Klimarapporter i opråb: Kalder på handling på den korte bane

Mange af verdens klimatiltag har for lange udsigter, lyder det i et væld af klimarapporter, der netop er udkommet op til COP27, der skydes i gang i weekenden. I stedet bør der handles hurtigt, for vinduet for at nå Paris-aftalens målsætning lukker snart.

Hele syv klimarapporter råber vagt i gevær inden COP27 går i luften i weekenden. Foto: 123RF.

03.11.2022

CSR.dk

1,5 grader i 2100. Mere må den gennemsnitlige temperatur ikke stige. Det aftalte verdens ledere i 2015 i Paris-aftalen. Men målet ser i stigende grad urealistisk ud, melder klimaforskere fra blandt andet FN.

For de globale drivhusgasudledninger er endnu ikke faldene, og verdens landes planer for det modsatte er for langsigtede, langsomme og utilstrækkelige. Det fortæller i hvert fald hele syv klimarapporter, der er udkommet ind for kort tid af hinanden og kort tid før, COP27 sparkes i gang i Sharm El-Sheikh, Egypten på søndag.

”Denne rapport fortæller os i kolde videnskabelige vendinger, hvad naturen har fortalt os hele året gennem dødbringende oversvømmelser, storme og voldsomme brande: Vi skal holde op med at fylde vores atmosfære med drivhusgasser, og det skal gå hurtigt,” siger Inger Andersen, som er øverste chef for UNEP, FN’s miljøprgram, om den nye Gap Emissions Report 2022 til The Guardian.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

”Vi har haft vores chance for at foretage gradvise ændringer, men den tid er forbi,” konkluderer hun og advarer om, at der på nuværende tidspunkt ”ikke er nogen troværdig vej til 1,5 grader på plads.”

Ifølge de syv rapporter er verden på vej imod temperaturstigninger på 2,4 og 2,8 grader – hvis vi endda formår at leve op til de klimamålsætninger, der allerede er blevet sat. Og ifølge UNEP er det stadig kun muligt at holde os til en temperaturstigning på 1,8 grader, hvis alle klimapolitikker om nuludledning bliver gennemført.

Ikke alle rapporter dog lige pessimistiske. IEA’s nye World Energy Outlook har Ruslands krig har ført til beslutninger, som vil medvirke positivt til at sænke udledningerne. Og at den globale energikrise kan vise sig at være et vendepunkt i den grønne omstilling.

Læs også: Luftfragt med 80 procent lavere udledninger

”De miljømæssige argumenter for ren energi behøvede ikke at blive styrket, men de økonomiske argumenter til fordel for omkostningskonkurrencedygtige og billige rene teknologier er nu stærkere – og det samme er argumenterne for energisikkerhed,” forklarer IEA’s generaldirektør, Fatih Birol, ifølge Information.

Men selv hvis energikrise bliver en grøn kickstarter er der brug for mere handling her og nu, vurderer rapporterne. For jo højere end temperatur vi når, jo flere irreversible forandringer vil vi møde. Det vil være uoverskueligt, og noget vi aldrig vil kunne gøre om.

Det er altså på den korte bane, at der skal handles. Det vil sige længe inden 2030, konkluderer FN’s generalsekretær, António Guterres.

”Anbefalingerne i rapporten er klare,” siger Guterres. ”Stop vores afhængighed af fossile brændstoffer. Undgå at fastlåse ny infrastruktur for fossile brændstoffer. Investér massivt i vedvarende energi.”

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.05.2026CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

12.05.2026Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

CSR.dk

SMV’er får hjælp til at udnytte AI til bæredygtige løsninger

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

CSR.dk

Aalborg Portland vinder milliardkontrakt på CO₂-fangst

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online velkomstmøde og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

13.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online