Kantinevirksomhed opnår 360-grader-certificering

To år, 1 million kroner og 3000 arbejdstimer tilsat et 360-graders blik på produktion, medarbejdere og værdikæder er opskriften på B Corp-certificeringen, som Jespers Torvekøkken nu har opnået.

B Corp er en certificering, der går hele vejen rundt og ikke udelukkende fokuserer på graden af økologi, madspild eller energiforbrug. Foto: 123rf.com

17.11.2023

CSR.dk

En B Corp-certificering er ressourcekrævende - både at opnå og fastholde. 

Ikke desto mindre besluttede kantinevirksomheden Jespers Torvekøkken tilbage i coronavirussens storhedstid at opnå certificeringen.

”Coronatiden var usikker, men én ting var sikker; klimaforandringerne krævede stadig handling. Vi ville melde os ind i et fællesskab, som oprigtigt ønsker at gøre en positiv forskel for fremtiden. Den forskel vurderede vi, at vi kunne skabe med B Corp-certificeringen, fordi det er en eksklusiv bevægelse af virksomheder, der virkelig vil gøre gavn for verden,” siger Kristina Steenfeldt Madsen, CCO hos Jespers Torvekøkken.

Læs også: Danone i Danmark er nu B Corp-certificeret

Når B Corp-certificeringen er så krævende, skyldes det, at man som ansøger skal levere fyldestgørende svar på mere end 300 spørgsmål, der fordeler sig på fem kategorier. 

Hvert spørgsmål har desuden flere svarmuligheder, som hver især repræsenterer handling og forpligtelse. Spørgsmålene går ud på alt lige fra indkøb, madspild og til videreuddannelse af medarbejdere.

Ansøgere skal i alt opnå 80 point for at blive certificeret – og her har Jespers Torvekøkken opnået 90,4 point, fortæller Kristina Steenfeldt Madsen.

”Da vi i ledelsen bredte vores drøftelser omkring ESG ud til meget mere end Environment, kom både Social og Governance meget mere i fokus. Derfor besluttede vi at identificere den bredeste og mest omfattende certificering, og vi kunne se, at de eksisterende certificeringer – fx Svanemærket – var begrænset til én eller få aspekter. Vi ville gå langt mere holistisk til værks,” siger hun.

Leverandører skal levere
Når det gælder driften af Jespers Torvekøkken, er ’konsekvenserne’ af B Corp-certificeringen blandt andet, at virksomheden skal mødes med leverandørerne, og at de skal påvise, at de inden for madspild eller andre områder rykker sig i den rigtige, aftalte retning. 

Læs også: Ny efteruddannelse skal få B Corp-certificeringer endnu bredere ud i Danmark

Det betyder, at Jespers Torvekøkken skal sætte timer af hvert år til disse møder. Jo mere ambitiøse leverandørerne er, desto mere kan værdikæden bidrage til den fælles indsats.

”B Corp certificeringen har skabt en ramme for os og vores arbejde med leverandører og stakeholders. I kraft af certificeringen har vi forpligtet os til at medtage alle interessenter i vores arbejde, og vi er undervejs blevet meget opmærksomme på, hvordan vi kan løfte opgaven med omstillingen sammen. Et ansvar, som alle i branchen burde tage, så tempoet i omstillingen kan øges,” Siger Kristina Steenfeldt Madsen. 

- HCL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

19.01.2026ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online