MBA med fokus på CSR

Fremtidens ledere skal drive forretning på en bæredygtig facon. Derfor er temaet på MBA-uddannelsen på AVT Business School "Responsible Leadership in a Globalizing World". Omdrejningspunktet i samtlige fag er ansvarlighed og bæredygtighed, og formålet er at bidrage til, at fremtidens erhvervsliv ikke kun tænker i profit og produktion.

06.04.2009

CSR.dk

Fremtidens ledere bliver nødt til at have overvejelser med om miljø og mennesker – både for verdensmiljøets skyld, men i høj grad også for, at deres forretning kan overleve kundernes stigende krav om bæredygtig produktion og miljøbevidsthed. Det er omdrejningspunktet på MBA-uddannelsen på AVT Business School: »Det handler om at undervise i helhedstankegang i stedet for at fokusere på erhvervslivets forskellige discipliner isoleret set,” siger Per Junker Thiesgaard, direktør for AVT Business School.

Bæredygtighed er efterspurgt
Skolen satte bæredygtighed på skemaet, fordi det er et emne, der i høj grad bliver efterspurgt blandt morgendagens ledere. Det er kernen i samtlige fag, der alle vil fokusere på CSR, hvad enten det er finansiering, salg, markedsføring eller jura.
I USA er tendensen klar; mere end halvdelen af amerikanske business-skoler har virksomhedens sociale ansvar som obligatorisk fag på MBA uddannelsen. Det er en markant stigning i forhold til 2001, hvor kun hver tredje skole havde gjort disse fag obligatoriske, viser en undersøgelse fra World Resources Institute og the Aspen Institute.
”Samtidig er det en hjertesag for os. Vi vil være med til at sætte ansvarlighed på dagsordenen og set det omsat i handling. Det gør vi gennem vores uddannelse af erhvervsledere på MBA uddannelsen,” siger Per Junker Thiesgaard.
”I Danmark har vi allerede en god lovgivning, som sikrer, at vi behandler mennesker og miljø ordentligt, men vi er også nødt til at overveje, om vi for eksempel vil købe varer fra lande, hvor både priser og viden dokumenterer, at de umuligt kan være fremstillet i et ordentligt arbejdsmiljø. Globaliseringen gør denne tankegang tvingende nødvendig. Se for eksempel hvordan den kinesiske granit, der anvendes i mange danske gågader, er blevet brudt i Kina på en måde, så arbejderne risikerer stenlunger. Derfor skal man overveje, om man overhovedet vil købe det produkt, og så bliver det til et opgør med, om forretning alene handler om tal,« siger Per Junker Thiesgaard.

Knyttet til GRLI
MBA-uddannelsen er knyttet op på Globally Responsible Leadership, GRLI, som er et partnerskab mellem virksomheder, businessskoler og centre for ledelse fra hele verden, der har som fokusområde at uddanne den næste generation ledere til at være globalt ansvarlige ledere. Der er over 40 partnerorganisationer involveret i GRLI og mere end 50 forskellige aktiviteter globalt om gruppens regi. GRLI er partner med EFMD og FN Global Compact. AVT Business School er første danske Business School, der er optaget partner i GRLI og er nævnt som first mover i FN Global Compact.
GRLIs motto er: ”Think big – act small – start now”. ”Netop det motto er en af årsagerne til, at vi er gået med i GRLI. Det tiltaler mig i høj grad, at der er tale om reel handling og ikke bare tanker, teorier og store ord,« siger Per Junker Thiesgaard, der efter det første møde i Canada i november 2007 tog hjem med og kastede sig over arbejdet med at stable den første MBA med fokus på Globally Responsible Leadership på benene.

Første hold ude til september
De første bæredygtige ledere er i fuld gang med uddannelsen og kan til september sætte den eftertragtede firkantede hue på hovedet. Undervejs har de blandt andet haft faget forretningsetik, hvor de er blevet undervist af den amerikanske professor David Vogel fra Berkeley University, Hass School of Business.
Formålet med faget forretningsetik er at styrke de studerendes evner til at forudse, analysere og komme med passende respons til nogle af de afgørende etiske og sociale udfordringer erhvervsledere kommer ud for i en globaliseret forretningsverden. Undervisningen er baseret på cases og professor Vogel inddrager de studerende, der aktivt bliver tvunget til at tage stilling til de mange forskellige dilemmaer, de kan komme ud for.
”Kernen i forretningsetik er at sætte en standard for opførsel i virksomheden, så alle ved, hvad der er det rigtige at gøre – også når der ikke er nogen, der kigger,” siger David Vogel.
“De fleste går på arbejde med alle intentioner om at gøre det rigtige. Men fristelser, vildledning fra ledere og regulær uvidenhed kan få medarbejdere til at handle i strid med virksomhedens etiske regler. Det starter som regel med det, der virker som ligegyldige detaljer. Som at smide et par dokumenter i makulatoren, som senere viser sig, at være beviset for overordnedes insiderhandel, som reelt kan ende med en fængselsdom,” fortæller han til holdet af MBA-studerende, der ikke kan lade være med at tænke nøje over deres egen rolle og etiske standarder I hverdagen.

Samarbejde med Grundfos
MBA holdet 2009 får mere end teorier. Virkeligheden er inviteret indenfor i et tæt samarbejde med Grundfos, der i løbet af uddannelsens 12 mdr. præsenterer 12 ”live cases”, som alle er aktuelle problemstillinger i virksomheden om ansvarlig ledelse. De 50 studerende arbejder sammen med deres professorer om at finde brugbare løsninger og præsenterer forslagene for Grundfos, som på den måde får del i sammenlagt mere end 1000 års erhvervserfaring fra 50 forskellige virksomheder. Sidst i studieforløbet tager holdet på studietur til Kina og besøger Grundfos fabrikken og får her et unikt indblik i operationen af en global dansk virksomhed, hvor socialt engagement og ansvarlighed er en integreret del af virksomhedens værdigrundlag og kultur.
Grundfos CSR manager, Irene Quist Mortensen, fortæller om samarbejdet: ”Globally Responsible Leadership temaet på AVTs MBA reflekterer direkte kerneværdierne hos Grundfos. Det er første gang, at vi ser disse temaer forankret i en lederuddannelse, og vi er meget glade for at kunne bidrage med live-cases til MBA-holdet og derigennem være med til at give dem større forståelse for udfordringerne i en global virksomhed, der tager etik, CSR, bæredygtighed og innovation alvorligt. Vi ser frem til at høste en masse inspiration af samarbejdet – både fra de erfarne erhvervsledere på studiet og fra nogle af verdens bedste professorer, der kommer fra topuniversiteter som for eksempel Berkeley, Haas School of Business, for at undervise på AVT,” siger Irene Quist Mortensen.

www.csr.dk/strategi

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026CSR.dk

Ny rapport: Klare prioriteringer giver plads til flere hensyn i arealomlægningen af Danmark

06.02.2026CSR.dk

Næstved vil gøre grønne valg synlige i butikker og spisesteder

06.02.2026CSR.dk

Dagrofa satser stort på bæredygtighedsprogram

05.02.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

ESPR will not reward late movers

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online