Medarbejdere på de danske arbejdspladser føler sig mere stressede

Ny undersøgelse af arbejdsmiljøet i Danmark vækker stor bekymring i fagbevægelsen. Især de offentligt ansatte føler sig pressede.

Foto: Getty Images / Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

20.12.2023

CSR.dk

Det står skidt til med det psykiske arbejdsmiljø i Danmark. Det må være overordnede konklusion, når man dykker ned i den nye NOA-L-undersøgelse (National Overvågning af Arbejdsmiljøet blandt Lønmodtagere), som Arbejdstilsynet netop har offentliggjort.

”Specielt det offentlige arbejdsmarked har i en årrække haft udfordringer med stress, og det bekymrer mig voldsomt, at det fortsat går den forkerte vej. Faktisk ser det overordnet ganske skræmmende ud med hele det psykiske arbejdsmiljø,” siger Maria Klingsholm, fagpolitisk ordfører i FOA i en pressemeddelelse, og fortsætter:

”Stress fører til mange og lange sygemeldinger, og det er et kæmpe samfundsmæssigt problem. Men jeg er mest bekymret for de medarbejdere, der bliver ramt af stress, for det kan være ekstremt invaliderende.”

Rekrutteringskrisen gør det hele værre

Maria Klingsholm peger på, at de massive problemer med stress på det offentlige arbejdsmarked primært skal findes i den manglende sammenhæng mellem krav og ressourcer. For på den ene side har man f.eks. et stigende antal borgere med plejebehov, men på den anden side skærer kommunerne ind til benet, fordi deres økonomi er presset. I praksis betyder det, at der ikke dækkes ind ved sygdom, og at stillinger ikke genopslås, hvis medarbejdere forlader arbejdspladsen.

”Det er ganske paradoksalt, at vi står midt i en rekrutteringskrise i det offentlige, men at hverken kommunerne eller regionerne har råd til at ansatte nok medarbejdere til at løfte de opgaver, der er. For mig at se giver det absolut ingen mening,” siger Maria Klingsholm.

Hun mener, at regeringen må sikre, at kommunerne og regionerne har de fornødne midler til at udnytte den gode trepartsaftale, der netop er indgået, til at sørge for bemandingen velfærdsdanmark. Ellers vil den massive mangel på medarbejdere på det offentlige arbejdsmarked fortsat medføre en negativ spiral, hvor stress avler mere stress, siger hun:

”Sygemeldinger giver underbemanding, og underbemanding gør, at det tilbageværende personale ikke kan løfte de opgaver, de skal. Det er selvsagt virkelig uholdbart, og meldingen fra rigtig mange af FOAs medlemmer er, at de simpelthen ikke kan holde til mere. Det er desværre også den retning, den nye undersøgelse peger, og vi er altså nødt til at sætte ind nu og her.”

Der er masser af viden på området og masser af arbejdsmiljømæssige håndtag at dreje på, når man arbejder med det psykiske arbejdsmiljø. Det kalder på handling fra de lokale arbejdsmiljøledere. Men helt overordnet skal der være tid og ressourcer til at udføre opgaverne. Og når bemandingen er så presset, som den er i øjeblikket, er det svært at finde tid til faglig sparring, supervision og så videre, hvilket går både ud over borgerne og de ansatte.

”Rekrutteringskrisen er en fundamental udfordring for det psykiske arbejdsmiljø, og det er derfor, regeringen må træde til i stedet for at lade kommuner og regioner sejle i deres egne søer af sparebudgetter,” siger Maria Klingsholm.

  • EHS

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

CSR.dk

H&M introducerer videnskabeligt baserede mål for natur og biodiversitet

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online