Menneskehandel til tvangsarbejde finder sted i Danmark, men bagmænd dømmes ikke

Forskellen fra mere end 100 ofre i perioden 2009 til 2019 til nul dømte bagmænd er ekstrem og indikerer, at der er et problem, siger ekspert.

18.02.2021

CSR.dk

Center mod Menneskehandel har konkluderet, at i alt 102 personer har været ofre for menneskehandel til tvangsarbejde i perioden fra 2009 til og med 2019.

Det skriver Fagbladet 3F.

Det er særligt indenfor transportbranchen, byggebranchen og rengøring/husarbejde at sagerne skal findes. Her har der været 80 ofre.

Det sker dog sjældent – for ikke at sige aldrig – at bagmændene dømmes i sagerne. I ovenstående periode er ingen blevet dømt.

Anders Lisborg, ekspert i menneskehandel til tvangsarbejde, forstår ikke hvordan domstolene og Center mod Menneskehandel kan have så forskellige opfattelser af sagerne. Han driver desuden rådgivningsfirmaet Migration Management Advice og har tidligere arbejdet for blandt andet Center mod Menneskehandel, FN og Rigspolitiets indsatsgruppe mod menneskehandel.

Læs også: Lovkrav og samarbejde skal give menneskerettighedsarbejdet impact

”Der vil nok altid være en forskel. For hos Center mod Menneskehandel kommer tvivlen offeret til gode, mens tvivlen i retssystemet kommer den anklagede til gode. Men forskellen fra nul dømte bagmænd til mere end 100 ofre er ret ekstrem og en klar illustration af, at der er et problem, siger han.

Sammenlignet med andre europæiske lande som Sverige, Norge og Finland halter den danske indsats mod menneskehandel langt bagud. Det viser den årlige såkaldte TIP-rapport, som det amerikanske udenrigsministerium udgav i sommeren sidste år.

Årsagen skal findes i den måde sagerne vurderes på.

Center mod Menneskehandel vurderer sagerne ud fra et andet retsgrundlag, end man gør i retsvæsenet, der vurderer ud fra straffeloven. Center mod Menneskehandel taler udelukkende offerets sag og har ikke hverken bevisførelse eller efterforsker sagerne.

Anklagemyndigheden derimod skal under en straffesag kunne føre bevis for, at alle betingelser for menneskehandel foreligger. Hvis ikke man kan det, så kan der ikke dømmes for menneskehandel.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

31.03.2026BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

CSR.dk

Meta får milliardbøde for svigt af børns online sikkerhed

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online