Miljøorganisationer: Kom i gang med den grønne økonomi

En række grønne organisationer har slået sig sammen i at fremsætte flere tiltag, der kan være med til at kickstarte den danske økonomi efter coronakrisen.

Ved de grønne tiltag foreslår Klimarådet og Dansk Energi blandt andet en øget etablering af vindmøller. .

11.05.2020

CSR.dk

De 15 organisationer

De 15 organisationer bag udspillet ’Grøn og retfærdig genstart’ er:

350 Klimabevægelsen, Care, Dansk Vegetarisk Forening, Amnesty International, Danmarks Naturfredningsforening, Greenpeace, Global Aktion, Mellemfolkeligt Samvirke, Miljøorganisationen VedvarendeEnergi, Nyt Europa, Our Fish, Rådet for Grøn Omstilling, Verdens Skove, WWF Verdensnaturfonden og IWGIA.

Kilde: Politiken

Med de nuværende politiske forhandlinger har organisationerne, der normalt opererer inden for forskellige arbejdsområder, fundet det nødvendigt samle kompetencerne i en plan, der både skal omfatte natur, miljø, klima og flere arbejdspladser. 

Anbefalingerne omfatter blandt andet til en oprydning af de største jordforureninger, sikre vilkår for bæredygtigt fiskeri og en omlægning af landbruget til dyrkning af græs med henblik på at begrænse den danske sojaimport. 

I forhold til klima- og energiområdet er initiativerne ikke decideret nye. Her argumenterer Klimarådet og Dansk Energi for, at der skal bygges flere vindmøller og ladestandere til el-biler. Andre organisationer har foreslået at fjerne momsen på frugt og grønt. 

Usædvanlig anbefaling 
Selvom organisationerne ikke sætter præcise tal på, hvor meget initiativerne kommer til at koste, har de en klart idé om, hvordan det skal finansieres. 

Nemlig at indføre højere skatter og afgifter på de aktører, der udleder flest drivhusgasser. Og det skal ikke kun være skat på f.eks. flybilletter, men ved hjælp af en såkalt klimakriseskat.

“Historisk har man efter verdenskrigene og økonomiske kriser styrket skatteinddrivelse for at finansiere kriserne. Det samme kan vi gøre nu for at finansiere klimaindsatserne. Som en del af finansieringen af en grøn og retfærdig genstart bør der tænkes i omlægning af de grønne afgifter, så forurenerne i langt højere grad bidrager”, står der i blandt andet organisationernes udspil.

Læs også: Regeringen vil renovere grønt for 30 milliarder

Forslaget om de højere CO2-afgifter har flere interessenter i erhvervslivet stillet sig kritisk overfor, på trods af at Klimarådet har anbefalet en langsom implementering frem mod 2030. 

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup