Mere fart på dansk miljøteknologi

Europæiske kontaktbørser skal udvikle virksomheder i EU til at blive verdensførende inden for miljøteknologi, biomasse og bioenergi.

07.03.2008

CSR.dk

Af Flemming Nielsen, freelance journalist

Europæiske virksomheder skal være verdens førende inden for biomasse og bioenergi inden 2010. Det er et mål, som EU vil nå ved at hjælpe virksomheder med at udvikle sig gennem øget samhandel.

Hvad det konkret går ud på, kan danske virksomheder, organisationer og myndigheder opleve i april måned, hvor der afholdes en kontaktbørs under titlen ”PAVE Viborg2008”. Her kan virksomheder fra Danmark og det øvrige EU mødes for at skabe kontakter, der skal øge eksport, samhandel og udvikling af ny teknologi.

En af de virksomheder, som deltager til april i Viborg, er det Grundfos-ejede Infarm, der leverer miljøteknologi til landbruget.

"Vi er med i kontaktbørsen, fordi vi søger adgang til eksportmarkedet i en række EU-lande. Vi har særlig fokus på Norge, Tyskland, Holland og Spanien, der har mange af de samme miljøkrav som i Danmark," forklarer Allan Skovgaard, direktør i Infarm. Han forventer at have de første eksportordrer i hus inden udgangen af 2008.

Miljøteknologi foran gennembrud
Hos Infarm ser Allan Skovgaard, at miljøteknologibranchen har særlige forhold, som gør sig gældende netop nu.
"Både Grundfos-koncernen og Infarm vurderer, at miljøteknologien står foran sit endelige gennembrud. I dag består branchen af mindre virksomheder, der satser på forskellige teknologier, som er mere eller mindre udviklede. Samtidig er der en stærkt stigende samfundsmæssig efterspørgsel.

Går det som i andre brancher, vil vi se en sammensmeltning af teknologier, fusioner og opkøb af virksomheder," siger Allan Skovgaard.

Derfor mener han også, at det er rette tidspunkt, Infarm ser sig omkring efter nye samarbejdspartnere i Europa.
"Det er nu, det sker. Vi er klar til eksporten både teknologi- og salgsmæssigt. Derfor søger vi kontakt med organisationer og virksomheder, der kan hjælpe os," siger han.

Kontakt til kontrakt
Arrangørerne af mødet i Viborg, Håndværksrådet International, forventer, at mellem 200 og 225 virksomheder fra omkring en snes EU-lande vil deltage i netværksmødet.

"Man møder typisk omkring 20 virksomheder i løbet af en kontaktbørs over to dage, fortæller Jacob Mogensen, eksport- og projektkonsulent hos Håndværksrådet International.

Han beskriver kontaktbørsen som et effektivt og billigt middel til at diskutere muligt samarbejde med et udvalg på flere end 200 virksomheder, organisationer og myndigheder fra knap 20 lande.

"Og det stærkeste kort er, at de er samlet fra den samme sektor på ét sted i to dage, understreger Jacob Mogensen.
De typiske resultater fra en kontaktbørs er tre til fem kontakter, der til sidst munder ud i én til tre kontrakter med samarbejde eller salg."

Grundfos på vej ind i landbruget
Med virksomheden Infarm er Grundfos på vej ind i aktiv miljøteknologi.

I efteråret 2007 købte pumpegiganten Grundfos det lille selskab Infarm, som koncernen har været medejer af i en årrække.

Mens Grundfos har fokuseret på det rene vand, har Infarm fingrene og næsen nede i landbrugets gylleproblem.
Infarms koncept er, at man tilføjer syre til gyllen, hvorved ammoniakken bindes og omdannes til ammonium. Det gavner både dyr og mennesker, som ikke belastes af dårligt indeklima, og miljøet, der slipper for den skadelige ammoniak.

Gyllelugten kan fjernes
I efteråret 2007 lancerede Infarm teknologien Smellfighter, der kan fjerne lugten af gylle ved en gennemluftning med ozon.

"Med de to teknologier har vi stærke kort til at fjerne to forureningskilder fra landbruget. Den ene er ammoniak- og kvælstoffordampningen, og den anden er at fjerne lugten fra produktionen, så der også er plads til, at lokalsamfundet på landet kan nyde den frie natur," siger Allan Skovgaard, direktør i Infarm.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online