Kinas plastikstop får alvorlige konsekvenser for Europa

Verdens største importør af plastikaffald har sagt stop til import af plastikaffald. Det kan blive et alvorligt miljømæssigt problem, mener eksperterne.

Plastikken hober sig op, når Kina fra årsskiftet har sagt nej til at modtage plastikaffald. Produktionen af plastik forventes at stige, men hvor skal vi gøre af det? .

05.01.2018

CSR.dk

Fremover må der tænkes i nye veje, når Kina har besluttet at forbyde modtagelsen af plastikaffald fra 1. januar i år. Dansk Affaldsforening mener, at det vil betyde, at affaldet hober sig op i EU og skaber massive problemer for miljøet.

”Når Kina lukker låget for verdens største skraldespand, er det et udtryk for, at plastik er et enormt miljøproblem. Der er ingen, der står i kø for at aftage det”, siger Jacob Hartvig Simonsen, direktør i Dansk Affaldsforening.

Fremtidigt vil en del af plastikaffaldet flyde til andre asiatiske lande, men det vil også hobe sig op i Europa, hvilket allerede ses i Storbritannien, siger Dansk Affaldssortering.

Læs også: Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene 

Storbritannien står for skud
Kinas stop til plastikaffald betyder, at steder som Storbritannien fremover selv står til at brænde plastikken fremfor at genanvende den. Storbritannien fragter omtrent 500.000 tons plastik til Kina årligt, som svarer til lige godt to tredjedele af deres samlede forbrug.

Det nye forbud, der er et led i en indsats for selvforsyning og forebyggelse af miljøforurening i Kina, betyder, at det britiske affald nu bliver sendt til forbrænding eller deponering, medmindre der findes alternative markeder, skriver The Telegraph.

Alvorlige konsekvenser
Når plastikken skal brændes fremfor at genanvendes, betyder det også risiko for at udsende forurenende stoffer som hydrogenchlorid og dioxin, skriver The Telegraph. 

Også selvom kemikalier bliver fanget af industrielle forbrændingsanlæg, så advarer flere videnskabsfolk om, at der stadig vil være en risiko for miljøet men også menneskers sundhed.

Læs også: Vaskeanlæg skal hjælpe med plastgenanvendelse 

Plastikproduktion og Kinas rolle

  • Produktionen af plastik er tyvedoblet siden 1964
  • I 2014 blev der produceret 311 millioner tons plast.
  • Den mængde forventes fordoblet inden for de næste 20 år og firdoblet i 2050.
  • I 2016 tog Kina imod 7,3 millioner tons plastikaffald. Det svarer til mere end halvdelen af verdens plastikaffald.

Kilde: Dansk Affaldssortering, The Telegraph  

Hvor skal vi gøre af plastikken?
Plastikken hober sig op. Og i modsætning til andet affald, så nedbryder eller krymper det heller ikke med tiden. Affaldsenergianlæggene i Europa er ved at være fyldt op, og samtidig er landene underlagt EU-mål for genanvendelse af affaldet, så energiudnyttelse hverken kan eller skal løse problemerne. Det betyder, at steder som lande som Danmark og UK må lede efter nye lande, der vil affaldssortere, såsom Malaysia og Vietnam.

Men lige meget hvad, så vil det ikke kunne gøre op for Kinas enorme modtagelse af affald, skriver The Telegraph.

”Det er en udfordring – men mest på kort sigt.. og det vi vil klare. Men på længere sigt har vi brug for en mere intelligent affaldsstrategi”, siger Peter Fleming fra Local Government Association, der repræsenterer rådet med ansvar for indsamling og bortskaffelse af affald til The Telegraph. 

I Danmark arbejder kommunerne på at sortere 50 procent af borgernes affald – herunder plastik - til genanvendelse. Dansk Affaldsforening skriver i en pressemeddelelse, at de i deres plastikpolitik foreslår, at al plastemballage skal være designet til genanvendelse i 2025. Det langsigtede mål er at blive fri for fossil, oliebaseret plastik i 2050 – et mål, der flugter med Danmarks mål om at blive fri for fossile energikilder.

- JJK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.10.2026CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

05.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle