Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

Med Kina som dominerende producent af grøn methanol, undersøger Mærsk nu ethanol som et alternativt brændstof. Målet er at skabe større energiuafhængighed og sikre bredere opbakning til grøn omstilling i shippingbranchen.

Foto: PR-foto: A.P. Møller-Mærsk

14.01.2026

CSR.dk

A.P. Møller-Mærsk vil fremover se nærmere på ethanol som grønt skibsbrændstof. Det sker som led i selskabets strategi for at mindske sin afhængighed af Kina, der i dag sidder tungt på produktionen af grøn metanol, som Mærsk allerede har investeret massivt i.

Mærsk har siden oktober 2025 testet ethanol på containerskibet Laura Mærsk, først med en blanding på 10 procent ethanol og 90 procent metanol og siden med en 50-50 blanding. Næste skridt er at afprøve ren ethanol.

Det oplyste koncernchef Vincent Clerc i et interview med Financial Times. Her fremhævede han, at en mere geografisk balanceret produktion af grønne brændsler kan øge den globale villighed til at investere i grøn shipping.

Kan styrke grøn omstilling i shippingbranchen

Kina er i dag verdens mest konkurrencedygtige producent af grøn metanol og sidder dermed tungt på muligvis den vigtigste kilde til fremtidens energi i shippingbranchen. Dette udgør ifølge Vincent Clerc en risiko, fordi mange lande ikke vil bakke op om en omstilling, der kun kommer Kina til gode.

Her kan ethanol få en rolle at spille.

Både USA og Brasilien har overkapacitet i ethanolproduktionen, hvilket giver gode muligheder for hurtig opskalering uden ekstraomkostninger. Et skifte mod ethanol kan derfor muligvis få flere vestlige lande, herunder USA, til at støtte klimainitiativer i den internationale skibsfart.

Hos Mærsk er der håb om, at diversificering af brændstoffer på sigt kan bidrage til at bryde den politiske dødvande i FN’s internationale maritime organisation (IMO), hvor klimaaftaler for skibsfarten gentagne gange er strandet; senest i oktober, hvor USA blokerede for en aftale.

Produktionen og certificeringen af ethanol rummer stadig udfordringer, men Mærsk ser stort potentiale i at udvide sin palet af grønne brændsler. 

- lhs

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.01.2026CSR.dk

Mærsk vil undersøge ethanol som grønt brændstof og mindske afhængighed af Kina

12.01.2026CSR.dk

Samsung Chef: Techbranchen står i tillidskrise midt i AI-kapløbet

12.01.2026Valified

Sponseret

ESG og grøn omstilling: Ny tilskudspulje åbner for SMV’er i januar 2026

08.01.2026CSR.dk

Gensalg af tøj: Sådan kan modebranchen få del i kæmpe potentiale

08.01.2026CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

07.01.2026CSR.dk

Ny forskning peger på nøglen til stærkere klimaledelse i kommuner

06.01.2026CSR.dk

Ni er hoppet fra statens CCS-pulje, kun Aalborg Portland står tilbage

06.01.2026Dansk Standard

Sponseret

Det danske EU-formandskab bæredygtighedscertificeret – igen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

15.01.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

15.01.2026

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Grøn omstilling i praksis

Når vi taler om grøn omstilling i værdikæden er det vigtigt, at bæredygtighed tænkes ind i en helhed i hele værdikæden. Det får du styr på med kurset 'grøn omstilling i praksis'. 8 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Velkomstmøde for medlemmer

Introduktion til netværket: Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

15.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Ny udgave af ISO 14001 på vej – det skal du vide om ændringerne

Webinaret giver en introduktion til den kommende opdaterede udgave af ISO 14001:2026, som udkommer i marts 2026. Du får indsigt i, hvordan ændringerne kan påvirke din organisation, og hvordan du kan forberede dig.

Dato

15.01.2026

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Få styr på BEK 1138/2025 (tidl. 761/2024): Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn samt klimasyn i visse virksomheder

Er din virksomhed omfattet af Bekendtgørelse om obligatoriske energiledelsessystemer og energisyn og klimasyn i visse virksomheder, skal I sikre, at I opfylder kravene i Bekendtgørelsen. På dette 3-times online minikursus, giver vi dig den nødvendige viden, så du kan afgøre om din virksomhed er omfattet, og i givet fald hvad der skal til, for at leve op til kravene.

Dato

16.01.2026

Sted

Online