Lavtlønnede oplever syv gange så meget seksuel chikane som de højtlønnede

Sexisme er et problem, ikke bare i blandt kvinder med lange uddannelser. I både Fagbevægelsens Hovedorganisation og HK er man enige om, at der skal højere straffe til for at komme sexisme til livs. Ekspert i seksuel chikane er dog ikke enig.

17.11.2020

CSR.dk

I den seneste tid har der været stort fokus på seksuelle krænkelser særligt i medieverdenen og den politiske verden. Men nu viser en undersøgelse foretaget af Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA), at de lavtlønnede oplever syv gange så mange seksuelle krænkelser som de højtlønnede i Danmark. Det gælder jobs som tjenere, kontoransatte, frisører og lignende.

”MeToo bliver ofte fremstillet som noget, der især rammer kvinder med lange uddannelser. Men nye tal viser, at seksuelle krænkelser rammer bredt, og at det går værst ud over de lønmodtagere, som tjener mindst.”, siger Majbrit Berlau, næstformand for Fagbevægelsens Hovedorganisation, FH.

Læs også: Topchef beder medarbejdere komme til ham om sexisme

I mange af disse sager ender den krænkede med at være taberen, der må forlade arbejdspladsen – ofte i skam. FH kræver derfor hårdere lovgivning på området. I dag får personen, der har været udsat for seksuel krænkelse, maksimalt 33.000 kroner i godtgørelse. FH kræver at beløbet sættes op, så den krænkede modtager, noget der svarer til 12 måneders løn i stedet.

I fagforeningen HK er man enige, og også her arbejder man på at godtgørelsen til den krænkede skal være langt højere.

Mille Mortensen, en af Danmarks førende eksperter i sager om seksuel chikane og cand.mag. i psykologi og virksomhedsstudier ved Københavns Universitet, mener dog ikke, at de højere straffe vil have den ønskede effekt.
Hun har forsket i hvorfor krænkende adfærdfinder sted i erhvervslivet og resultatet er tydeligt: Kulturen på arbejdspladsen er afgørende.

Hun mener derfor, at der skal en kulturændring til, hvor man kan tale åbent om emnet, og hvor det er tilladt at sige fra.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.04.2026UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

21.04.2026CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Coop: ”Sammen om din & min bæredygtige fremtid”.

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

If kaster sig ind i kampen mod ensomhed

Bureau Veritas

Sponseret

Virksomhedstilpassede kurser (VTP)

Schneider Electric

Sponseret

Datacenter Designdag 2026

CSR.dk

Ny analyse: Penge i skattely overstiger den fattigste halvdel af verdens formue

BESTSELLER

Sponseret

Renewing Our Commitment to Workplace Safety in Pakistan

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle