Lyreco får svanemærket kantine

Som en af de første i Danmark blev kontorproduktleverandøren Lyrecos kantine for nylig tildelt Svanemærket. Vigtigt ikke kun at se på råvarerne, siger Miljømærkning Danmark.

Lyrecos kantine har været igennem en omfattende certificeringsproces med dokumentation og kontrol af, at den lever op til Svanens skrappe krav. Foto: Lyreco..

28.09.2017

CSR.dk

Landets største leverandør af kontorløsninger- og produkter, Lyreco i Roskilde, fik efter et års grundige forberedelser torsdag d. 28. september det officielle miljømærke Svanen til sin kantine.

Dermed har virksomheden papir på, at dens kantine, der er den første svanemærkede af slagsen i en dansk erhvervsvirksomhed, nu lever op til de krav, der stilles i forbindelse med Svanemærket, herunder et udvalg af økologiske varer og bæredygtig fisk og skaldyr, men også om at reducere mængden af affald samt at sænke forbruget af energi og kemikalier.

Læs også: Danmark har fået sin første svanemærkede restaurant

Hos Lyreco har man investeret i flere ressourcer for at opnå certificeringen, og omstillingen omfatter da også alt fra små poser med salt og peber, mælketrekanterne og vandflaskerne, som nu er sendt på pension, til LED-belysning, miljørigtige rengøringsmidler, affaldssortering og meget mere.

”Hver især kan det lyde som små forandringer, men når det drejer sig om en stor kantine, der dagligt bespiser 300 medarbejdere, er det et omfattende forandringsprojekt”, siger Michael Baun Christensen, administrerende direktør for Lyreco Scandinavia.

Miljømærket vigtigt redskab for virksomheder
Tidligere har Svanemærket primært været kendt i dagligvarehandlen, men inden for de senere år er miljømærket også blevet et vigtigt redskab for virksomheder, der bruger det til at stille krav til de produkter, de indkøber, som for eksempel kontormøbler.

”Det er nyt, at virksomhederne retter miljøbrillerne mod kantinedrift. Hidtil har de primært haft fokus på fødevarerne, og det er et stort skridt i den rigtige retning, at selve kantinedriften nu kommer med, da den tæller meget i miljøregnskabet”, siger Martin Fabiansen, der er direktør i Miljømærkning Danmark, og fortsætter:

”Det er et område, vi ser et stort potentiale i, og vi er naturligvis meget glade for at kunne tildele licens til Svanemærket til Lyrecos kantine”.

- EL

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus