Mærskflåde skal hjælpe til analyser af havforhold

Mærsk melder hele sin 300 skibe flåde klar til meteorologiske undersøgelser i klima- og vejrprognoser. Undersøgelserne hjælper blandt andet med at forstå klimaforandringernes påvirkning af havet.

Gennem dataindsamling skal Mærsks containerskibe hjælpe meteorologer og klimaforskere med vejrprognoser og tilstande på havet. .

29.05.2020

CSR.dk

Omkring halvdelen af disse fartøjer opererer allerede i det globale Voluntary Observing Ship (VOS) Scheme under Global Ocean Observing System (GOOS). Nu er målet således at inkludere hele Mærskflåden i VOS-flåden inden slutningen af 2020. 

En VOS-skib fortager normalt observationer manuelt, hvor et besætningsmedlem aflæser data fra visse instrumenter, eller automatisk gennem automatiserede vejrstationer (AWS) installeret på skibsdækket. Dataindsamlingen sendes derefter til National Meteorological Services (NMS), og bruges i vejrudsigtsmodeller og kontrol af de faktisk forhold til søs. 

”Som en global containerlogistikvirksomhed udgør vores skibe en vital del af vores netværk og evne til at flytte den globale handel på en sikker og rettidig måde. At hjælpe vejrprognoser og klimaforskning giver mening for Marersk, da de berører vores operationer på forskellige måder”, siger Aslak Ross, chef for marine standards, Mærsk. 

”Hvis vi kan hjælpe med at lette med bare marginale forbedringer af kvaliteten af ​​vejrvejledningstjenester, vil dette være vigtige løftestænger i vores konstante bestræbelser på at forbedre sikkerheden for vores besætninger og aktiver og sikre pålidelige ankomsttider for vores kunders”, tilføjer han.

Kan analysere klimaforandringernes påvirkning
Skibsobservationer skal sammen med andre hav-, landbaserede og satellitobservationer inddrages i globale og regionale klimaanalyser, såvel som klimamodeller over atmosfære og hav, der skildrer miljøets udvikling.

Disse observationer hjælper også med til at sikkerhed for liv og ejendom til søs ved at muliggøre bedre forudsigelser af storme og andre ekstreme havrelaterede begivenheder.

Observationerne giver således vigtige data om meteorologiske forhold til søs til vejrprognoser og hjælper klimaforskere med at forstå klimaforandringerne. For klimaforandringerne påvirker allerede havet og dets beboere. Det viser en undersøgelse foretaget af en gruppe forskere. 

Undersøgelsen vurderer, at selv de dybeste afkroge af havet nu påvirkes af varmere grader, hvor særligt dyr, der lever i mere end 200 meters dybde er sårbare over for forandringerne i klimaet, skriver DR

Selvom verdens CO2-udledning reduceres de kommende år, vil havet være mærket mange år i fremtiden. Den varme, der er i havoverfladen vil nemlig sprede sig nedad, og det vil gøre det sværere for dyrelivet at tilpasse sig de nye omstændigheder.

Læs også: Mærsk lukker afdeling og afskediger CSR-chef

Det kan potentielt ændre og ødelægge hele økosystem i det dybe hav, hvilket betyder der kan forekomme store områder med iltsvind.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00