Kystnære vindmølleparker går en usikker fremtid i møde

Regeringens 2025-plan lægger op til afskaffelsen af flere grønne projekter. Et af dem er de 350 megawatt kystnære vindmølleparker, der ellers lige har haft deadline for byggebud hos Energistyrelsen.

DI og den grønne tænketank Concito er ikke tilfredse med 2025-planens aflysning af det ellers vedtagne udbud af kystnære havmølleparker. Arkivfoto. .

05.09.2016

CSR.dk

Grønne besparelser i 2025-planen

Regeringen har i alt fundet grønne besparelser for 7,2 milliarder kroner. De skal tages fra følgende projekter:

  • Aflysning af udbud af kystnære havvindmøller (3.290 mio. kr.)
  • Prisloft på bud for havmølleparken Kriegers Flak (1.150 mio. kr.)
  • Lavere balanceringsgodtgørelse til landvindmøller (270 mio. kr.)
  • Intet genudbud af kystnære forsøgsmøller, 22MW (250 mio. kr.)
  • Afskaffelse af grøn ordning for vindmøller (80 mio. kr.)
  • Puljen til VE til proces bortfalder (2.070 mio. kr.)
  • Lavere tilskud til industriel kraftvarme (120 mio. kr.)

Kilde: DR Nyheder

”Helhedsplan – for et stærkere Danmark”. Sådan lyder titlen på regeringens 2025-plan, der for snart en uge siden blev præsenteret for den danske befolkning.

Den langsigtede, økonomiske plan har efterfølgende ikke ligefrem fået rosende ord for dens grønne tiltag. Tværtimod. Planen lægger op til afskaffelsen af en række initiativer og projekter, der ellers var sat i søen for at styrke Danmarks grønne omstilling, skriver DR.

Det gælder blandt andet udbuddet af de kystnære havvindmølleparker, der ellers havde deadline for virksomheders endelige byggebud den 1. september - to dage efter helhedsplanens offentliggørelse.

2025-plan kan skabe usikre investorer
Den grønne nedprioritering bekymrer Christian Ibsen, direktør i den grønne tænketank Concito.

”Man sender både signaler om, at den grønne omstilling ikke spiller den store rolle i at bygge et stærkt Danmark frem mod 2025, og man aflyser samtidig konkrete projekter, som investorer i disse dage sidder og byder på”, siger han til DR og fortsætter:

”Vi risikerer på den måde, at investorerne og virksomheder begynder at være bekymret for Danmarks ambitioner på klima og grøn energi. Det vil være både dyrt og uklogt for den grønne omstilling”.

Læs også: København vinker endegyldigt farvel til kul

Dansk Industri forholder sig ligeså skeptiske, når det kommer regeringens plan om at droppe udbuddet af de kystnære havvindmøller. De miljøvenlige parker var nemlig en del af energiforliget fra 2012, og blev vedtaget af alle Folketingets partier med undtagelse af Liberal Alliance.

”Vi bakker op om energiaftalen fra 2012, og her indgår udbuddet af de her 350 megawatt kystnære vindmølleparker”, siger Troels Ranis, underdirektør i Dansk Industri og ansvarlig for energipolitik. Han tilføjer:

”Man skal kunne regne med den aftale, der politisk er indgået”.

Læs også: Nyt samarbejde kobler elbiler på elnettet

Energistyrelsen vil ikke oplyse over for DR, hvor mange bud de har modtaget, eller hvad der nu kommer til at ske med virksomhedernes bud.

-CHM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

27.05.2026CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

Schneider Electric

Sponseret

Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Vi sniger os lige over målstregen på 2030-klimamålet

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. maj: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.05.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart