Klimarapporter i opråb: Kalder på handling på den korte bane

Mange af verdens klimatiltag har for lange udsigter, lyder det i et væld af klimarapporter, der netop er udkommet op til COP27, der skydes i gang i weekenden. I stedet bør der handles hurtigt, for vinduet for at nå Paris-aftalens målsætning lukker snart.

Hele syv klimarapporter råber vagt i gevær inden COP27 går i luften i weekenden. Foto: 123RF.

03.11.2022

CSR.dk

1,5 grader i 2100. Mere må den gennemsnitlige temperatur ikke stige. Det aftalte verdens ledere i 2015 i Paris-aftalen. Men målet ser i stigende grad urealistisk ud, melder klimaforskere fra blandt andet FN.

For de globale drivhusgasudledninger er endnu ikke faldene, og verdens landes planer for det modsatte er for langsigtede, langsomme og utilstrækkelige. Det fortæller i hvert fald hele syv klimarapporter, der er udkommet ind for kort tid af hinanden og kort tid før, COP27 sparkes i gang i Sharm El-Sheikh, Egypten på søndag.

”Denne rapport fortæller os i kolde videnskabelige vendinger, hvad naturen har fortalt os hele året gennem dødbringende oversvømmelser, storme og voldsomme brande: Vi skal holde op med at fylde vores atmosfære med drivhusgasser, og det skal gå hurtigt,” siger Inger Andersen, som er øverste chef for UNEP, FN’s miljøprgram, om den nye Gap Emissions Report 2022 til The Guardian.

Læs også: Nyt pyrolyseanlæg viser vejen mod færre udledninger for landbruget

”Vi har haft vores chance for at foretage gradvise ændringer, men den tid er forbi,” konkluderer hun og advarer om, at der på nuværende tidspunkt ”ikke er nogen troværdig vej til 1,5 grader på plads.”

Ifølge de syv rapporter er verden på vej imod temperaturstigninger på 2,4 og 2,8 grader – hvis vi endda formår at leve op til de klimamålsætninger, der allerede er blevet sat. Og ifølge UNEP er det stadig kun muligt at holde os til en temperaturstigning på 1,8 grader, hvis alle klimapolitikker om nuludledning bliver gennemført.

Ikke alle rapporter dog lige pessimistiske. IEA’s nye World Energy Outlook har Ruslands krig har ført til beslutninger, som vil medvirke positivt til at sænke udledningerne. Og at den globale energikrise kan vise sig at være et vendepunkt i den grønne omstilling.

Læs også: Luftfragt med 80 procent lavere udledninger

”De miljømæssige argumenter for ren energi behøvede ikke at blive styrket, men de økonomiske argumenter til fordel for omkostningskonkurrencedygtige og billige rene teknologier er nu stærkere – og det samme er argumenterne for energisikkerhed,” forklarer IEA’s generaldirektør, Fatih Birol, ifølge Information.

Men selv hvis energikrise bliver en grøn kickstarter er der brug for mere handling her og nu, vurderer rapporterne. For jo højere end temperatur vi når, jo flere irreversible forandringer vil vi møde. Det vil være uoverskueligt, og noget vi aldrig vil kunne gøre om.

Det er altså på den korte bane, at der skal handles. Det vil sige længe inden 2030, konkluderer FN’s generalsekretær, António Guterres.

”Anbefalingerne i rapporten er klare,” siger Guterres. ”Stop vores afhængighed af fossile brændstoffer. Undgå at fastlåse ny infrastruktur for fossile brændstoffer. Investér massivt i vedvarende energi.”

- KCP

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.05.2026CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

18.05.2026CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Ny vidensbank om energi fra Green Power Denmark

CSR.dk

Velkommen til 2050: Industribyen hvor klimakrav er vendt til forretningsmuligheder

Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

Elis Danmark A/S

Sponseret

Bæredygtighedsredegørelse 2025: Stabilt ressourceforbrug og positiv fremgang i cirkulære løsninger

CSR.dk

Halvdelen af danskerne kan mærke tabet af natur

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K