Kantinevirksomhed opnår 360-grader-certificering

To år, 1 million kroner og 3000 arbejdstimer tilsat et 360-graders blik på produktion, medarbejdere og værdikæder er opskriften på B Corp-certificeringen, som Jespers Torvekøkken nu har opnået.

B Corp er en certificering, der går hele vejen rundt og ikke udelukkende fokuserer på graden af økologi, madspild eller energiforbrug. Foto: 123rf.com

17.11.2023

CSR.dk

En B Corp-certificering er ressourcekrævende - både at opnå og fastholde. 

Ikke desto mindre besluttede kantinevirksomheden Jespers Torvekøkken tilbage i coronavirussens storhedstid at opnå certificeringen.

”Coronatiden var usikker, men én ting var sikker; klimaforandringerne krævede stadig handling. Vi ville melde os ind i et fællesskab, som oprigtigt ønsker at gøre en positiv forskel for fremtiden. Den forskel vurderede vi, at vi kunne skabe med B Corp-certificeringen, fordi det er en eksklusiv bevægelse af virksomheder, der virkelig vil gøre gavn for verden,” siger Kristina Steenfeldt Madsen, CCO hos Jespers Torvekøkken.

Læs også: Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

Når B Corp-certificeringen er så krævende, skyldes det, at man som ansøger skal levere fyldestgørende svar på mere end 300 spørgsmål, der fordeler sig på fem kategorier. 

Hvert spørgsmål har desuden flere svarmuligheder, som hver især repræsenterer handling og forpligtelse. Spørgsmålene går ud på alt lige fra indkøb, madspild og til videreuddannelse af medarbejdere.

Ansøgere skal i alt opnå 80 point for at blive certificeret – og her har Jespers Torvekøkken opnået 90,4 point, fortæller Kristina Steenfeldt Madsen.

”Da vi i ledelsen bredte vores drøftelser omkring ESG ud til meget mere end Environment, kom både Social og Governance meget mere i fokus. Derfor besluttede vi at identificere den bredeste og mest omfattende certificering, og vi kunne se, at de eksisterende certificeringer – fx Svanemærket – var begrænset til én eller få aspekter. Vi ville gå langt mere holistisk til værks,” siger hun.

Leverandører skal levere
Når det gælder driften af Jespers Torvekøkken, er ’konsekvenserne’ af B Corp-certificeringen blandt andet, at virksomheden skal mødes med leverandørerne, og at de skal påvise, at de inden for madspild eller andre områder rykker sig i den rigtige, aftalte retning. 

Læs også: Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Det betyder, at Jespers Torvekøkken skal sætte timer af hvert år til disse møder. Jo mere ambitiøse leverandørerne er, desto mere kan værdikæden bidrage til den fælles indsats.

”B Corp certificeringen har skabt en ramme for os og vores arbejde med leverandører og stakeholders. I kraft af certificeringen har vi forpligtet os til at medtage alle interessenter i vores arbejde, og vi er undervejs blevet meget opmærksomme på, hvordan vi kan løfte opgaven med omstillingen sammen. Et ansvar, som alle i branchen burde tage, så tempoet i omstillingen kan øges,” Siger Kristina Steenfeldt Madsen. 

- HCL

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.06.2025CSR.dk

Flere grønne pensionsinvesteringer trods global usikkerhed

19.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Brandsikring kræver ikke blot det rette udstyr – men også helhedstænkning og rettidig omhu.

17.06.2025Schneider Electric

Sponseret

Farvel CO2: Elektrificering kan fremtidssikre danske hospitaler

17.06.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads skærer 29 procent af sit CO₂-aftryk – og er allerede halvvejs mod 2030-mål

10.06.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Quick fix på vej til bølge 1- virksomheder: Kan sætte CSRD-indfasningskrav på hold

06.06.2025Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

ESG-rapportering - måske ikke et krav til din virksomhed, men hvad siger kunderne og banken?

04.06.2025CSR.dk

Klage indsendt over Arlas ’vildledende klimatal og greenwashing’

03.06.2025CSR.dk

Groundley henter millioninvestering til grøn regnskabsplatform

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

01.07.2025

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Sustainable Career Moves - Tag næste skridt på din bæredygtige karrierevej

Drømmer du om en karriere med mere mening og bæredygtig impact?  Er du på udkig efter nye muligheder inden for ESG, CSR eller bæredygtig forretningsudvikling – enten i dit nuværende job eller i en ny rolle?

Dato

01.07.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 2. juli: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

02.07.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Summer School - Live Webinar - Learn to speak ESG

Want to work with ESG and sustainable business? Even experienced professionals can get lost in the terminology. Gain a clear overview and insight into the key terms and abbreviations, so you can understand and discuss how companies can create value for both society and the bottom line.

Dato

03.07.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
ESG Sommerskole - Live Webinar - Lær at tale ESG

Ønsker du at arbejde med ESG og bæredygtig business? Selv erfarne fagfolk roder rundt i begreberne. Få overblik og indblik i de centrale nøgleord og bogstavsforkortelser. Så du kan forstå og tale med om, hvordan virksomheder kan skabe værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

04.07.2025

Tid

09:00

Sted

Zoom