Jeff Bezos dedikerer 70 milliarder til klimakampen

Amazons stifter og topchef, Jeff Bezos, har søsat sin egen klimafond, Bezos Earth Fund, der med 10 mia. dollars i ryggen skal ”finansiere videnskabsfolk, aktivister og NGO’er” i arbejdet mod klimaforandringerne. Kritikere er dog ikke imponerede.

Jeff Bezos har indtil videre hældt 10 mia. dollars i sin klimafond, svarende til ca. otte procent af hans enorme formue..

18.02.2020

CSR.dk

Sådan indleder Amazons stifter og topchef, Jeff Bezos, lanceringen af sin nye klimafond, Bezos Earth Fund, der skal ”finansiere videnskabsfolk, aktivister og NGO’er – et hvert tiltag, der rummer reelle muligheder for at hjælpe med at bevare og beskytte naturen”, som han skriver videre.

https://www.instagram.com/p/B8rWKFnnQ5c/embed

”Vi kan redde Jorden. Det vil kræve en fælles indsats fra store virksomheder, små virksomheder, nationalstater, globale organisationer og individer”, påpeger Bezos.

”Til at starte med” smider Bezos 10 mia. dollars (godt 70 mia. kr.) i initiativet, som han vil begynde at dele ud af til sommer. Beløbet udgør omkring otte procent af Bezos’ aktuelle formue på $130 mia., som gør ham til verdens rigeste mand.

Amazon og Bezos er gennem længere tid blevet opfordret til at tage hånd om selskabets klimapåvirkning, ikke mindst af medarbejdergruppen Amazon Employees for Climate Justice, der tidligere har fået afvist klimakrav af Amazon.

Kritikere efterlyser ægte lederskab
Amazon Employees for Climate Justice er da heller ikke specielt imponerede af det nye udspil fra deres arbejdsgiver. Selvom de ”applauderer Jeff Bezos’ filantropi”, så påpeger de også, at ”den ene hånd kan ikke give det, som den anden tager”, som det lyder i en udtalelse fra gruppen.

”Jordens befolkning har brug for at vide: Hvornår vil Amazon stoppe med at hjælpe olie- og gasvirksomheder rasere Jorden med flere olie- og gasboringer? Hvornår vil Amazon stoppe med at finansiere klimafornægtende tænketanke (…) og klimaforsinkende politik? Hvornår vil Amazon tage ansvar for lungerne hos børn i nærheden af deres lagre ved at omstille fra diesel til elektrisk kørsel?”, spørger gruppen retorisk.

I stedet efterlyser gruppen flere ansatte, der taler højt om Amazons rolle i klimakrisen, hvilket Amazon ellers har reageret på med trusler om fyringer. Men det viser ifølge gruppen at det virker, og at det derfor er noget, der er ”brug for mere af lige nu”.

Læs også: Amazon anlægger solcelletag i Storbritannien

”Vil Jeff Bezos udvise ægte lederskab eller vil han fortsætte med at være medskyldig i at accelerere klimakrisen, samtidig med at han tilsyneladende prøver at hjælpe?”, spørger Amazon Employees for Climate Justice afslutningsvis.

DR har spurgt tre klimaforskere, hvordan de ville bruge pengene, og her er både teknologi og udviklingslande i spil.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

23.10.2026CSR.dk

Overshoot bør være et vendepunkt for alles klimaindsats

CSR.dk

Dyrevelfærd til grænsen: Danish Crown-sag viser vigtigheden i at tænke hele værdikæden med

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

CSR.dk

"Destination Earth" - fremtidens vejrvarsler i Europa er på vej

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

04.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits.

Dato

04.11.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

04.11.2026

Sted

Odense