Københavns Kommune når ikke at blive CO2-neutral i 2025

Da Amager Ressourcecenter ikke kan søge statslig støtte til CO2-fangst, når Københavns Kommune ikke sit mål om 70 procents reduktion af CO2-udledningen inden 2025. Klimaanalytiker kalder det ærgerligt og overraskende.

Selv om Københavns Kommune ikke bliver fuldstændig CO2-neutral, vil kommunen stadig have reduceret udledningen med 80 procent fra 2010, siger overborgmester Sophie Hæstorp Andersen. Arkivfoto..

25.08.2022

CSR.dk

Ifølge Københavns overborgmester Sophie Hæstorp Andersen (S) og teknik- og miljøborgmester Line Barfod (EL) når hovedstaden ikke at blive CO2-neutral i 2025.

Det skriver TV 2 Lorry.

Det har særligt været et forhold, der har gjort, at København ikke når målsætningen mener borgmesteren og teknik- og miljøborgmesteren.

Et notat, som TV 2 Lorry er i besiddelse af, viser, at Amager Ressourcecenter (ARC) har opgivet af søge om statslig støtte til et projekt om CO2-fangst.

Læs også: Flere pensionskasser har ikke konkrete klimamål for ejendomsinvesteringer

Og det betyder, at ARC ikke forventer at have et anlæg til formålet inden 2025.

Ifølge Sophie Hæstorp Andersen når hovedstaden dog at reducere udledningen med 80 procent siden 2010.

Problematisk
Hun fortæller samtidig til TV 2 Lorry, at ARC ikke har søgt støtte, fordi centeret ikke opfylder en række kriterier.

Det, mener både overborgmesteren og Line Barfod, er problematisk, da regeringen har baseret sin seneste klimaplan på CO2-fangst.

”Det betyder i praksis, at ARC ikke er med blandt de danske CO2-fangstprojekter, som skal konkurrere om de godt 8 milliarder kroner til Danmarks første fuldskala CO2-fangstprojekt. Det er vi naturligvis ærgerlige over. Vores ambition om at etablere fuldskala CO2-fangst på ARC er intakt. Vi skal nu finde en anden vej til målet, og det arbejde er vi gået i gang med”, siger ARC-direktør Jacob H. Simonsen i en pressemeddelelse.

Line Barfod mener samtidig at regler fra regeringen og Folketinget gør det umuligt for kommunen at indføre en såkaldt trængselsafgift.

Klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen (S) afviser kritikken og påpeger, at andre anlæg har kunne få prækvalifikation.

I stedet mener han, at økonomien i ARC ikke er god nok.

”Konkret kan jeg forstå at ARC været udfordret i forhold til puljens krav om en vis andel af egenkapital. Når staten udbetaler store summer, så er det standard at der også følger visse krav med vedrørende selskabernes økonomi. Det gælder også i dette tilfælde, siger Dan Jørgensen til TV 2 Lorry.

”Rigtig ærgerligt”
Den grønne tænketank ser det som ”rigtig ærgerligt”, at Københavns Kommune ikke kan leve op til sin målsætning.

Læs også: Danmark skal opjustere klimamål, hvis 2030 målsætningen skal lykkes, viser ny beregning

Ifølge Tobias Sørensen, klimaanalytiker hos Concito, er det samtidig overraskende, at ARC ikke mener, centeret lever op til at søge støtte. Derfor, mener han, bør man se kriterierne efter i sømmene og fremrykke et nyt udbud.

”Vi mener, at den pulje, der er til CO2-fangst og -lagring, bør fremrykkes, så der kommer flere udbud hurtigt, så vi får lavere udledninger af CO2 frem mod 2030 og flere af aktører kan få fremrykket deres klimahandling”, siger Tobias Sørensen til Danmarks Radio.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

01.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Giv en ged, Den perfekte firmagave til jul!

31.10.2025CSR.dk

Klimarådet vil have 35-mål og reelle CO2-reduktioner

31.10.2025CSR.dk

Cirkulær betonløsning vinder pris på Building Green

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.10.2025

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Sorø

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

11.11.2025

Tid

12:00

Sted

Fulbyvej 15, 4180 Sorø, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

12.11.2025

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

Dansk Standard
Kursus
Kursus: Bliv Intern auditor – ISO 19011

På dette kursus får du en grundig introduktion til principperne for auditering, tilrettelæggelse af et auditprogram og gennemførelse af audit. Kurset baserer sig på den anerkendte standard ISO 19011 – Auditering af ledelsessystemer

Dato

13.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

17.11.2025

Sted

CodeNode, Nordhavn