Kritikere: H&M’s bæredygtighedspris løser ikke det reelle problem

H&M Conscious Foundation stiller en samlet præmie på 7,5 millioner kroner til rådighed til de fem bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Men kritikere mener ikke, at tøjgigantens innovationskonkurrence løser det reelle problem med ”fast fashion”.

H&M vil med sin Conscious Foundation gerne fremme bæredygtigheden i modebranchen, bl.a. gennem en ansvarlig vandstrategi, tøjgiganten har udviklet i samarbejde med verdensnaturfonden WWF. Tiltaget løser imidlertid ikke branchens reelle problemer, mener kritikere. Foto: H&M/GMB Akash.

03.09.2015

CSR.dk

H&M Conscious Foundation vil gerne fremme bæredygtighed i modebranchen og har derfor lanceret innovationskonkurrencen Global Change Award, der skal finde de bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Det skriver fashionforum.dk.

Læs også: H&M og Unicef hjælper børn til at hjælpe andre børn

En ekspertjury vil, med hjælp fra en verdensomspændende onlineafstemning, udpege fem vindere, der tilsammen får en præmie på 7,5 millioner kroner. Foruden det store pengebeløb får de også adgang til et skræddersyet innovationsforløb, der skal bruges til at føre idéerne ud i livet.

Og tøj-gigantens innovationskonkurrence er et smart træk, men det løser ikke det reelle bæredygtighedsproblem, som branchen står overfor, mener kritikere. Det skriver The Guardian.

Lucy Siegle, journalist og forfatter til ’To Die for: Is Fashion Wearing Out the World?’, mener, at det er H&M’s måde at sige; “Vi kan producere så meget mode, som vi vil, uden at skulle snakke om at neddrosle eller bremse udvidelsen af butikker”. 

Læs også: H&M vil have 80 procent bæredygtig energi

En anden kritiker er Maxine Bedat, der er medstifter og direktør i den New York-baserede online virksomhed, Zady, der sælger “slow fashion”. Hun mener, at det er vigtigt at gøre noget ved de bæredygtige problemer. Men initiativet ”tackler ikke elefanten i rummet”, som hun mener er overproduktion af tøj. Ifølge hende er løsningen i stedet at købe mindre tøj, men af højere kvalitet, da det vil mindske klimaaftrykket. 

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Klar til ISO 45001 revision 2027?

Få overblik over de kommende ændringer

Dato

05.11.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København