Michelinkokken Rasmus Munks JunkFood og Irma sikrer sammen et dagligt varmt måltid mad til hjemløse

Irma har indgået en aftale med organisationen JunkFood, der skal give hjemløse i København et dagligt måltid mad af god kvalitet.

Grundlægger og køkkenchef Rasmus Munk åbnede Alchemist i 2015 på Østerbro i København. I dag har restauranten to Michelin-stjerner (Billede: Coop Crowdfunding).

08.12.2020

CSR.dk

Samarbejdet i mellem Michelinkokken Rasmus Munks JunkFood og Irma har flere facetter. 

Under første corona-nedlukning genoptog Rasmus Munk sit tidligere madstøtteprojekt, der gik ud på dagligt at lave enkle retter til de hjemløse. Det projekt får nu yderligere liv igennem samarbejdet med Irma, som bruger sit netværk til at organisere indsamlingen af råvarer til måltiderne. Samtidig tager de hånd om noget af den overskudsmad, der opstår hos deres leverandører - mad der ellers ville risikere at blive smidt ud. 

En af aftalerne i samarbejdet lyder konkret på at Irma sammen med Irma-leverandører og Coop.dk Mad skal donere overskudsvarer, som JunkFood kan tilberede måltider ud af. Derudover planlægger JunkFood også at producere varer, skabt af overskudvarer, som kan sælges i Irmas butikker. 

Læs også: Irma vil være førende på salget af plantebaserede produkter

”I Irma er vi meget stolte over at indgå i dette projekt sammen med Rasmus Munk. For på denne måde kan vi bidrage til, at medborgere i vores eget område, det centrale København, får en hårdt tiltrængt hjælp. Samtidig gør vi op med madspild, så varer, der ellers risikerede at blive smidt ud, bliver forvandlet til sunde og velsmagende måltider,” siger konceptchef Trine Meyer, Irma.

Rasmus Munk siger om samarbejdet med Irma:

”Jeg ser mange spændende muligheder i samarbejdet med Irma, og jeg er meget glad over, at de vil bakke op om vores vision om at sørge for et varmt måltid mad om dagen til gadens folk. Takket være Irmas distributionskanaler og organisation får vi en unik mulighed afor også at arbejde med en anden af mine hjertesager, nemlig madspild, som vi også sætter meget fokus på i restauranten.”

På længere sigt er visionen, at samarbejdet skal udvikles så det kan give unge, der har brug for en frisk start, mulighed for at komme i en form for jobtræning hos JunkFood og Irma. Skabelsen af en JunkFood-restaurant med god mad skabt af varer, der ellers er i risiko for at blive kasseret, ligger også som en mulig fremtidsplan.

Sideløbende samarbejder de to parter netop nu om en crowdfunding-kampagne, der samler penge ind til et julemåltid til de ca. 1500 hjemløse i Københavns gader.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

17.06.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

STARK: Nye EU-krav ændrer rollerne i byggebranchen

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg