Kinas plastikstop får alvorlige konsekvenser for Europa

Verdens største importør af plastikaffald har sagt stop til import af plastikaffald. Det kan blive et alvorligt miljømæssigt problem, mener eksperterne.

Plastikken hober sig op, når Kina fra årsskiftet har sagt nej til at modtage plastikaffald. Produktionen af plastik forventes at stige, men hvor skal vi gøre af det? .

05.01.2018

CSR.dk

Fremover må der tænkes i nye veje, når Kina har besluttet at forbyde modtagelsen af plastikaffald fra 1. januar i år. Dansk Affaldsforening mener, at det vil betyde, at affaldet hober sig op i EU og skaber massive problemer for miljøet.

”Når Kina lukker låget for verdens største skraldespand, er det et udtryk for, at plastik er et enormt miljøproblem. Der er ingen, der står i kø for at aftage det”, siger Jacob Hartvig Simonsen, direktør i Dansk Affaldsforening.

Fremtidigt vil en del af plastikaffaldet flyde til andre asiatiske lande, men det vil også hobe sig op i Europa, hvilket allerede ses i Storbritannien, siger Dansk Affaldssortering.

Læs også: Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene 

Storbritannien står for skud
Kinas stop til plastikaffald betyder, at steder som Storbritannien fremover selv står til at brænde plastikken fremfor at genanvende den. Storbritannien fragter omtrent 500.000 tons plastik til Kina årligt, som svarer til lige godt to tredjedele af deres samlede forbrug.

Det nye forbud, der er et led i en indsats for selvforsyning og forebyggelse af miljøforurening i Kina, betyder, at det britiske affald nu bliver sendt til forbrænding eller deponering, medmindre der findes alternative markeder, skriver The Telegraph.

Alvorlige konsekvenser
Når plastikken skal brændes fremfor at genanvendes, betyder det også risiko for at udsende forurenende stoffer som hydrogenchlorid og dioxin, skriver The Telegraph. 

Også selvom kemikalier bliver fanget af industrielle forbrændingsanlæg, så advarer flere videnskabsfolk om, at der stadig vil være en risiko for miljøet men også menneskers sundhed.

Læs også: Vaskeanlæg skal hjælpe med plastgenanvendelse 

Plastikproduktion og Kinas rolle

  • Produktionen af plastik er tyvedoblet siden 1964
  • I 2014 blev der produceret 311 millioner tons plast.
  • Den mængde forventes fordoblet inden for de næste 20 år og firdoblet i 2050.
  • I 2016 tog Kina imod 7,3 millioner tons plastikaffald. Det svarer til mere end halvdelen af verdens plastikaffald.

Kilde: Dansk Affaldssortering, The Telegraph  

Hvor skal vi gøre af plastikken?
Plastikken hober sig op. Og i modsætning til andet affald, så nedbryder eller krymper det heller ikke med tiden. Affaldsenergianlæggene i Europa er ved at være fyldt op, og samtidig er landene underlagt EU-mål for genanvendelse af affaldet, så energiudnyttelse hverken kan eller skal løse problemerne. Det betyder, at steder som lande som Danmark og UK må lede efter nye lande, der vil affaldssortere, såsom Malaysia og Vietnam.

Men lige meget hvad, så vil det ikke kunne gøre op for Kinas enorme modtagelse af affald, skriver The Telegraph.

”Det er en udfordring – men mest på kort sigt.. og det vi vil klare. Men på længere sigt har vi brug for en mere intelligent affaldsstrategi”, siger Peter Fleming fra Local Government Association, der repræsenterer rådet med ansvar for indsamling og bortskaffelse af affald til The Telegraph. 

I Danmark arbejder kommunerne på at sortere 50 procent af borgernes affald – herunder plastik - til genanvendelse. Dansk Affaldsforening skriver i en pressemeddelelse, at de i deres plastikpolitik foreslår, at al plastemballage skal være designet til genanvendelse i 2025. Det langsigtede mål er at blive fri for fossil, oliebaseret plastik i 2050 – et mål, der flugter med Danmarks mål om at blive fri for fossile energikilder.

- JJK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.04.2026CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

10.04.2026Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Milliarder på spil når bygningsdirektivet møder virkeligheden

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny indpakning på Coops mest solgte æg giver stor miljøgevinst

Schneider Electric

Sponseret

SF6-fri teknologi målrettet datacentre og energitung industri

CSR.dk

Flybranchen advarer: Nye CO2-afgifter presser de europæiske selskaber

Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Har du husket at tilmelde dig webinaret om den helt nye StackMate? Ellers kan du nå det endnu!

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams