Kommunalt projekt skal sikre grøn arbejdsstyrke

Et millionstort beløb skal hjælpe udsatte borgere i Holbæk Kommune med at få job i små og mellemstore virksomheder, der arbejder med grøn omstilling.

Ifølge formand i Holbæk Kommune mangler SMV'erne ikke vilje, men arbejdskraft, når det gælder den grønne omstilling. Arkivfoto..

12.01.2023

CSR.dk

Hvis den grønne omstilling i virksomhederne skal sikres, er det nødvendigt, at de har adgang til den arbejdskraft, de har brug for.

Det er i grove træk grunden til, at Holbæk Kommune har fået tilsagn om støtte på 22,1 million kroner til et projekt, der skal hjælpe borgere på kanten af arbejdsmarkedet ind i de virksomheder, der mangler hænder til den grønne omstilling.

Læs også: Nyt projekt bygger bro mellem socialt udsatte og lokale virksomheder

Projektet, der hedder ’Mod job og uddannelse’, sker i samarbejde med Kalundborg Kommune og erhvervsfyrtårnet Bioscience og har som målsætning, at 175 borgere fra begge kommuner skal deltage i initiativet. Det forventes, at projektet starter 1. marts 2023.

”Vi er meget taknemmelige for den her ekstraordinære mulighed for at understøtte både vores virksomheder og borgere. I Holbæk Kommune har vi mange gode virksomheder, som gerne vil den grønne omstilling, men som ganske enkelt mangler hænder for at kunne fortsætte udviklingen. Samtidigt har vi en gruppe borgere, der med den rette hjælp kan træde til og gøre forskellen,” siger Søren Stavnskær, formand for udvalget for beskæftigelse, uddannelse og erhverv, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dansk blomsterforretning sætter fokus på alternativ rekruttering

De 22,1 million kroner kommer fra en pulje på i alt 124 millioner kroner fra Den Europæiske Socialfond og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, hvis overordnede målsætning er at sikre kvalificeret arbejdskraft, som kan hjælpe en grøn udvikling på vej hos SMV’erne.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

04.11.2025CSR.dk

Tyve års samarbejde om alt fra madspild til katastrofehjælp

04.11.2025CSR.dk

Akademiske frontløbere tester nye veje til mere diversitet i STEM

03.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Vores globale aftryk handler også om mennesker

30.10.2025BSR

Sponseret

How Stronger Just Transition Policies Can Enable Business Action

30.10.2025CSR.dk

Mellemlederes trivsel er belastet af høje krav

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an (2025)

Webinar: Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

18.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online