Klimarapporter i opråb: Kalder på handling på den korte bane

Mange af verdens klimatiltag har for lange udsigter, lyder det i et væld af klimarapporter, der netop er udkommet op til COP27, der skydes i gang i weekenden. I stedet bør der handles hurtigt, for vinduet for at nå Paris-aftalens målsætning lukker snart.

Hele syv klimarapporter råber vagt i gevær inden COP27 går i luften i weekenden. Foto: 123RF.

03.11.2022

CSR.dk

1,5 grader i 2100. Mere må den gennemsnitlige temperatur ikke stige. Det aftalte verdens ledere i 2015 i Paris-aftalen. Men målet ser i stigende grad urealistisk ud, melder klimaforskere fra blandt andet FN.

For de globale drivhusgasudledninger er endnu ikke faldene, og verdens landes planer for det modsatte er for langsigtede, langsomme og utilstrækkelige. Det fortæller i hvert fald hele syv klimarapporter, der er udkommet ind for kort tid af hinanden og kort tid før, COP27 sparkes i gang i Sharm El-Sheikh, Egypten på søndag.

”Denne rapport fortæller os i kolde videnskabelige vendinger, hvad naturen har fortalt os hele året gennem dødbringende oversvømmelser, storme og voldsomme brande: Vi skal holde op med at fylde vores atmosfære med drivhusgasser, og det skal gå hurtigt,” siger Inger Andersen, som er øverste chef for UNEP, FN’s miljøprgram, om den nye Gap Emissions Report 2022 til The Guardian.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

”Vi har haft vores chance for at foretage gradvise ændringer, men den tid er forbi,” konkluderer hun og advarer om, at der på nuværende tidspunkt ”ikke er nogen troværdig vej til 1,5 grader på plads.”

Ifølge de syv rapporter er verden på vej imod temperaturstigninger på 2,4 og 2,8 grader – hvis vi endda formår at leve op til de klimamålsætninger, der allerede er blevet sat. Og ifølge UNEP er det stadig kun muligt at holde os til en temperaturstigning på 1,8 grader, hvis alle klimapolitikker om nuludledning bliver gennemført.

Ikke alle rapporter dog lige pessimistiske. IEA’s nye World Energy Outlook har Ruslands krig har ført til beslutninger, som vil medvirke positivt til at sænke udledningerne. Og at den globale energikrise kan vise sig at være et vendepunkt i den grønne omstilling.

Læs også: Luftfragt med 80 procent lavere udledninger

”De miljømæssige argumenter for ren energi behøvede ikke at blive styrket, men de økonomiske argumenter til fordel for omkostningskonkurrencedygtige og billige rene teknologier er nu stærkere – og det samme er argumenterne for energisikkerhed,” forklarer IEA’s generaldirektør, Fatih Birol, ifølge Information.

Men selv hvis energikrise bliver en grøn kickstarter er der brug for mere handling her og nu, vurderer rapporterne. For jo højere end temperatur vi når, jo flere irreversible forandringer vil vi møde. Det vil være uoverskueligt, og noget vi aldrig vil kunne gøre om.

Det er altså på den korte bane, at der skal handles. Det vil sige længe inden 2030, konkluderer FN’s generalsekretær, António Guterres.

”Anbefalingerne i rapporten er klare,” siger Guterres. ”Stop vores afhængighed af fossile brændstoffer. Undgå at fastlåse ny infrastruktur for fossile brændstoffer. Investér massivt i vedvarende energi.”

- KCP

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

08.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Flere virksomheder skal implementere energiledelse

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Stigende interesse for grøn svendeprøve blandt tømrerlærlinge

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

13.04.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

13.04.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

13.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

13.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Webinar
Webinar - Alignment of Global Greenhouse Gas Standards

Attend this joint Nordic webinar by Danish Standards, Standard Norway, Swedish Institute for Standards, and Finnish Standards to learn more about the scope, purpose, and planned approach of the new ISO and GHG Protocol partnership.

Dato

13.04.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København