Lidl klar med to biogaslastbiler i København

To lastbiler med komprimeret biogas i tankene er begyndt at køre med dagligvarer for Lidl i Storkøbenhavn. Teknologien reducerer både CO2- og partikeludslippet markant, ligesom de støjer langt mindre. ”Vi er i starten af en omstillingsproces”, lyder det fra detailkæden.

Head of Logistics Allan Nielsen (tv) og Chief Operating Officer Marcus Gustafsson (th) ses her foran de to nye specialbyggede kølelastbiler på Lidls logistikcenter i Køge. Foto: Lidl.

21.02.2020

CSR.dk

”Som landsdækkende dagligvarekæde udfører vi hver dag et stort antal transporter fra vores logistikcentre i hhv. Kolding og Køge til vores i alt 125 butikker over hele Danmark. Det skal vi gøre så effektivt og miljørigtigt som muligt, og her passer biogaslastbiler rigtig godt til vores transporter i tæt bebyggede områder.”

Læs også: Scania klar med første lastbil på flydende biogas

Ordene kommer fra supermarkedskæden Lidls Head of Logistics, Allan Nielsen, og biogaslastbilerne han taler om, er de to Scania P 340-distributionslastbiler, som to vognmandsfirmaer fik leveret forleden, og som er begyndr at køre med dagligvarer for Lidl i Storkøbenhavn.

Mere specifikt skal bilerne køre på komprimeret biogas, hvorved CO2-udslippet reduceres markant, ligesom de køler lasten med såkaldt cryoteknik. Køling via cryoteknik gør dem 97 procent CO2-neutrale ift. traditionelt dieseldrevet køleanlæg, og kommer til at spare miljøet og Lidl for op til 15 ton CO2 om året pr. lastbil.

Derudover reduceres partikeludslippet takket være den markant renere forbrænding i gasmotorerne, som desuden er yderst lydsvage, hvorved støjforureningen også bliver betydeligt mindre.

Selvom to lastbiler ikke fylder meget i Lidls logistiknetværk, så repræsenterer de fortsættelsen af den klimastrategi, som Lidl tog hul på for fem år siden med levering af den første gaslastbil.

”Vi er i starten af en omstillingsproces mod fuldstændige bæredygtige transporter. Vi disponerer dagligt ca. 50 køretøjer fordelt på trækker-/trailere over de længere distancer og forvogne over de kortere distancer. Her vurderer vi, at biogaslastbiler i øjeblikket er den mest bæredygtige løsning i forhold til reduktion af CO2- og partikeludslip, brændstoføkonomi og driftssikkerhed til distribution i byerne, og her passer Scanias nye gaslastbiler perfekt”, siger Allan Nielsen.

Håber på bedre netværk af gastankstationer
Ved at køre på biogas i stedet for naturgas opnås en endnu højere CO2-reduktion, idet biogassen – afhængig af råvarer og produktionsmetode – kan give en CO2-reduktion på langt over 100 procent, oplyser Scania. Det skyldes blandt andet, at biogassen, hvis den produceres af f.eks. gylle, forhindrer at der frigives metan, hvis gyllen i stedet var blevet anvendt som gødning på markerne.

Metangas skader atmosfæren 25 gange mere end CO2, og ved at omdanne gyllen til biogas og anvende den f.eks. i transportsektoren i stedet for dieselolie undgås således både metangasudslip og CO2-udslip til atmosfæren fra forbrænding af dieselolien.

”I Lidl har vi et skarpt fokus på vores bæredygtighedsstrategi indenfor logistik, og vi har allerede en lastvogn med en anden grøn teknologi i drift. Med de to nye lastbiler synes vi imidlertid, vi tager endnu et skridt i den rigtige retning, og der er ikke nogen tvivl om, at vi skal videre ad den vej. Bæredygtighed er en bevidst og målrettet strategi hos Lidl”, siger Chief Operating Officer i Lidl, Marcus Gustafsson.

At køleteknikken på lastbilerne ikke er 100 procent CO2-neutral, skyldes de ressourcer, der bliver brugt til opsamling, filtrering, kondensering og transport af den flydende CO2.

Læs også: Arla tester to biogaslastbiler i København

”Jeg håber, at vi med de nye lastbiler vil kunne høste nogle flere erfaringer, så nettet af tankstationer, hvor man kan tanke gas og CO2 i Danmark bliver udvidet, så det bliver attraktivt for flere at gøre deres logistik mere miljøvenlig”, slutter Allan Nielsen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Partnerskab: Mere brugt elektronik skal tilbage i kredsløb

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

30.04.2026

Sted

Odense

MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme
Webinar
Webinar: Sæt social bæredygtighed på dagsordenen - sådan kommer din virksomhed i gang

Hvordan kan arbejdet med social bæredygtighed styrke din forretning og samtidig skabe værdi for mennesker? Få indsigt i andre virksomheders erfaringer og konkrete initiativer og bliv introduceret til et nyt værktøj, der kan hjælpe din virksomhed i gang med sociale indsatser.

Dato

30.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online