Masteruddannelse i bæredygtighed blåstemplet af ind- og udland

DTU & Lederne opnår officiel akkreditering af master i bæredygtig ledelse: Skal hjælpe ledere med tidens største udfordring.

Masteruddannelsen i bæredygtig ledelse udbydes allerede, men man oplever større interesse med godkendelsen, som gælder i både DK og EU. Foto: DTU.

31.05.2022

CSR.dk

Uddannelsen master i bæredygtig ledelse er i år - som det eneste program med bæredygtighed i fokus - blevet akkrediteret fra Uddannelses- og Forskningsministeriet. Det er en blåstempling af både uddannelsen og samarbejdet bag, mener DTU og Lederne, der i fællesskab står bag uddannelsen. 

En akkreditering betyder, at en række internationale universiteter samt ministeriets rådgivende udvalg for vurdering af udbud af videregående uddannelser har vurderet uddannelsen og fundet, at den har høj kvalitet, relevans og akademisk tyngde.

For koncerndirektør på DTU, Carsten Orth Gaarn-Larsen er akkrediteringen et kvalitetsstempel af rang:

Fakta om uddannelsen og akkreditering

  • Master i bæredygtig ledelse varer 21 måneder og er akkrediteret til 60 ECTS.
  • Akkreditering sikrer, at en uddannelse lever op til høje krav om relevans og kvalitet og sikrer den akademiske kvalitet af både indhold og undervisning. 
  • En akkrediteret uddannelse bliver løbende vurderet og forbedret eksternt.
  • Akkreditering sikrer, at masteruddannelsen anerkendes både i EU og internationalt.

“Det er en blåstempling af samarbejdet mellem os og Lederne og en stor cadeau til hele teamet bag uddannelsen. Med denne Master bevæger vi os sammen i front om at hjælpe virksomheder og nuværende og fremtidige ledere med at tackle tidens måske største udfordring - hvordan bæredygtighed tænkes ind i alle dele af virksomheder, og hvordan det influerer alle beslutninger”, siger Carsten Orth Gaarn-Larsen.

Ledere oplever behov for bedre bæredygtighedskompetencer
Uddannelsen skal bygge bro mellem den nyeste teknologiske forskning, personlig lederskabsudvikling og bæredygtighedsimplementering på en radikalt ny måde, som skal klæde fremtidens ledere bedre på til at tackle de krav, der stilles til bæredygtighed. Og det er der i høj grad behov for, fortæller Camilla Engelshardt, der er direktør i Lederne:

Læs også: Ny bog vil hjælpe de øverste ledelseslag med bæredygtighed

“Bæredygtighed er på toppen af agendaen rundt om i virksomhederne. Men det er ikke en nem øvelse at balance bæredygtighed og bundlinje. Vi ved fra egne undersøgelser, at 47 % af lederne ikke oplever at få tilstrækkelig videreuddannelse og kompetenceudvikling til at kunne sikre den grønne omstilling.  Derfor er vi stolte af at tilbyde netop den mulighed,” siger Camilla Engelshardt.

Den akademiske direktør for uddannelsen, Salla Laasonen, har allerede hørt fra studerende, der har afventet, at akkrediteringen kom, og som nu vil tilmelde sig studiestart.

”Vi har hele tiden oplevet stor interesse for uddannelsen, men den er endnu større nu. Og det giver god mening, for meget af ansvaret for at løse den grønne omstilling, bliver lagt på skuldrene af ledere i virksomheder, og det er en stor opgave,” siger Salla Laasonen.

Læs mere om uddannelsen her

- EHS

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

26.02.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

16.02.2026CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

10.02.2026CSR.dk

EU lancerer verdens første frivillige standard for permanent kulstoffjernelse

09.01.2026CSR.dk

USA trækker sig ud af 66 internationale organisationer og aftaler

11.12.20253H Law

Sponseret

AYA&IDA-dommen viser: “Bæredygtig” er blevet et næsten umuligt ord

10.12.2025CSR.dk

Omnibussen er nu et skridt tættere på målstregen

10.12.20253H Law

Sponseret

Må man kalde noget “bæredygtigt”?

05.12.2025CSR.dk

Farvel til 70 procent af datakrav i rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

03.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

03.03.2026

Sted

Aarhus DK

UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Beierholm
Kursus
Sustainability Management i praksis - København maj 2026

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

03.03.2026

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle