Mercedes-Benz tegner den elektriske fremtid op

I 2022 vil der være en fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af alle biler fra Mercedes-Benz. Den samlede investering lyder på over 80 mia. kr.

Den første Mercedes-Benz EQ skal efter planen være klar i 2019. Foto: Daimler.

31.01.2018

CSR.dk

Endnu en af de helt tunge aktører i den internationale bilindustri melder nu ud med en større plan for fremtiden, når det gælder elektrificering af vognparken. Denne gang er det den tyske gigant Mercedes-Benz, der vil sætte strøm til hele sit udvalg af personbiler frem mod 2022.

Læs også: Daimler klar med ny elektrisk lastbil

samme måde som Volvo vil Daimler, der ejer Mercedes-Benz, sørge for at der om godt fire år vil være en enten fuldt elektrisk eller plug-in hybrid-version af samtlige biler med den velkendte tretakkede stjerne på køleren, herunder også de små bybiler Smart.

Produktionen af EQ-brandet og de tilhørende batterier vil blive samlet på fem fabrikker; tre i Tyskland, en i Kina og en i USA. Derudover fremstiller Mercedes-Benz/Daimler allerede elbiler i Frankrig. Illustration: Daimler.

Sammenlagt drejer det sig ifølge selskabet om over 50 elektrificerede biler, hvoraf mindst 10 bliver fuldt elektriske – ”i alle segmenter, lige fra Smart til store SUV’er”, lover man.

For at opnå den målsætning vil Daimler over de næste få år investere 10 mia. euro i udvidelsen af sin elektriske flåde og yderligere 1 mia. euro – i alt godt 82,5 mia. kr. – i et globalt batteriproduktionsnetværk i sammenhæng med sit eksisterende produktionsapparat, hvilket omfatter fem batterifabrikker på tre kontinenter.

Den nye produktlinje og teknologi bliver samlet under brandet EQ, og det første køretøj i serien skal efter planen forlade Mercedes-Benz’ fabrik i Bremen, hvor produktionen af den fuldt elektriske SUV EQC vil starte i 2019. Kort efter bliver den også sat i produktion i Kina, hos Beijing Benz Automotive Co (BBAC), og senere følger USA.

Læs også: Ford smider 67 mia. kr. i elbiler

”Vores elektriske biler skal bygges i seks forskellige fabrikker på tre kontinenter. Fordi batterier er hjertet i de eldrevne køretøjer, så gør vi meget ud af at fremstille dem selv, og med vores globale batterinetværk er vi i en fremragende position. Vores produktionsnetværk er klar til e-mobilitet. Vi elektrificerer fremtiden”, siger bestyrelsesmedlem for Production and Supply Chain i Mercedes-Benz Cars, Markus Schäfer.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København