Kritikere: H&M’s bæredygtighedspris løser ikke det reelle problem

H&M Conscious Foundation stiller en samlet præmie på 7,5 millioner kroner til rådighed til de fem bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Men kritikere mener ikke, at tøjgigantens innovationskonkurrence løser det reelle problem med ”fast fashion”.

H&M vil med sin Conscious Foundation gerne fremme bæredygtigheden i modebranchen, bl.a. gennem en ansvarlig vandstrategi, tøjgiganten har udviklet i samarbejde med verdensnaturfonden WWF. Tiltaget løser imidlertid ikke branchens reelle problemer, mener kritikere. Foto: H&M/GMB Akash.

03.09.2015

CSR.dk

H&M Conscious Foundation vil gerne fremme bæredygtighed i modebranchen og har derfor lanceret innovationskonkurrencen Global Change Award, der skal finde de bedste ideer, der kan skabe bæredygtig forandring. Det skriver fashionforum.dk.

Læs også: H&M og Unicef hjælper børn til at hjælpe andre børn

En ekspertjury vil, med hjælp fra en verdensomspændende onlineafstemning, udpege fem vindere, der tilsammen får en præmie på 7,5 millioner kroner. Foruden det store pengebeløb får de også adgang til et skræddersyet innovationsforløb, der skal bruges til at føre idéerne ud i livet.

Og tøj-gigantens innovationskonkurrence er et smart træk, men det løser ikke det reelle bæredygtighedsproblem, som branchen står overfor, mener kritikere. Det skriver The Guardian.

Lucy Siegle, journalist og forfatter til ’To Die for: Is Fashion Wearing Out the World?’, mener, at det er H&M’s måde at sige; “Vi kan producere så meget mode, som vi vil, uden at skulle snakke om at neddrosle eller bremse udvidelsen af butikker”. 

Læs også: H&M vil have 80 procent bæredygtig energi

En anden kritiker er Maxine Bedat, der er medstifter og direktør i den New York-baserede online virksomhed, Zady, der sælger “slow fashion”. Hun mener, at det er vigtigt at gøre noget ved de bæredygtige problemer. Men initiativet ”tackler ikke elefanten i rummet”, som hun mener er overproduktion af tøj. Ifølge hende er løsningen i stedet at købe mindre tøj, men af højere kvalitet, da det vil mindske klimaaftrykket. 

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

08.05.2026Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle