Korruption straffes globalt - men hvordan og for hvad?

FIFA-sagen bør minde os om, at korruption straffes på tværs af landegrænser. Gode interne systemer skal på plads for at sikre sig mod denne risiko. Det peger to Plesner-advokater på.

25.06.2015

CSR.dk

FIFA-sagen gik over i den juridiske historie som sagen, hvor de mange opdagede at korruption ikke længere kun straffes i hjemlandet, men også gælder for handlinger begået i andre lande. Det skriver de to advokater Marlene Hannibal og advokat og partner Jacob Christensen -– begge fra Plesner Advokater -– i Dagbladet Børsen. Sagen er illustrativ, fordi schweiziske politi anholdt medlemmerne af FIFAs ledelse på foranledning af FBI, der krævede dem udleveret til USA.

”Læs også: USA retter officiel anklage mod FIFA for udbredt korruption

Begrundelsen for FBI's fremfærd er, at transaktionerne har gået igennem amerikanske banker, og at dele af planlægningen er sket i USA eller på servere installeret i USA”, skriver de.

De to advokater peger på, at transnational lovgivning med såkaldt ekstraterritorial effekt bliver mere almindeligt og findes blandt andre i USA, UK og Brasilien. 

Hvornår kommer man  i klemme?
I UK omfatter anti-korruptionsloven alt undtaget enkeltstående transaktioner. Så selvom man kun lejlighedsvis sælger noget til nogen i UK, er man omfattet af reglerne, eller hvis man f.eks. har holdt bestyrelsesmøder på britisk jord. Eller hvis en dansk virksomhed har et datterselskab i UK, som har arbejdet på vegne af moderselskabet, så vil den danske koncern kunne impliceres.

Og det er ikke kun bankoverførsler til hemmelige konti i Schweiz, der tæller. Repræsentationsmiddage uden (det store) faglige indhold eller for store gaver til en jubilæumsreception, hvis de er givet for at skaffe sig en konkurrencemæssig fordel, bliver også regnet som bestikkelse.

Byg solide interne systemer
Ifølge de to Plesner-advokater skal der sættes ind i danske virksomheder, der handler med især amerikanske og britiske virksomheder, eller har samarbejdspartnere fra lande, som er kendt for at være højrisiko-lande i forhold til korruption.

Det kan ske ved at udarbejde målrettede, interne retningslinjer for anti-korruption i compliance-programmer, indføre whistleblower-ordninger samt løbende tjekke virksomhedens samarbejdspartnere.

Ellers kan man ende med at blive sagsøgt under f.eks. den amerikanske eller britiske anti-korruptionslovgivning, der har høje bødestraffe og fængselsstraf, samt at virksomhederne kan straffes for handlinger begået af deres ansatte eller deres samarbejdspartnere.

-JPN/EHS

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

04.06.2026CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

CSR.dk

Blinde og kørestolsbrugere fravælges allerede før jobsamtalen

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår toneangivende kobberaftale på seks mia. euro med KGHM

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

10.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Etisk Handel Danmark
Kursus
Briefing: Navigating biodiversity in global supply chains

Navigating biodiversity in global supply chains – but how?

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online