hvis samtlige busser i hovedstaden kørte på ren elektricitet, ville det spare miljøet for 25.000 ton CO2 om året, hvilket svarer til omkring tre procent af byens samlede udledning.

En ting, der dog står i vejen for elbusserne, er de danske elafgifter, som er langt højere for elbusser end for S-tog og letbaner.

Læs også: Forbedret klima og mindre støj til Københavnerne

”Det er helt sort, at afgifterne på elbusser er 200 gange højere end på S-tog og letbaner. Derfor har jeg også taget fat i regeringen og bedt dem kigge på elafgifterne – så det ikke er regningen fra staten, der spænder ben for, at vi får en grønnere by”, udtaler Frank Jensen.

Projektet med elbusserne er finansieret af Københavns Kommune og Trafik- og Byggestyrelsen. Strømmen til de nye busser bliver leveret gratis af Energiselskabet E.ON.

- KLZ

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Hybrid-Seminar: Hvordan kan den fremme den cirkulære omstilling i byggebranchen?

Den nye byggevareforordning trådte i kraft den 7. januar 2025 og vil få fuld anvendelse frem mod 8. januar 2026. Forordningen fastlægger harmoniserede EU-regler for byggevarer. Hensigten er, at den skal fremme byggevarers frie bevægelighed på markedet, reducere den administrative byrde (gennem digitale løsninger) og sikre, at byggevarer er i overensstemmelse med principperne for cirkulær økonomi og nye byggeteknologier.

Dato

17.09.2025

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

MäRK
Morgenmøde
AT DRIVE FORRETNING ER IKKE EN RET – MEN ET ANSVAR

Vi lever i en tid, hvor compliance ikke er nok. Hvor ansvar ikke kan reduceres til regneark, dokumentation og business as usual. Verden har brug for virksomheder, der handler med etisk dømmekraft og menneskelig integritet. Som ikke kun spørger “Hvad må vi?”, men “Hvad er rigtigt – ikke bare her og nu, men også for kommende generationer?”

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Merkur Andelskasse, Vesterbrogade 40, 1. sal, 1620 København

Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Cabi
Webinar
Effektive rutiner i samarbejdet om sygefravær

På dette webinar får du viden om og inspiration til, hvordan du kan være med til at skabe effektive rutiner i jeres samarbejde omkring sygefravær, så I får sat handling bag ordene.

Dato

18.09.2025

Tid

10:15

Sted

Online

Miljømærkning Danmark
Webinar
Fra ambition til action – succes med miljømærkede indkøb

Få viden, inspiration og praktiske råd til at komme godt i gang med miljømærkede indkøb.

Dato

18.09.2025

Tid

13:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense