Mængden af EU-krav bekymrer pensionschef

Love og krav, som skal sikre de grønne ambitioner i EU bliver efterhånden flere og flere. Men det kan bremse innovationen, mener Danica Pensions bæredygtighedschef.

Hos Danica Pension håber man, at EU vil simplificere deres lovkrav, så de er nemmere at arbejde med i virksomhederne. Foto: 123rf.com.

26.06.2024

CSR.dk

EU’s ambitioner på det grønne område har de seneste år vist sig i et stigende antal af krav og lovgivninger, der skal sætte tempoet op hos virksomheder og organisationer, der opererer i unionen.

Men ifølge flere aktører kan det være med til at sætte en stopper for, hvad der reelt kan gøre en forskel i klimakrisen.

Det skriver Børsen.

En af de aktører er Dorte Eckhoff, der er chef for bæredygtighed hos Danica Pension.

Læs også: Udledninger skal ned med 90 procent i 2040 i EU

Hun mener, at EU-regulering har overtaget det meste af bæredygtighedsafdelingens hverdag – og det går i sidste ende udover deres egentlige ønske, som er at komme med nye løsninger og innovative idéer, der også kan rykke ved den grønne omstilling.

Hos Velux nikker man genkendende til den oplevelse, de har hos Danica Pension. Ifølge bæredygtighedschef Fleming Voetmann har de lige nu en fin balance mellem at leve op til krav og stadig kunne innovere. 

Men han mener samtidig, at man er kommet til et punkt, hvor der ikke skal skrues mere op for rapportering.

Læs også: Greenwash-lovens lange arm i praksis

Som en løsning på problematikken mener Dorte Eckhoff derfor, at man har brug for en ny organisering og nye eksperter i virksomhederne. 

På den måde kan der gives tid til ansatte, som har til opgave at komme med de nye løsninger, som også kan skabe forandring.

“Jeg håber, at EU over tid vil simplificere noget af det her lovgivning, så man rent faktisk får det resultat, man oprindeligt havde tænkt sig,” siger hun til Børsen.

– HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

16.04.2026CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

Valified

Sponseret

Når rummelighed bliver forretning og ESG bliver ledelsesdisciplin

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic leads Europe’s recycling industry with 78% taxonomy-aligned revenue

Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle