Konference giver overblik over bureauers arbejde med bæredygtighed

Kravet om bæredygtighed er allestedsværende. Ved en halvdagskonference var en række bureauer samlet for at tale om, hvordan de håndterer og tilgår området.

Til konferencen blev det blandt andet fortalt, hvordan FN' 17 verdensmål indeholder 169 understøttende mål, bureauer kan indføre i forretningen. Arkivfoto..

17.06.2022

CSR.dk

Ved konferencen ’Bureauer & Bæredygtighed’ af Creative Clubs giv syv bureauer på scenen for at fortælle om, hvordan de tager bæredygtigt ansvar.

Det skriver Bureaubiz, der var til stede ved konferencen.

Her blev det gjort klart, at man som bureau skal forholde sig aktivt til emnet – både når det gælder den interne forretning og eksterne kommunikation.

Læs også: Diversitet er forretningskritisk for marketing- og bureauverdenen i 2022, mener eksperter

Det er et noget anderledes billede, hvis man sammenligner med sidste år, hvor bureauer ikke var lige så tilbøjelige til at skilte med deres interne bæredygtighedsinitiativer.

Til konferencen var blandt andet Greenpeaces kampagneleder, Kristine Clement, der kunne fortælle, hvordan de ikke pakker tingene pænt ind, når miljøorganisationen stiller virksomheder til ansvar.

”Vi fører kampagner mod flere virksomheder, og det nye ligger i kædeansvaret. Vi klager over alle led – ikke kun virksomheden, der forsømmer at kommunikere ærligt og retvisende om bæredygtighed, men også advokater, der har rådgivet, bureauer, der designet og eksekveret, og medier, der har bragt budskaberne”, sagde hun under konferencen og understregede samtidig, at markedsføringsbranchen har et centralt ansvar i den grønne omstilling i forhold til at få forbrugere til at drømme og handle.

Læs også: Første grafiske bureau certificeret efter FN’s verdensmål

Kigge Hvid, CEO hos JA Studio, fortalte også til konferencen, at FN’s 17 Verdensmål er meget mere end det.

Til de mål ligger der nemlig 169 understøttende mål, som kan være til stor inspiration for handling, hvor hele skalaen bruges.

- HCL

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle