Kritikere: H&M’s bæredygtighedspris løser ikke det reelle problem

H&M Conscious Foundation stiller en samlet præmie på 7,5 millioner kroner til rådighed til de fem bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Men kritikere mener ikke, at tøjgigantens innovationskonkurrence løser det reelle problem med ”fast fashion”.

H&M vil med sin Conscious Foundation gerne fremme bæredygtigheden i modebranchen, bl.a. gennem en ansvarlig vandstrategi, tøjgiganten har udviklet i samarbejde med verdensnaturfonden WWF. Tiltaget løser imidlertid ikke branchens reelle problemer, mener kritikere. Foto: H&M/GMB Akash.

03.09.2015

CSR.dk

H&M Conscious Foundation vil gerne fremme bæredygtighed i modebranchen og har derfor lanceret innovationskonkurrencen Global Change Award, der skal finde de bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Det skriver fashionforum.dk.

Læs også: H&M og Unicef hjælper børn til at hjælpe andre børn

En ekspertjury vil, med hjælp fra en verdensomspændende onlineafstemning, udpege fem vindere, der tilsammen får en præmie på 7,5 millioner kroner. Foruden det store pengebeløb får de også adgang til et skræddersyet innovationsforløb, der skal bruges til at føre idéerne ud i livet.

Og tøj-gigantens innovationskonkurrence er et smart træk, men det løser ikke det reelle bæredygtighedsproblem, som branchen står overfor, mener kritikere. Det skriver The Guardian.

Lucy Siegle, journalist og forfatter til ’To Die for: Is Fashion Wearing Out the World?’, mener, at det er H&M’s måde at sige; “Vi kan producere så meget mode, som vi vil, uden at skulle snakke om at neddrosle eller bremse udvidelsen af butikker”. 

Læs også: H&M vil have 80 procent bæredygtig energi

En anden kritiker er Maxine Bedat, der er medstifter og direktør i den New York-baserede online virksomhed, Zady, der sælger “slow fashion”. Hun mener, at det er vigtigt at gøre noget ved de bæredygtige problemer. Men initiativet ”tackler ikke elefanten i rummet”, som hun mener er overproduktion af tøj. Ifølge hende er løsningen i stedet at købe mindre tøj, men af højere kvalitet, da det vil mindske klimaaftrykket. 

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

LIFA skaber grønne vaner med Klimakampen

09.12.2025CSR.dk

EU Ecolabel slår rekord

08.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

"Vi er klar til mere grøn handling": Klimakampen skaber motivation på tværs af virksomheder

03.12.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Firmajulegaven har betydning for klimaet - Sådan gør du dem mere bæredygtige

03.12.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Kreativ forhandler viser vejen for grøn omstilling: En inspiration for branchen

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

10.12.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Special closing event for the Business & Human Rights Accelerator

Join us in Copenhagen on 10 December 2025-International Human Rights Day-for the special closing event of the Business & Human Rights Accelerator.

Dato

10.12.2025

Tid

13:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Event
Business & Human Rights Accelerator Networking Reception

Join us in Copenhagen on 10 December 2025 - to a networking reception of Human Rights Day - and the continued efforts of companies advancing business respect for human rights.

Dato

10.12.2025

Tid

15:00

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

11.12.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn