Mere plastik end fisk i verdenshavene i 2050

Ifølge en dyster forudsigelse fra Ellen MacArthur Fonden vil der målt på vægt være mere plastik i verdenshavene end der er fisk om 35 år. Graden af genbrug er minimal, og en mere cirkulær tankegang kan være en del af løsningen.

Mængden af plast i verdenshavene vil overgå mængden af fisk i 2050, viser ny rapport..

02.02.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Plastik er på godt og ondt en af de helt store opfindelser i nyere tid, og et uhyre vigtigt element i industrialiseringen og den teknologiske udvikling. Desværre er vi som samfund ikke særlig gode til at genbruge plastikken, og det betyder at mere og mere af det ender i verdenshavene. Det skriver EcoWatch.

Læs også: WEF hylder de cirkulære virksomheder

I en ny rapport forudser Ellen MacArthur Funden sammen med World Economic Forum, at mængden af plastik i verdens oceaner i 2050 vil være større end mængden af fisk, målt på vægt. Ifølge rapporten ender 8 mio. ton plastik årligt i havene, svarende til indholdet af en hel skraldebil hvert minut. Det tal vil blive fordoblet allerede i 2030 og firdoblet i 2050, hvis udviklingen fortsætter uhindret.

Det samme gælder produktionen af ny plastik, der nåede 311 mio. ton i 2014 og altså ligeledes vil næsten firdobles i 2050, hvis ikke der sker ændringer. Det ville ikke være et problem i sig selv - udover at produktionen kræver store mængder olie - hvis vi var bedre til at genbruge plasten.

Men ifølge rapporten bliver kun fem procent ordentligt genbrugt, 40 procent ender på lossepladser rundt omkring, en tredjedel ender i naturen, og resten bliver hovedsagelig brændt, hvilket repræsenterer et enormt ressourcespild og en lige så stor kilde til forurening. Sammenlagt betyder det et årlig tab på op mod 120 mia. dollars (knap 850 mia. kr.) for industrien.

Den cirkulære økonomi som en del af svaret
Som svar på denne nærmest gigantiske udfordring, foreslår rapporten et skift til en langt mere cirkulær indgangsvinkel, sådan som det er blevet nærmest synonymt med både Ellen MacArthur Fonden og grundlæggeren, den tidligere britiske sejler Dame Ellen MacArthur.

Den nye, cirkulære model for verdens plastindustri. Grafik: Ellen MacArthur Foundation..

Visionen er at anvende principperne bag den cirkulære økonomi, hvilket Fonden håber vil kunne ”… transformere plastikøkonomien og drastisk reducere de negative eksternaliteter, såsom forurening af havene”. Det vil kræve en komplet omlægning af dagens ’brug og smid væk’-økonomi til et system, der er designet til at være restorativt og regenererende, og på den måde fjerne konceptet affald.

I den forbindelse peger rapporten fingre af plastindustrien, der slet ikke gør nok for at tage hånd om problemerne. Der kan dog være et skifte på vej, forudser dr. Martin Stuchtey fra McKinsey Center for Business and Environment, der har været med til at udarbejde rapporten.

”Plastik er det ultimative engangsmateriale med nogle egenskaber, ingen andre materiale kan slå. Men de voksende mængder af udtjent plastik genererer også en masse omkostninger, som er værdiødelæggende for industrien. Med en cirkulær tankegang kan plastaffald blive en værdifuld ressource”, siger han i en pressemeddelelse.

Læs også: H&M Global Partner i Ellen MacArthur Foundation

Fra WEF understreger head of public-private partnership, Dominic Waughray, at det bestemt ikke bliver nemt at ”udløse den revolution i plastikindustriens økosystem”, der er brug for, men at ”både den offentlige og private sektor, og civilsamfundet må mobilisere sig” for at få de cirkulære tanker i spil.

Hent rapporten “The New Plastics Economy: Rethinking the future of plastics” her.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.11.2025CSR.dk

Amerikanske delstater truer med retssager mod techgiganter der følger EU-regler

24.10.20253H Law

Sponseret

Kan selv en grøn farve være vildledende?

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Byggeriets Samfundsansvar
Kursus
Få styr på ‘G’ i ESG

Der er et stigende behov for, at byggeriets virksomheder har styr på, hvordan de arbejder med økonomiske, etiske og ledelsesmæssige aspekter, der indgår i bæredygtighedsarbejdet under G’et i ESG. På dette seminar får du redskaber til at håndtere dine processer på en ansvarlig måde, herunder en dybere indsigt i principperne i Due Dilligence, også kaldet rettidig omhu for virksomhedsledelse. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.11.2025

Tid

09:00

Sted

IDA Conference, Kalvebod Brygge 31-33, 1780 København V

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

25.11.2025

Sted

Odense