Investorer bruger deres stemme aktivt på diversitet

Udenlandske investorer oplever, at truslen om at blive stemt ned på egen generalforsamling får virksomheder til at flytte sig på diversitet.

10.03.2021

CSR.dk

Den paradoksale situation, hvor Danmark ser sig selv som frontløber på ligestilling, men i realiteten ligger og roder i nederste tredjedel i forhold til kvinder i ledelse, slår også igennem i de danske pensionskassers fokus. I forhold til diversitet er flere udenlandske kapitalforvaltere i hvert fald langt mere hårde i filten, skriver Børsen

Eksemplet i Børsens artikel er fra en af Europas største kapitalforvaltere, AXA Investment Managers (AXA). De har siden 2020 været endog meget aktive på generalforsamlinger, hvor de stemmer imod bestyrelser, som ikke har mindst en tredjedel kvinder nomineret som medlemmer. 

“Det er et meget magtfuldt redskab. Når selskaber ved, at vi stemmer imod, fordi de ikke lever op til vores krav i forhold til diversitet, vil de gerne have en snak med os. Der er kommet mange reaktioner, og selskaberne har taget vores krav meget seriøst,” siger Marie Fromaget, esg-analytiker i AXA i Børsen. 

Ideen med at stemme imod på generalforsamlingen er ikke at straffe virksomhederne, men at indbyde dem til dialog og handling. Det har andre også god erfaring med. 

Hos BlackRock i Europa har man oplevet, at nogle virksomheder, når de vidste at en stor investor som Blackrock ville stemme dem ned på en generalforsamling, begyndte at flytte sig. 

I en tidligere rundspørge til 12 danske pensionsselskaber har Børsen spurgt til krav om diversitet. Kun to - AP Pension og Pensam - meldte at de kun ville stemme for, hvis der var mindst én kvinde i bestyrelsen. Hvilket svarer til de krav AXA stiller i 'emerging markets' som Nigeria, Sydafrika, Indien, Indonesien og Brasilien.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

På kurset, som også er et diplommodul, vil du få forståelse for sammenhængen mellem kvalitetsstyring af produkter og services og virksomhedens drift.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods