Kantinevirksomhed opnår 360-grader-certificering

To år, 1 million kroner og 3000 arbejdstimer tilsat et 360-graders blik på produktion, medarbejdere og værdikæder er opskriften på B Corp-certificeringen, som Jespers Torvekøkken nu har opnået.

B Corp er en certificering, der går hele vejen rundt og ikke udelukkende fokuserer på graden af økologi, madspild eller energiforbrug. Foto: 123rf.com

17.11.2023

CSR.dk

En B Corp-certificering er ressourcekrævende - både at opnå og fastholde. 

Ikke desto mindre besluttede kantinevirksomheden Jespers Torvekøkken tilbage i coronavirussens storhedstid at opnå certificeringen.

”Coronatiden var usikker, men én ting var sikker; klimaforandringerne krævede stadig handling. Vi ville melde os ind i et fællesskab, som oprigtigt ønsker at gøre en positiv forskel for fremtiden. Den forskel vurderede vi, at vi kunne skabe med B Corp-certificeringen, fordi det er en eksklusiv bevægelse af virksomheder, der virkelig vil gøre gavn for verden,” siger Kristina Steenfeldt Madsen, CCO hos Jespers Torvekøkken.

Læs også: Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

Når B Corp-certificeringen er så krævende, skyldes det, at man som ansøger skal levere fyldestgørende svar på mere end 300 spørgsmål, der fordeler sig på fem kategorier. 

Hvert spørgsmål har desuden flere svarmuligheder, som hver især repræsenterer handling og forpligtelse. Spørgsmålene går ud på alt lige fra indkøb, madspild og til videreuddannelse af medarbejdere.

Ansøgere skal i alt opnå 80 point for at blive certificeret – og her har Jespers Torvekøkken opnået 90,4 point, fortæller Kristina Steenfeldt Madsen.

”Da vi i ledelsen bredte vores drøftelser omkring ESG ud til meget mere end Environment, kom både Social og Governance meget mere i fokus. Derfor besluttede vi at identificere den bredeste og mest omfattende certificering, og vi kunne se, at de eksisterende certificeringer – fx Svanemærket – var begrænset til én eller få aspekter. Vi ville gå langt mere holistisk til værks,” siger hun.

Leverandører skal levere
Når det gælder driften af Jespers Torvekøkken, er ’konsekvenserne’ af B Corp-certificeringen blandt andet, at virksomheden skal mødes med leverandørerne, og at de skal påvise, at de inden for madspild eller andre områder rykker sig i den rigtige, aftalte retning. 

Læs også: Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Det betyder, at Jespers Torvekøkken skal sætte timer af hvert år til disse møder. Jo mere ambitiøse leverandørerne er, desto mere kan værdikæden bidrage til den fælles indsats.

”B Corp certificeringen har skabt en ramme for os og vores arbejde med leverandører og stakeholders. I kraft af certificeringen har vi forpligtet os til at medtage alle interessenter i vores arbejde, og vi er undervejs blevet meget opmærksomme på, hvordan vi kan løfte opgaven med omstillingen sammen. Et ansvar, som alle i branchen burde tage, så tempoet i omstillingen kan øges,” Siger Kristina Steenfeldt Madsen. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.04.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

16.04.2026CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

CSR.dk

Danmarks reelle sårbarhed handler om fossile brændsler

CSR.dk

Kjær & Sommerfeldt halverer CO2-udledning og sætter ny kurs for bæredygtighed i vinbranchen

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

Valified

Sponseret

Når rummelighed bliver forretning og ESG bliver ledelsesdisciplin

CSR.dk

90 procent af de fritagne virksomheder fortsætter med bæredygtighedsrapportering

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic leads Europe’s recycling industry with 78% taxonomy-aligned revenue

Valified

Sponseret

Når ESG bliver ledelsesinformation, ikke blot rapportering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom