Jeff Bezos dedikerer 70 milliarder til klimakampen

Amazons stifter og topchef, Jeff Bezos, har søsat sin egen klimafond, Bezos Earth Fund, der med 10 mia. dollars i ryggen skal ”finansiere videnskabsfolk, aktivister og NGO’er” i arbejdet mod klimaforandringerne. Kritikere er dog ikke imponerede.

Jeff Bezos har indtil videre hældt 10 mia. dollars i sin klimafond, svarende til ca. otte procent af hans enorme formue..

18.02.2020

CSR.dk

Sådan indleder Amazons stifter og topchef, Jeff Bezos, lanceringen af sin nye klimafond, Bezos Earth Fund, der skal ”finansiere videnskabsfolk, aktivister og NGO’er – et hvert tiltag, der rummer reelle muligheder for at hjælpe med at bevare og beskytte naturen”, som han skriver videre.

https://www.instagram.com/p/B8rWKFnnQ5c/embed

”Vi kan redde Jorden. Det vil kræve en fælles indsats fra store virksomheder, små virksomheder, nationalstater, globale organisationer og individer”, påpeger Bezos.

”Til at starte med” smider Bezos 10 mia. dollars (godt 70 mia. kr.) i initiativet, som han vil begynde at dele ud af til sommer. Beløbet udgør omkring otte procent af Bezos’ aktuelle formue på $130 mia., som gør ham til verdens rigeste mand.

Amazon og Bezos er gennem længere tid blevet opfordret til at tage hånd om selskabets klimapåvirkning, ikke mindst af medarbejdergruppen Amazon Employees for Climate Justice, der tidligere har fået afvist klimakrav af Amazon.

Kritikere efterlyser ægte lederskab
Amazon Employees for Climate Justice er da heller ikke specielt imponerede af det nye udspil fra deres arbejdsgiver. Selvom de ”applauderer Jeff Bezos’ filantropi”, så påpeger de også, at ”den ene hånd kan ikke give det, som den anden tager”, som det lyder i en udtalelse fra gruppen.

”Jordens befolkning har brug for at vide: Hvornår vil Amazon stoppe med at hjælpe olie- og gasvirksomheder rasere Jorden med flere olie- og gasboringer? Hvornår vil Amazon stoppe med at finansiere klimafornægtende tænketanke (…) og klimaforsinkende politik? Hvornår vil Amazon tage ansvar for lungerne hos børn i nærheden af deres lagre ved at omstille fra diesel til elektrisk kørsel?”, spørger gruppen retorisk.

I stedet efterlyser gruppen flere ansatte, der taler højt om Amazons rolle i klimakrisen, hvilket Amazon ellers har reageret på med trusler om fyringer. Men det viser ifølge gruppen at det virker, og at det derfor er noget, der er ”brug for mere af lige nu”.

Læs også: Amazon anlægger solcelletag i Storbritannien

”Vil Jeff Bezos udvise ægte lederskab eller vil han fortsætte med at være medskyldig i at accelerere klimakrisen, samtidig med at han tilsyneladende prøver at hjælpe?”, spørger Amazon Employees for Climate Justice afslutningsvis.

DR har spurgt tre klimaforskere, hvordan de ville bruge pengene, og her er både teknologi og udviklingslande i spil.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn