Kritikere: H&M’s bæredygtighedspris løser ikke det reelle problem

H&M Conscious Foundation stiller en samlet præmie på 7,5 millioner kroner til rådighed til de fem bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Men kritikere mener ikke, at tøjgigantens innovationskonkurrence løser det reelle problem med ”fast fashion”.

H&M vil med sin Conscious Foundation gerne fremme bæredygtigheden i modebranchen, bl.a. gennem en ansvarlig vandstrategi, tøjgiganten har udviklet i samarbejde med verdensnaturfonden WWF. Tiltaget løser imidlertid ikke branchens reelle problemer, mener kritikere. Foto: H&M/GMB Akash.

03.09.2015

CSR.dk

H&M Conscious Foundation vil gerne fremme bæredygtighed i modebranchen og har derfor lanceret innovationskonkurrencen Global Change Award, der skal finde de bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Det skriver fashionforum.dk.

Læs også: H&M og Unicef hjælper børn til at hjælpe andre børn

En ekspertjury vil, med hjælp fra en verdensomspændende onlineafstemning, udpege fem vindere, der tilsammen får en præmie på 7,5 millioner kroner. Foruden det store pengebeløb får de også adgang til et skræddersyet innovationsforløb, der skal bruges til at føre idéerne ud i livet.

Og tøj-gigantens innovationskonkurrence er et smart træk, men det løser ikke det reelle bæredygtighedsproblem, som branchen står overfor, mener kritikere. Det skriver The Guardian.

Lucy Siegle, journalist og forfatter til ’To Die for: Is Fashion Wearing Out the World?’, mener, at det er H&M’s måde at sige; “Vi kan producere så meget mode, som vi vil, uden at skulle snakke om at neddrosle eller bremse udvidelsen af butikker”. 

Læs også: H&M vil have 80 procent bæredygtig energi

En anden kritiker er Maxine Bedat, der er medstifter og direktør i den New York-baserede online virksomhed, Zady, der sælger “slow fashion”. Hun mener, at det er vigtigt at gøre noget ved de bæredygtige problemer. Men initiativet ”tackler ikke elefanten i rummet”, som hun mener er overproduktion af tøj. Ifølge hende er løsningen i stedet at købe mindre tøj, men af højere kvalitet, da det vil mindske klimaaftrykket. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.01.2026CSR.dk

Danske gulerødder bliver presset af varmen

22.01.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

Daka fortsætter som central aktør i Danmarks veterinære beredskab

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København