Lokal tevirksomhed har udviklet sig til et grønt eventyr

For bare fire år siden havde virksomheden Chaya aldrig beskæftiget sig med bæredygtighed. I dag har de både en grøn certificering og arbejder strategisk med emner som emballage, transport og madspild. "Chaya er bestemt ikke i mål endnu, men er i en konstant grøn bevægelse,” fortæller virksomhedens forretningsudvikler.

23.03.2022

CSR.dk

Tevirksomheden Chaya, der har eksisteret i mere end 40 år, begyndte i 2018 deres bæredygtighedsrejse.

Virksomheden sælger te til både private og virksomheder foruden salg af delikatesser. Virksomheden forpagter desuden Dronnings Louises Tehus i Bernstorffsparken og driver caféen på Ordrupgaard.

Med hjælp fra en professionel rådgiver igennem Gate21, som er et non-profit partnerskab mellem regioner, kommuner, virksomheder og vidensinstitutioner, der arbejder sammen or at skabe grøn omstilling, tog virksomheden sine første spadestik til en grønnere fremtid. De første tiltag bestod blandt andet i at optimere deres menukort, udskifte alt til LED-lys og indføre flere økologiske råvarer - tiltag der hjalp dem til at opnå turismens internationale miljømærke ’Green Key’.

Læs også: En tredjedel af alle fødevarer på verdensplan går tabt på vejen fra jord til bord

Af lidt tungere emner har virksomheden arbejdet intenst med emballage og transport. På emballagesiden har det betydet en udfasning af plastik til fordel for bionedbrydelige produkter som for eksempel poser lavet af majs. Transporten er svær at undgå, når man importerer te fra Østen, så der har virksomheden valgt at fokusere på delikatesse-området, som nu bliver købt mere lokalt eller er rykket tættere på.

Som en del af deres udviklingsstrategi, sætter de hvert år én ny tung post på dagsordenen.

Lærke Riedel Langvad, der er forretningsudvikler i Chaya, råder andre virksomheder, der ønsker at udvikle deres virksomhed i en grønnere retning til at sætte sig et mål, om at opnå certifikater, der presser en med bagkant og deadline.

“Så er man tvunget til at få gjort noget ved det. Og så vil mit sidste råd være at blive medlem af bæredygtige netværksgrupper. Vi har for eksempel været en del af Gro Consult, hvor vi inspirerede hinanden til, hvordan vi arbejdede videre. Chaya er bestemt ikke i mål endnu, men er i en konstant grøn bevægelse,” afslutter hun.

- MTN

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København