Mærsk og Novo er positive over for EU’s CSR-forslag

Mærsks bæredygtighedschef er positiv over for EU's forslag om rapporteringskrav. Det sagde hun i et interview til Berlingske i forbindelse med en konference i Bruxelles onsdag.

17.10.2013

CSR.dk

Annette Stube er chef for bæredygtighed hos A. P. Møller - Mærsk.

Et nyt regnskabsdirektiv fra EU stiller krav til de største virksomheder i hele EU om at rapportere om deres samfundsmæssige ansvar. Kravene svarer til dem, der allerede gælder i Danmark. Det er EU-kommissær Michael Barnier, hvis ansvarsområde er EU's indre marked, som har fremlagt forslaget.

I går blev forslaget til regnskabsdirektiv diskuteret på en konference i Bruxelles arrangeret af Udenrigsministeriet og Novo Nordisk. De to virksomheder bakker op om det nye direktiv, men advarer i følge Berlingske i dag om faldgrupper. 

Udspillet er udmærket mener Annette Stube
Chef for bæredygtighed hos A.P. Møller-Mærsk Annette Stube advarer i følge avisen om, at forkerte regler kan føre til meningsløs rapportering, men hun siger, at det nuværende forslag er i orden.

"Det nuværende udspil er faktisk ganske udmærket. På et par områder, blandt andet om rapportering på risiko, er der nogle krav, der trænger til at blive præciseret yderligere, hvis det skal give mening, men i det store hele ser det fornuftigt ud", siger Annette Stube til Berlingske i dag.

Lise Kingo bakker også op
Lise Kingo, koncerndirektør i Novo Nordisk, udtaler til Berlingske om forslaget:

"Vi har fulgt, bidraget til og prøvet reglerne af. Det virker. Reglerne er ikke for detaljerede, men i stedet baseret på principper".

Lise KIngo mener, at det for virksomhederne handler om at komme i gang og få CSR-rapporten til at spille sammen med den øvrige rapportering. Amnesty International ærgrer sig til gengæld over, at EU-Kommissionen ikke stiller krav til virksomhederne om at rapportere hele vejen ud i værdikæden.

Læs også: Mærsk vinder CSR-pris for andet år i træk

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

06.06.2025Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

ESG-rapportering - måske ikke et krav til din virksomhed, men hvad siger kunderne og banken?

04.06.2025CSR.dk

Klage indsendt over Arlas ’vildledende klimatal og greenwashing’

03.06.2025CSR.dk

Groundley henter millioninvestering til grøn regnskabsplatform

03.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Nyt samarbejde gør miljødata let tilgængeligt

30.05.2025CSR.dk

Flertal af Europas virksomheder er tilfredse med CSRD

26.05.2025CSR.dk

Brug af VSME kan stadig give solid rapportering

26.05.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering: start med de lavthængende frugter!

20.05.2025CSR.dk

Omnibuspakken kan spænde ben for grønne investeringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
SustainImpact ApS
Kursus
Business Cases 2.0 - Aarhus

SustainImpact tilbyder Business Case 2.0 kursus gennem vores langvarige samarbejdspartner Faarup & Partners. Traditionelt har man besluttet om projekter ud fra et snævert fokus på økonomi og tid. Fremadrettet er der brug for i langt højere grad at indtænke værdi i et bredere perspektiv, så man sikrer, at de bedste løsninger bliver valgt. Vi kalder denne tilgang for Business Cases 2.0.

Dato

03.06.2025

Tid

09:00

Sted

Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Alt du skal vide om ISO 27001

Lær om krav og fordele ved en ISO 27001 certificering. Er der krav til, at din virksomhed skal have en ISO 27001 certificering, eller er du blot nysgerrig på at vide mere om standarden? Deltag i vores webinar den 4. juni og få indsigt i, hvordan certificeringen kan hjælpe din virksomhed med informationssikkerhed og compliance. Falk Lange, som er Head of Information Security Management System hos TDC Erhverv, er med på webinaret og vil fortælle om deres erfaringer med ISO 27001 og NIS2.

Dato

04.06.2025

Tid

13:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

11.06.2025

Sted

Odense

DTU
Event
Executive MBA Breakfast Club

Discover how you can elevate your leadership career and bring significant value to your company with an Executive MBA from DTU.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

DTU bygning 421 Kollegiebakken 2800 Kgs. Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

11.06.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Aros Business Academy
Kursus
Fra CSRD til VSME – Skab overblik og struktur i din rapportering

Tag på kursus i EU’s nye rapporteringsdirektiv om bæredygtighed! Og kom godt i gang med CSRD-arbejdet allerede nu.

Dato

11.06.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København