Kampagne vil gøre op med giftig alkoholkultur

I løbet af 2025 vil den mangeårige Tuborg-kampagne ”Drik Med Respekt” blive ledsaget af en ny kampagne specifikt rettet mod ungdommens ’binge-drinking’-kultur.

Foto: 123rf.com

08.04.2025

CSR.dk

En ny kampagne fra Tuborg skal i løbet af 2025 tage et opgør med unges vaner omkring overdrevent alkoholforbrug. Med fokus på såkaldt binge-drinking lancerer Tuborg en målrettet indsats, der i første omgang rulles ud på sociale medier, i gadebilledet og via events på festivaler, spillesteder og barer.

Kampagnen, som er en videreudvikling af mærkets eksisterende budskab "Drik Med Respekt", skal fremme en alkoholkultur med plads til både moderat forbrug og helt afhold. Ifølge Peter Haahr Nielsen, administrerende direktør for Carlsberg Danmark, er initiativet forankret i virksomhedens ansvar:

"Vi ønsker at være med til at ændre alkoholkulturen i Danmark. Ingen skal føle sig pressede til at drikke mere, end de har lyst til, og det skal være ok at drikke moderat eller helt sige nej til alkohol," udtaler han i en pressemeddelelse.

Kampagnen rulles ud i samarbejde med blandt andre Roskilde Festival, Grøn Koncert, Rekom og Unge Ravne, der hjælper med at sprede budskabet i nattelivet og på festivaler.

Bryggeriets dobbelte rolle

Med kampagnen træder Tuborg ind i en kompleks balancegang mellem forretningsinteresser og samfundsansvar. Bryggeriet lever af at sælge alkohol, men forsøger nu at ændre på en kultur, der i årtier har været tæt forbundet med dets egne produkter.

Det er en indsats, der ifølge kampagnens kreative bureau kræver omtanke. 

"Det er selvsagt modigt af et mærke, der lever af at sælge øl. Men det gør det ikke mindre rigtigt," siger Rasmus Petersen, kreativ chef hos Wibroe, Duckert & Partners til Mediet Markedsføring.

Carlsberg understreger, at de unge selv har været med til at forme kampagnen, og at humor bliver brugt i stedet for moralske formaninger. Den tilgang har ifølge Tuborg givet dem mulighed for at tale troværdigt ind i målgruppens virkelighed og samtidig forsøge at skabe reelle forandringer i ungdommens alkoholkultur.

- lhs

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026CSR.dk

Seniorer presses ud trods rekordhøj beskæftigelse

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

CSR.dk

Den største markedsplads for renoveret elektronik i Europa udvider med 12 nye lande

CSR.dk

Ny analyse fra Danske Bank: PFAS er den glemte risiko i AI-boomet

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Regenerativt landbrug i Sui River-området afsluttet med succes

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Byggeriets Samfundsansvar
Seminar
Det gode samarbejde i byggeri og anlæg

Med opbyggelsen af tillid i samarbejdet kan man komme langt. Derfor bliver flere og flere bygge- og anlægsprojekter realiseret gennem nye typer af samarbejdsformer. På denne seminardag sætter vi fokus på det gode samarbejde og på udvalgte samarbejdskonstellationer og måder at organisere samarbejder på. Få del i de vigtige erfaringer og præg debatten, når vi sammen diskuterer fremtidens samarbejdsformer i byggeriet. Seminaret afholdes sammen med Værdibyg og Bygherreforeningen.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Webinar: Onboarding til netværket

Deltag i vores online onboardingwebinar og bliv klogere på dine muligheder som medlem af UN Global Compact Network Denmark!

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C

Dakofa
Konference
ÅRETS SORTERINGSKONFERENCE 2026

Er Danmark på vej i mål med EU’s genanvendelseskrav? Årets Sorteringskonference giver status på de 10 affaldsfraktioner, producentansvar og kommunale løsninger – fra indsamling til borgeradfærd

Dato

09.04.2026

Tid

09:30

SUSTAINX ApS
Webinar
ECGT-tjeklisten: Er din bæredygtighedskommunikation klar til september?

EU's ECGT-direktiv opstiller klare krav til, hvilke miljøpåstande der er tilladte, hvilke mærker der godkendes, og hvornår fremtidige klimamål er lovlige at kommunikere. Men hvad betyder det konkret for din markedsføring, din emballage og din kommunikation til forbrugerne? Den 10. april holder ESG Manager Malte Øster et webinar med et praktisk fokus: Du får en konkret gennemgang af kravene, eksempler på hvad der holder, og hvad der ikke længere gør. Du får også en tjekliste, du kan bruge direkte i din virksomhed.

Dato

10.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams