Lyreco får svanemærket kantine

Som en af de første i Danmark blev kontorproduktleverandøren Lyrecos kantine for nylig tildelt Svanemærket. Vigtigt ikke kun at se på råvarerne, siger Miljømærkning Danmark.

Lyrecos kantine har været igennem en omfattende certificeringsproces med dokumentation og kontrol af, at den lever op til Svanens skrappe krav. Foto: Lyreco..

28.09.2017

CSR.dk

Landets største leverandør af kontorløsninger- og produkter, Lyreco i Roskilde, fik efter et års grundige forberedelser torsdag d. 28. september det officielle miljømærke Svanen til sin kantine.

Dermed har virksomheden papir på, at dens kantine, der er den første svanemærkede af slagsen i en dansk erhvervsvirksomhed, nu lever op til de krav, der stilles i forbindelse med Svanemærket, herunder et udvalg af økologiske varer og bæredygtig fisk og skaldyr, men også om at reducere mængden af affald samt at sænke forbruget af energi og kemikalier.

Læs også: Danmark har fået sin første svanemærkede restaurant

Hos Lyreco har man investeret i flere ressourcer for at opnå certificeringen, og omstillingen omfatter da også alt fra små poser med salt og peber, mælketrekanterne og vandflaskerne, som nu er sendt på pension, til LED-belysning, miljørigtige rengøringsmidler, affaldssortering og meget mere.

”Hver især kan det lyde som små forandringer, men når det drejer sig om en stor kantine, der dagligt bespiser 300 medarbejdere, er det et omfattende forandringsprojekt”, siger Michael Baun Christensen, administrerende direktør for Lyreco Scandinavia.

Miljømærket vigtigt redskab for virksomheder
Tidligere har Svanemærket primært været kendt i dagligvarehandlen, men inden for de senere år er miljømærket også blevet et vigtigt redskab for virksomheder, der bruger det til at stille krav til de produkter, de indkøber, som for eksempel kontormøbler.

”Det er nyt, at virksomhederne retter miljøbrillerne mod kantinedrift. Hidtil har de primært haft fokus på fødevarerne, og det er et stort skridt i den rigtige retning, at selve kantinedriften nu kommer med, da den tæller meget i miljøregnskabet”, siger Martin Fabiansen, der er direktør i Miljømærkning Danmark, og fortsætter:

”Det er et område, vi ser et stort potentiale i, og vi er naturligvis meget glade for at kunne tildele licens til Svanemærket til Lyrecos kantine”.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

18.09.2026CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

Comwell Hotels

Sponseret

Plantefondsprojekt: Kokke får inspiration til at bringe danske råvarer fra mark til tallerken

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle