Miljøministeren opretter Erhvervsforum for Miljøteknologi

Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) har inviteret en række erhvervsfolk fra blandt andet virksomhederne Novozymes, Haldor Topsøe, Grundfos og Danfoss til at deltage i et nyt Erhvervsforum for Miljøteknologi.

14.01.2009

CSR.dk

Miljøminister Troels Lund Poulsen (V) har inviteret en række erhvervsfolk fra blandt andet virksomhederne Novozymes, Haldor Topsøe, Grundfos og Danfoss til at deltage i et nyt Erhvervsforum for Miljøteknologi. Her skal de udvikle ideer til, hvordan man bedst fremmer udvikling og afsætning af dansk miljøteknologi på et globalt marked med enorme behov.
”Miljøteknologi er en vigtig del af løsningen på de miljøudfordringer, vi står over for, og samtidig er danske virksomheder langt fremme inden for miljøteknologi. Det skal vi udnytte til at skabe grøn vækst. Med Erhvervsforum for Miljøteknologi ønsker jeg at forbedre dialogen med erhvervslivet om, hvordan vi styrker danske virksomheders muligheder for at udvikle og markedsføre ny miljøteknologi til gavn for både miljøet og erhvervslivet”, siger Troels Lund Poulsen.
Regeringen lancerede i 2007 sin handlingsplan for fremme af miljøteknologi med en række initiativer, hvor der samlet set blev afsat over 1 milliard kroner over 3-4 år til blandt andet partnerskaber, udviklings- og demonstrationsprojekter og forskning på områderne energi/klima, landbrugsteknologi, vandmiljø samt sundhedsskadelig forurening.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.03.2026CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle