Mercedes-Benz tegner den elektriske fremtid op

I 2022 vil der være en fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af alle biler fra Mercedes-Benz. Den samlede investering lyder på over 80 mia. kr.

Den første Mercedes-Benz EQ skal efter planen være klar i 2019. Foto: Daimler.

31.01.2018

CSR.dk

Endnu en af de helt tunge aktører i den internationale bilindustri melder nu ud med en større plan for fremtiden, når det gælder elektrificering af vognparken. Denne gang er det den tyske gigant Mercedes-Benz, der vil sætte strøm til hele sit udvalg af personbiler frem mod 2022.

Læs også: Daimler klar med ny elektrisk lastbil

samme måde som Volvo vil Daimler, der ejer Mercedes-Benz, sørge for at der om godt fire år vil være en enten fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af samtlige biler med den velkendte tretakkede stjerne på køleren, herunder også de små bybiler Smart.

Produktionen af EQ-brandet og de tilhørende batterier vil blive samlet på fem fabrikker; tre i Tyskland, en i Kina og en i USA. Derudover fremstiller Mercedes-Benz/Daimler allerede elbiler i Frankrig. Illustration: Daimler.

Sammenlagt drejer det sig ifølge selskabet om over 50 elektrificerede biler, hvoraf mindst 10 bliver fuldt elektriske – ”i alle segmenter, lige fra Smart til store SUV’er”, lover man.

For at opnå den målsætning vil Daimler over de næste få år investere 10 mia. euro i udvidelsen af sin elektriske flåde og yderligere 1 mia. euro – i alt godt 82,5 mia. kr. – i et globalt batteriproduktionsnetværk i sammenhæng med sit eksisterende produktionsapparat, hvilket omfatter fem batterifabrikker på tre kontinenter.

Den nye produktlinje og teknologi bliver samlet under brandet EQ, og det første køretøj i serien skal efter planen forlade Mercedes-Benz’ fabrik i Bremen, hvor produktionen af den fuldt elektriske SUV EQC vil starte i 2019. Kort efter bliver den også sat i produktion i Kina, hos Beijing Benz Automotive Co (BBAC), og senere følger USA.

Læs også: Ford smider 67 mia. kr. i elbiler

”Vores elektriske biler skal bygges i seks forskellige fabrikker på tre kontinenter. Fordi batterier er hjertet i de eldrevne køretøjer, så gør vi meget ud af at fremstille dem selv, og med vores globale batterinetværk er vi i en fremragende position. Vores produktionsnetværk er klar til e-mobilitet. Vi elektrificerer fremtiden”, siger bestyrelsesmedlem for Production and Supply Chain i Mercedes-Benz Cars, Markus Schäfer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

07.05.2026CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

07.05.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Carlsberg har nu aftaler med over 50 danske landmænd om regenerativ praksis

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

11.05.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

11.05.2026

Sted

Vejle

DTU
Webinar
Executive Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with an Executive Master in Sustainable Leadership.

Dato

11.05.2026

Tid

16:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Ny og revideret ISO 22002-serie (online)

Bliv opdateret på de seneste ændringer i ISO 22002-serien og forstå de nye krav til Pre-Requisite Programs (PRP)

Dato

12.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Kvalitetskultur med udgangspunkt i ISO 10010:2022 og adfærdsdesign

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at lederskab skal sikre en kvalitetskultur.

Dato

12.05.2026

Sted

Middelfart

PwC Danmark
Webinar
Green Taxes and Energy Tax Reimbursement

In this webinar you will get a concise update on the revised rules for reimbursement of energy and excise duties effective from 1 January 2026 and what they mean for companies in practice.

Dato

12.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online