Klimakoncept får ris og ros i fødselsdagsgave

I denne måned er det fem år siden, at de første kommuner skrev under på en Klimakommuneaftale med Danmarks Naturfredningsforening. Flere kommuner roser aftalerne, men der er også kritiske røster, som mener, at konceptet er for bureaukratisk.

02.11.2012

Lasse Andersen, CSR.dk

Danmarks Naturfredningsforenings klimakommune-koncept fylder fem år i denne måned. Det fejrer foreningen blandt andet ved at offentliggøre en egenproduceret undersøgelse, som kigger nærmere på kommunernes tilfredshed med konceptet.

Undersøgelsen viser, at 75 procent af de deltagende kommuner mener, at klimaaftalerne har været et vigtigt redskab til at sætte gang i klimaarbejdet.

En af de begejstrede kommuner er Høje Taastrup:

”Vi er rigtig glade for aftalen med Danmarks Naturfredningsforening. Klimakommuneaftalen har kick-startet vores klimaarbejde,” siger borgmester i Høje Taastrup Kommune, Michael Ziegler i en pressemeddelelse.

Også i Helsingør er der ros at hente til konceptet:

”Klimakommuneaftalen har skærpet vores fokus på at nå vores mål om at reducere CO2-udledningen med 2 procent om året. Den sidste måling viser også, at kommunen gennem de sidste fire år faktisk har formået at reducere mere end minimumskravet,” siger Johannes Hecht-Nielsen, der er borgmester i Helsingør Kommune.

Kritik fra Hjørring
Det er dog ikke alle kommuner, der roser klimakommune-aftalerne. I sidste uge kom formanden for teknik- og miljøudvalget i Hjørring, Jørgen Bing, med en skarp kritik af konceptet i regionalavisen Nordjyske.

”De beregningsmetoder, vi skal bruge, er ekstremt omkostningstunge og indviklede. Vi mener, vi kan gøre det noget mere enkelt selv,” lød det fra Jørgen Bing, som understregede, at Hjørring Kommune i øjeblikket overvejer at trække sig ud af konceptet.

Meldingen fra Danmarks Naturfredningsforening er imidlertid, at man vil forsøge at overtale Hjørring til at forblive en del af konceptet.

”Hvis alle selv gør et eller andet, er der intet, vi kan sammenligne. Det svarer til at sammenligne æbler og pærer. Vi er nødt til at have en fælles metode,” siger kampagneleder i Danmarks Naturfredningsforening Jens La Cour til DR P4.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

10.03.2026Schneider Electric

Sponseret

Event: Mød Schneider Electric på Hannover Messe 2026

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

CSR.dk

L’Oréal vil lave emballage af fanget CO2 i nyt partnerskab

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding med Schneider Electric

CSR.dk

Klimarådet i sin årlige statusrapport: 2030-målet er ikke længere anskueliggjort

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene?

Dato

11.03.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

12.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

12.03.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Seminar
AQAP Inspiration Seminar Online (English)

The NATO AQAP – Allied Quality Assurance Publications – 2000 series / AQAP-2110 inspiration seminar provides you with a fundamental understanding of the purpose, background, and content of the AQAP-2000 series standards and guides, including the AQAP-2110 standard, which is the certification wanted by the NATO defence organisations for its suppliers to be eligible to bid on defense contracts.

Dato

12.03.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

12.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle