Kinas plastikstop får alvorlige konsekvenser for Europa

Verdens største importør af plastikaffald har sagt stop til import af plastikaffald. Det kan blive et alvorligt miljømæssigt problem, mener eksperterne.

Plastikken hober sig op, når Kina fra årsskiftet har sagt nej til at modtage plastikaffald. Produktionen af plastik forventes at stige, men hvor skal vi gøre af det? .

05.01.2018

CSR.dk

Fremover må der tænkes i nye veje, når Kina har besluttet at forbyde modtagelsen af plastikaffald fra 1. januar i år. Dansk Affaldsforening mener, at det vil betyde, at affaldet hober sig op i EU og skaber massive problemer for miljøet.

”Når Kina lukker låget for verdens største skraldespand, er det et udtryk for, at plastik er et enormt miljøproblem. Der er ingen, der står i kø for at aftage det”, siger Jacob Hartvig Simonsen, direktør i Dansk Affaldsforening.

Fremtidigt vil en del af plastikaffaldet flyde til andre asiatiske lande, men det vil også hobe sig op i Europa, hvilket allerede ses i Storbritannien, siger Dansk Affaldssortering.

Læs også: Mere end 200 nationer vil eliminere plastforurening i havene 

Storbritannien står for skud
Kinas stop til plastikaffald betyder, at steder som Storbritannien fremover selv står til at brænde plastikken fremfor at genanvende den. Storbritannien fragter omtrent 500.000 tons plastik til Kina årligt, som svarer til lige godt to tredjedele af deres samlede forbrug.

Det nye forbud, der er et led i en indsats for selvforsyning og forebyggelse af miljøforurening i Kina, betyder, at det britiske affald nu bliver sendt til forbrænding eller deponering, medmindre der findes alternative markeder, skriver The Telegraph.

Alvorlige konsekvenser
Når plastikken skal brændes fremfor at genanvendes, betyder det også risiko for at udsende forurenende stoffer som hydrogenchlorid og dioxin, skriver The Telegraph. 

Også selvom kemikalier bliver fanget af industrielle forbrændingsanlæg, så advarer flere videnskabsfolk om, at der stadig vil være en risiko for miljøet men også menneskers sundhed.

Læs også: Vaskeanlæg skal hjælpe med plastgenanvendelse 

Plastikproduktion og Kinas rolle

  • Produktionen af plastik er tyvedoblet siden 1964
  • I 2014 blev der produceret 311 millioner tons plast.
  • Den mængde forventes fordoblet inden for de næste 20 år og firdoblet i 2050.
  • I 2016 tog Kina imod 7,3 millioner tons plastikaffald. Det svarer til mere end halvdelen af verdens plastikaffald.

Kilde: Dansk Affaldssortering, The Telegraph  

Hvor skal vi gøre af plastikken?
Plastikken hober sig op. Og i modsætning til andet affald, så nedbryder eller krymper det heller ikke med tiden. Affaldsenergianlæggene i Europa er ved at være fyldt op, og samtidig er landene underlagt EU-mål for genanvendelse af affaldet, så energiudnyttelse hverken kan eller skal løse problemerne. Det betyder, at steder som lande som Danmark og UK må lede efter nye lande, der vil affaldssortere, såsom Malaysia og Vietnam.

Men lige meget hvad, så vil det ikke kunne gøre op for Kinas enorme modtagelse af affald, skriver The Telegraph.

”Det er en udfordring – men mest på kort sigt.. og det vi vil klare. Men på længere sigt har vi brug for en mere intelligent affaldsstrategi”, siger Peter Fleming fra Local Government Association, der repræsenterer rådet med ansvar for indsamling og bortskaffelse af affald til The Telegraph. 

I Danmark arbejder kommunerne på at sortere 50 procent af borgernes affald – herunder plastik - til genanvendelse. Dansk Affaldsforening skriver i en pressemeddelelse, at de i deres plastikpolitik foreslår, at al plastemballage skal være designet til genanvendelse i 2025. Det langsigtede mål er at blive fri for fossil, oliebaseret plastik i 2050 – et mål, der flugter med Danmarks mål om at blive fri for fossile energikilder.

- JJK 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.12.2025Klimaklar

Sponseret

Nordicco vil ikke bruge alle ressourcerne på et klimaregnskab - men i stedet på faktiske reduktioner

02.12.2025SustainImpact ApS

Sponseret

National ESG undersøgelse

01.12.2025CSR.dk

Kinas udledninger er fladet ud: Måske for altid?

28.11.2025Schur International Holding a/s

Sponseret

Bæredygtige løsninger til plantedyrkning

27.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service investerer i nordisk klimaskov for at balancere CO₂-udledningen frem til 2030

26.11.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

85 % af HimmerLands medarbejdere er stolte af at arbejde et sted, der er svanemærket

26.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny inspirationsbutik i Aalborg

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.12.2025

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Beierholm
Kursus
Klimadata og klimaregnskaber i praksis - København december 2025

Efterspørges der en baseline på virksomhedens carbon udledninger, og har du behov for at blive bekendt med klimaregnskabets scope 3? Dette to-dages kursus vil ruste dig til at håndtere klimadata og klimaregnskaber effektivt.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

03.12.2025

Tid

13:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Åbent infomøde om UN Global Compact

Vil du høre mere om UN Global Compact, de Ti Principper og verdensmålene? Er jeres virksomhed endnu ikke tilsluttet UN Global Compact, og vil du høre, hvordan UN Global Compact kan være med til at styrke jeres arbejde med bæredygtighed og ansvarlig virksomhedspraksis? Så tilmeld dig vores webinar om UN Global Compact.

Dato

04.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

Valified
Webinar
Kom godt i gang med ESG

Kom godt i gang med ESG på Valified og gør ESG til en forretning - ikke en byrde. Enkelt. Datadrevet. Og med en klar retning.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online