Menneskehandel til tvangsarbejde finder sted i Danmark, men bagmænd dømmes ikke

Forskellen fra mere end 100 ofre i perioden 2009 til 2019 til nul dømte bagmænd er ekstrem og indikerer, at der er et problem, siger ekspert.

18.02.2021

CSR.dk

Center mod Menneskehandel har konkluderet, at i alt 102 personer har været ofre for menneskehandel til tvangsarbejde i perioden fra 2009 til og med 2019.

Det skriver Fagbladet 3F.

Det er særligt indenfor transportbranchen, byggebranchen og rengøring/husarbejde at sagerne skal findes. Her har der været 80 ofre.

Det sker dog sjældent – for ikke at sige aldrig – at bagmændene dømmes i sagerne. I ovenstående periode er ingen blevet dømt.

Anders Lisborg, ekspert i menneskehandel til tvangsarbejde, forstår ikke hvordan domstolene og Center mod Menneskehandel kan have så forskellige opfattelser af sagerne. Han driver desuden rådgivningsfirmaet Migration Management Advice og har tidligere arbejdet for blandt andet Center mod Menneskehandel, FN og Rigspolitiets indsatsgruppe mod menneskehandel.

Læs også: Lovkrav og samarbejde skal give menneskerettighedsarbejdet impact

”Der vil nok altid være en forskel. For hos Center mod Menneskehandel kommer tvivlen offeret til gode, mens tvivlen i retssystemet kommer den anklagede til gode. Men forskellen fra nul dømte bagmænd til mere end 100 ofre er ret ekstrem og en klar illustration af, at der er et problem, siger han.

Sammenlignet med andre europæiske lande som Sverige, Norge og Finland halter den danske indsats mod menneskehandel langt bagud. Det viser den årlige såkaldte TIP-rapport, som det amerikanske udenrigsministerium udgav i sommeren sidste år.

Årsagen skal findes i den måde sagerne vurderes på.

Center mod Menneskehandel vurderer sagerne ud fra et andet retsgrundlag, end man gør i retsvæsenet, der vurderer ud fra straffeloven. Center mod Menneskehandel taler udelukkende offerets sag og har ikke hverken bevisførelse eller efterforsker sagerne.

Anklagemyndigheden derimod skal under en straffesag kunne føre bevis for, at alle betingelser for menneskehandel foreligger. Hvis ikke man kan det, så kan der ikke dømmes for menneskehandel.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.03.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

08.03.2026CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Regioner presser EU: Byggeriet skal fylde mere i ny lov om cirkulær økonomi

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

Lübech Living ApS

Sponseret

Design der skaber ro og nærvær i pårørenderum

CSR.dk

Ny analyse: Løngabet i finanssektoren er et strukturelt problem

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Livscyklusanalyser

Opnå en helhedsforståelse af produktets vej igennem hele værdikæden og bliv klogere på et produkts livscyklus og miljøbelastning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus Ringvej Syd 104 8260 Viby J

Dakofa
Møde
Temadag om styrket affaldstilsyn: Kommunale erfaringer efter det første år

Dakofa inviterer til en temadag, hvor der lægges op til udveksling af erfaringer med de allerede gennemførte, kommunale affaldstilsyn.

Dato

17.03.2026

Tid

10:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V