Klimarådet: CO2-udledningen i 2025 vil være højere end forventet

Energistyrelsens klimastatus og -fremskrivning opfylder sin funktion som centralt planlægningsværktøj for dansk klimapolitik. Der er dog stadig ubesvarede spørgsmål og plads til forbedringer – blandt andet omkring affalds- og landbrugssektorerne. Det vurderer Klimarådet i et nyt notat.

Klimarådet opfordrer til, at Folketinget sigter over klimamålene, så der er større chance for, at de kan nås. Arkivfoto..

24.06.2022

CSR.dk

Klimarådet vurderer i notatet, at Energistyrelsens årlige fremskrivning opfylder sin funktion som et centralt planlægningsværktøj for dansk klimapolitik, men at den kan udvikles til blandt andet at skabe et bedre overblik over den samlede usikkerhed, der er forbundet med at beregne de fremtidige drivhusgasudledninger.

Energistyrelsens årlige klimafremskrivning viser, hvor langt Danmark er fra at nå sine klimamål frem mod 2030, og den vurderer, at udledningen i 2025 vil være højere, end man forventede i sidste års fremskrivning, også selvom der er vedtaget politik i det forløbne år, som skulle reducere udledningerne.

Stigningen skyldes andre faktorer end politik – blandt andet øgede forventede udledninger fra cementproduktion.

Klimarådets formand, Peter Møllgaard, finder det opsigtsvækkende. Han påpeger, at det tydeligt viser, at usikkerhed er et grundlæggende vilkår i klimapolitikken, og at der kan være brug for at sigte over klimamålene, hvis man vil være sikker på at ramme.

"Det er en politisk afvejning, om man vil gå efter en ekstra reduktion for at øge sikkerheden for at klimamålene nås. Alternativt risikerer man, at målene ikke opfyldes, fordi man satser på kun lige akkurat at opfylde målet. Når verden udvikler sig anderledes, end man troede, så kan det være, at man ikke når det, hvis man har sigtet efter kun lige præcis at nå det", siger han.

Usikkerheder omkring landbrug og affaldsforbrænding
Mere specifikt vurderer Klimarådet, at reduktionerne kan opgøres mere retvisende, især på områderne affaldsforbrænding og landbrug.

Dele af Folketingets landbrugsaftale er indregnet i fremskrivningen, men en stor del af de medregnede virkemidler er baseret på frivillige tilskud, som gør det svært at vurdere, hvor store drivhusgasreduktioner de vil medføre, idet ordningerne har forskellig klimaeffekt.

Det er også uvist, hvor meget landmændene vil benytte de forskellige ordninger. Klimarådet opfordrer derfor til, at myndighederne analyserer de forskellige tilskudsordningers sandsynlige udbredelse ud fra driftsøkonomiske forhold. Det kan bidrage til at reducere usikkerheden omkring vurderingen af udledninger fra landbruget.

Peter Møllgaard nævner også den politiske aftale om konkurrenceudsættelse af anlæg, der forbrænder affald. Kapaciteten på forbrændingsanlæggene har stor betydning for, hvor meget affaldssektoren udleder.

Anlæggene kan nemlig importere plastholdigt affald fra udlandet, der udleder CO2 ved afbrænding i Danmark. Det er derfor aftalt politisk, at kapaciteten skal nedbringes frem mod 2030. I en følsomhedsanalyse fra fremskrivningen øges udledningerne fra anlæggene dog med 0,6 millioner ton i 2030.

”Vi er langt fra overbeviste om, at konkurrenceudsættelsen vil føre til anlægslukninger. Og så risikerer man at mangle 0,6 mio. ton reduktioner i 2030, som så skal findes et andet sted,” siger Peter Møllgaard. Han siger videre, at det ville passe bedre til fremskrivningens såkaldte frozen policy-metode, hvis reduktionen ikke var medregnet. Frozen policy betyder kort fortalt, at man først tæller udledninger og reduktioner fra et klimapolitisk virkemiddel med, når det er vedtaget.

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.03.2026CSR.dk

Kun atomkraft kan bygge bro i blå bloks klimapolitik

16.03.2026CSR.dk

Fra affald til klimaværktøj: Brugte nitrilhandsker kan fange CO2

Annonce

CSR.dk

Nyt handlingskatalog: Sådan kan Danmark skabe et reelt marked for cirkulær produktion

CSR.dk

16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen

Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
Production Part Approval Process (PPAP)

PPAP er et værktøj bestående af en arbejdsform og en række dokumenter, som tilsammen sikrer, at leverandøren har forstået kundens design- og specifikationskrav, og at leverandøren har opbygget de rette produktionsprocesser, som sikrer ret kvalitet fra produktionsstart.

Dato

24.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus (Engelsk)

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

24.03.2026

Sted

Odense

PwC Danmark
Webinar
Climate Transition Plans in Practice

Sign up and gain practical insights into how companies develop and implement climate transition plans, illustrated through Carlsberg’s work with emissions reduction and regenerative agriculture in raw material supply chains.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Bæredygtighed og byggematerialer

På dette seminar bliver du klogere på, hvordan du kan arbejde med byggematerialer, som tilgodeser miljøet. Dagen giver dig også rig mulighed for at indhente vigtig læring fra andre i branchen, som arbejder bevidst med materialer udvalgt ud fra bæredygtig omstilling. Seminaret udbydes i samarbejde med Bygherreforeningen.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Blox, København

SUSTAINX ApS
Webinar
Ledelsesforankring: Gør ESG til et strategisk værktøj

ESG er i dag en fast del af mange virksomheders arbejde. Men hos de fleste lever bæredygtighed stadig ved siden af de beslutninger, der styrer forretningen. Hvis ESG skal skabe reel værdi, kræver det en tættere kobling til ledelsen og til de strategiske prioriteringer i virksomheden. I dette webinar ser vi på, hvordan ESG-ansvarlige kan styrke ledelsesforankringen af bæredygtighedsarbejdet. Vi sætter fokus på nogle af de faldgruber, vi ser i forhold til udarbejdelse af business cases, og giver gode råd til, hvad man ellers kan gøre for at få buy-in fra ledelsen.

Dato

24.03.2026

Tid

11:05

Sted

Teams