JBS lancerer undertøjslinje i FSC-certificeret bambusviskose

Hos JBS har man opnået én samlet FSC-certificering, der dækker hele processen fra bambusplantage og udvinding af viskose, til spinding, strikning og færdig produktion af undertøjet.

02.12.2020

CSR.dk

Undertøjsvirksomheden JBS Textile Group A/S har netop opnået en FSC-certificering på deres undertøjsserie i bambus.

Det er ikke et nyt fænomen, at skoven, hvor råmaterialet stammer fra, er FSC-certificeret. Men nu har JBS formået at få hele processen - fra bambusplantage og udvinding af viskose, til spinding, strikning og færdig produktion af undertøjet - godkendt under én samlet FSC-certificering.

Læs ogsåReduktion af afskovning ligger højt på EUs klimaagenda

Sidste år var det modevirksomheden Masai, der kom ud med en lignende nyhed vedrørende deres viskoseprodukter. I september sidste år opnåede virksomheden nemlig også en FSC-certificering, som det første danske modebrand nogensinde.

”En ting er, at Masais papirvarer er FSC-certificerede, men at brandets træbaserede tekstiler nu også bliver det, sker på den baggrund af det faktum, at en stor del af Masais kollektioner er skabt af den træbaserede viskosefiber,” skrev virksomheden i en pressemeddelelse.

Det samme argument gør sig gældende hos JBS.

”I takt med, at vi har set en stigende efterspørgsel på tøj af bambus, har FSC-certificeringen på mange måder været et naturligt næste skridt for os. JBS har længe produceret undertøj lavet af bambus, men det har altid været en udfordring for virksomheden at kommunikere, hvor bæredygtigt bambusundertøjet er produceret,” udtaler Rasmus Stærk Just som er CSR Coordinator hos JBS.

Læs også: Webinar om FSC®, FN's verdensmål og FSC-markedsføring

”FSC-certificeringen giver os en garanti for, at bambussen kommer fra en bambusplantage, hvor der ikke bliver fældet mere bambus, end plantagen selv kan nå at reproducere. Derudover får vi en sikkerhed for, at dyr og planteliv bliver beskyttet, og at der er ordentlige forhold for dem, der arbejder i plantagen. Vi kan derfor med ro i maven fortælle, at vores bambus er dyrket ansvarligt”,  fortsætter han.

Råmaterialet er dog ikke det eneste vigtige at forholde sig til, når der skal laves tekstiler af bambus. Processen fra genstridigt bambusrør til blødt tekstil kan i ukontrollerede tilfælde være en hård omgang, der kræver mange og ofte skadelige kemikalier.

I JBSs tilfælde er netop processen noget man har haft fokus på fra start. Producenten af de bambustekstiler som JBS benytter genbruger både vand og kemikalier i et lukket kredsløb, så der ikke ledes forurenet vand ud i grundvandet.

De første FSC-certificerede produkter kommer i butikkerne til julehandlen. JBS lancerer for første gang en undertøjsserie i bambus til drenge, og netop den serie bliver samtidig den første med FSC-certificerede produkter.

I løbet af foråret 2021 bliver alle bambusprodukter fra JBS FSC-certificeret.

- MTN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.05.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Carbon-Storing Acoustic Panels from Seagrass: Søuld’s Reinvention of a Forgotten Material

13.05.2026Dansk Retursystem

Sponseret

EU's krav om flere genbrugsflasker hjælper ikke klimaet

CSR.dk

Amsterdam forbyder kød- og benzinreklamer – er det fremtiden?

CSR.dk

Forskning: Den sociale skævhed ved oversvømmelser er mål- og mærkbar

Schneider Electric

Sponseret

Hvor hurtigt kan dansk industri rykke digitalt lige nu?

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor Danmark sætter fokus på det grønne valg på Madens Folkemøde 2026

CSR.dk

Sidste nyt om EU's afskovningsforordning

SustainImpact ApS

Sponseret

Dine LCA-beregninger lyver om biodiversitet

CSR.dk

Trænørder har fundet på en giftfri løsning til bygge- og anlæg

BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER støtter naturfond med 19 millioner kroner

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

18.05.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed.

Dato

18.05.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

18.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Generalforsamling 2026

Deltag i dette års generalforsamling for medlemmerne af UN Global Compact Netværk Danmark.

Dato

18.05.2026

Tid

09:30

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V

Cabi
Webinar
Er arbejdspladsen gearet til hele mennesker – også når livet rammer?

Flere arbejdspladser oplever, at medarbejderes private udfordringer påvirker deres trivsel og arbejdsevne. Det kan være som pårørende til en syg, forælder til et barn i mistrivsel, en skilsmisse eller en sen diagnose med ADHD eller autisme. Men er arbejdspladsen bygget til at rumme det hele menneske – også når livet rammer? Det får du viden om og inspiration til på dette gratis webinar.

Dato

18.05.2026

Tid

10:15

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Annual Conference 2026

At the UN Global Compact Network Denmark Annual Conference on 18 May at Danske Bank, business leaders, experts, and decision-makers will come together for a day focused on how companies can strengthen their resilience, responsibility, and competitiveness in a new global reality.

Dato

18.05.2026

Tid

12:00

Sted

Danske Bank, Bernstorffsgade 40, København V