Kommende ECSA-formand: Shipping skal også reducere CO2

Shippingbranchen skal være med til at reducere udledningen af CO2, mener næstformand og kommende formand i de europæiske redere, Niels Smedegaard.

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december..

17.09.2015

CSR.dk

Shippingbranchen skal også være med til at reducere udledningen af CO2. Det mener DFDS's CEO Niels Smedegaard, der om to uger overtager formandskabet for de europæiske redere (ECSA). Det skriver shippingwatch.dk. 

Skibsfarten har ikke tidligere været omfattet af forslag til globale klimaaftaler i FN. Men forleden kom det frem, at blandt andet shipping formentlig bliver omfattet af den klimaaftale, der skal vedtages under klimatopmødet i Paris til december.

Læs også: Mærsk vil nedsætte CO2-udledningen markant

Allerede reducering i CO2
Niels Smedegaard, der på nuværende tidspunkt er næstformand i ESCA, mener allerede, at der er sket forbedringer i branchen, om end der stadig er vej igen.

"Man har gjort meget for at reducere udledningen af CO2, hvilket delvist også er drevet af, at kan man spare brændstof, så er det både godt for bundlinjen og miljøet. Langt de fleste rederier i verden har i den her periode minimum opnået en 20-25 procents reduktion per sejlet sømil eller container, så mange ting er allerede sket. Men det arbejde skal selvfølgelig forstærkes de kommende år, og det er vi også i shippingindustrien udmærket klar over. Vi går meget gerne ind i en drøftelse med alle de her parter, så man fremover får en hensigtsmæssig lovgivning, også på CO2-området," siger Niels Smedegaard til shippingwatch.dk.

Læs også: Holland anker dom om at mindske CO2-udslip

Dog mener han, at det er vigtig, at der lovgives globalt og ikke regionalt.

"Det er super vigtigt, at man ikke laver en regional lovgivning, som kun gælder i EU, da det er et internationalt erhverv. Det er meget nemt at flytte sine skibe rundt ved at flytte flag, så man vil skyde sig selv i foden som lovgiver, hvis man ikke tager højde for de her ting."

-SSM

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.03.2026CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

24.03.2026CSR.dk

Ny LEGO-fabrik skal køre på 100 procent grøn energi

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Schneider Electric

Sponseret

Kom til webinar: Oplev den nye StackMate - enkel og fleksibel robotpalletering

CSR.dk

Nyt studie: 1,5-gradersmålet kan være overskredet inden for få år

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C