Lavtlønnede oplever syv gange så meget seksuel chikane som de højtlønnede

Sexisme er et problem, ikke bare i blandt kvinder med lange uddannelser. I både Fagbevægelsens Hovedorganisation og HK er man enige om, at der skal højere straffe til for at komme sexisme til livs. Ekspert i seksuel chikane er dog ikke enig.

17.11.2020

CSR.dk

I den seneste tid har der været stort fokus på seksuelle krænkelser særligt i medieverdenen og den politiske verden. Men nu viser en undersøgelse foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), at de lavtlønnede oplever syv gange så mange seksuelle krænkelser som de højtlønnede i Danmark. Det gælder jobs som tjenere, kontoransatte, frisører og lignende.

”MeToo bliver ofte fremstillet som noget, der især rammer kvinder med lange uddannelser. Men nye tal viser, at seksuelle krænkelser rammer bredt, og at det går værst ud over de lønmodtagere, som tjener mindst.”, siger Majbrit Berlau, næstformand for Fagbevægelsens Hovedorganisation, FH.

Læs også: Topchef beder medarbejdere komme til ham om sexisme

I mange af disse sager ender den krænkede med at være taberen, der må forlade arbejdspladsen – ofte i skam. FH kræver derfor hårdere lovgivning på området. I dag får personen, der har været udsat for seksuel krænkelse, maksimalt 33.000 kroner i godtgørelse. FH kræver at beløbet sættes op, så den krænkede modtager, noget der svarer til 12 måneders løn i stedet.

I fagforeningen HK er man enige, og også her arbejder man på at godtgørelsen til den krænkede skal være langt højere.

Mille Mortensen, en af Danmarks førende eksperter i sager om seksuel chikane og cand.mag. i psykologi og virksomhedsstudier ved Københavns Universitet, mener dog ikke, at de højere straffe vil have den ønskede effekt.
Hun har forsket i hvorfor krænkende adfærdfinder sted i erhvervslivet og resultatet er tydeligt: Kulturen på arbejdspladsen er afgørende.

Hun mener derfor, at der skal en kulturændring til, hvor man kan tale åbent om emnet, og hvor det er tilladt at sige fra.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.10.2026Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

13.10.2026CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Natur på dagsordenen: Sådan hænger TNFD, ISSB og EU's regler sammen

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J