To miljøvenlige elbusser triller nu rundt i København

Startskuddet har lydt for fremtidens elektriske københavner-busser. To splinternye elbusser er sat i drift på en af Københavns travleste busruter, og håbet er, at flere af de miljøvenlige busser vil blive indsat i den nærmeste fremtid.

Står det til Københavns overborgmester Frank Jensen, skal bl.a. de osende 5A'ere skiftes ud med elektriske og miljøvenlige alternativer inden for de næste 10-15 år. Foto: Flickr/Lancastrian..

31.08.2016

CSR.dk

København har taget et afgørende skridt mod en grønnere fremtid med offentlig transport, der hverken støjer eller forurener.

Mandag den 29. august trillede en af to elektriske busser nemlig ud fra Linje 3A’s endestation ved Valbyparken med kurs mod Nordhavn på Østerbro, skriver Dansk Energi.

Læs også: Renault på vej med 450 elbiler i København

De to busser har ingen udstødning, de er tæt på støjfrie og kører udelukkende på certificeret, vedvarende energi produceret af danske havvindmøller. De bliver desuden opladt på tre minutter ved endestationerne gennem en arm, som sidder på taget af bussen, og som går videre op i en ladestander.

Toårig prøveperiode
De nye, miljøvenlige busser indgår i en toårig prøveperiode, hvor formålet er at indsamle erfaringer.

Københavns overborgmester Frank Jensen har i den forbindelse stillet sig i spidsen for en omlægning af bustrafikken i København. Hans håb er, at alle københavner-busser bliver udskiftet med elbusser inden for de næste 10-15 år.

”Elbusserne ser ud til at være langt det bedste alternativ til dieseldrevet kollektiv trafik – de hverken larmer, sviner eller udleder CO2. En omlægning til 100 procent elbusser betyder renere luft og mindre støj, og bringer København et vigtigt skridt nærmere målet om at blive verdens første CO2-neutrale hovedstad i 2025”, siger Frank Jensen.

Elafgifter er den største udfordring
Hvis samtlige busser i hovedstaden kørte på ren elektricitet, ville det spare miljøet for 25.000 ton CO2 om året, hvilket svarer til omkring tre procent af byens samlede udledning.

En ting, der dog står i vejen for elbusserne, er de danske elafgifter, som er langt højere for elbusser end for S-tog og letbaner.

Læs også: Forbedret klima og mindre støj til Københavnerne

”Det er helt sort, at afgifterne på elbusser er 200 gange højere end på S-tog og letbaner. Derfor har jeg også taget fat i regeringen og bedt dem kigge på elafgifterne – så det ikke er regningen fra staten, der spænder ben for, at vi får en grønnere by”, udtaler Frank Jensen.

Projektet med elbusserne er finansieret af Københavns Kommune og Trafik- og Byggestyrelsen. Strømmen til de nye busser bliver leveret gratis af Energiselskabet E.ON.

- KLZ

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

24.04.2025Mind Energy

Sponseret

Energi Danmark konsoliderer sig på tværs af Norden

23.04.2025CSR.dk

Fra mælkekarton til byggemateriale: Skånsk virksomheder fordobler kapaciteten

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Kan du samle det stærkeste hold klimakæmpere?

22.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Aktiv transport med 10 virksomheds initiativer

22.04.2025Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electrics Go Green Competition vender tilbage i 2025 – danske grønne talenter skal i spil

10.04.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Dit transportvalg har betydning for dit helbred og vores planet

09.04.2025CSR.dk

93,6 millioner sikrer CONCITOs fortsatte indsats

09.04.2025CSR.dk

Vognmænd får mulighed for at søge om støtte til grønne lastbiler

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle