Kommende ECSA-formand: Shipping skal også reducere CO2

Shippingbranchen skal være med til at reducere udledningen af CO2, mener næstformand og kommende formand i de europæiske redere, Niels Smedegaard.

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december..

17.09.2015

CSR.dk

Shippingbranchen skal også være med til at reducere udledningen af CO2. Det mener DFDS's CEO Niels Smedegaard, der om to uger overtager formandskabet for de europæiske redere (ECSA). Det skriver shippingwatch.dk. 

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december.

Læs også: Mærsk vil nedsætte CO2-udledningen markant

Allerede reducering i CO2
Niels Smedegaard, der på nuværende tidspunkt er næstformand i ESCA, mener allerede, at der er sket forbedringer i branchen, om end der stadig er vej igen.

"Man har gjort meget for at reducere udledningen af CO2, hvilket delvist også er drevet af, at kan man spare brændstof, så er det både godt for bundlinjen og miljøet. Langt de fleste rederier i verden har i den her periode minimum opnået en 20-25 procents reduktion per sejlet sømil eller container, så mange ting er allerede sket. Men det arbejde skal selvfølgelig forstærkes de kommende år, og det er vi også i shippingindustrien udmærket klar over. Vi går meget gerne ind i en drøftelse med alle de her parter, så man fremover får en hensigtsmæssig lovgivning, også på CO2-området," siger Niels Smedegaard til shippingwatch.dk.

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Dog mener han, at det er vigtig, at der lovgives globalt og ikke regionalt.

"Det er super vigtigt, at man ikke laver en regional lovgivning, som kun gælder i EU, da det er et internationalt erhverv. Det er meget nemt at flytte sine skibe rundt ved at flytte flag, så man vil skyde sig selv i foden som lovgiver, hvis man ikke tager højde for de her ting."

-SSM

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

20.10.2026Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

20.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

CSR.dk

Too Good To Go udvider sin markedsplads til mere end mad

Schneider Electric

Sponseret

Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

CSR.dk

Første storby i verden: København er selvforsynende med lokal biogas fra toiletskyl og madaffald

Klimaskovfonden

Sponseret

Virksomheder kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig finans

Lær at koble bæredygtighed og økonomi, så du kan rådgive om investeringer og finansielle løsninger, der skaber værdi på flere bundlinjer. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

JUC SERVICE ApS
Konference
Miljøkonferencen

Miljøretten og miljøprocesserne i centrum for udvikling af klimaprojekter, vandmiljø, jordforurening, naturbeskyttelse og biodiversitet.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Marriott Copenhagen Hotel, Kalvebod Brygge 5, 1560 København V