International CSR-standard i svær konkurrence med etablerede standarder

Efter et par år på markedet er kendskabet til den internationale CSR-standard, ISO 26000, højt blandt virksomheder i Norden, men den har det svært i konkurrencen med andre mere etablerede standarder. Det viser en ny pilotundersøgelse fra Dansk Standard.

Den internationale CSR-standard ISO 26000 taber konkurrencen til etablerede standarder, trods virksomheders kendskab til ISO 26000. .

07.01.2014

CSR.dk

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, arbejder for en certificeringsmulighed for ISO 26000. Foto: Dansk Standard.

Den internationale CSR-standard ISO 26000 taber konkurrencen til de mere etablerede standarder, som den danske parallel DS49001.

I en ny undersøgelse, foretaget af Dansk Standard for Nordisk Ministerråd, fremgår det, at man i virksomhederne er fuldt ud opmærksomme på, at CSR-standarden eksisterer.

Hele 91 procent af de adspurgte svarer, at de kender ISO 26000. Men langt de fleste - 80 procent - tilkendegiver, at de hovedsageligt benytter principperne til inspiration i arbejdet med CSR.

Læs også: Fagfolk skriver: Brug standarder- de skaber værdi i forhold til CSR

En væsentlig forklaring er ifølge virksomhederne, at det opleves som en svaghed, at det ikke er muligt at opnå en certificering, som kan bruges i markedsføringen.

”Det er fuldt forståeligt, at virksomhederne gerne vil have den blåstempling af deres CSR-arbejde, som en certificering giver. Det er også baggrunden for, at vi i Danmark har en parallel standard, DS 49001, der rummer mulighed for certificering. Den mulighed bør også gælde for den internationale CSR standard, og det arbejder vi fra dansk side på at påvirke i den Internationale Standardiseringsorganisation (ISO)”, siger Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard.

De virksomheder, der anvender CSR-standarden, gør det ifølge undersøgelsen, fordi de gerne vil sikre, at alle væsentlige CSR-aspekter med relevans for virksomheden bliver taget i betragtning.

Læs også: CSR-skub til små og mellemstore virksomheder

Fordelene ved ISO 26000 er blandt andet, at standarden kan tilpasses virksomheden og tilbyder en mulighed for et strategisk afsæt for CSR-arbejdet. På den måde opleves standarden som et fleksibelt værktøj.

”Nogle bruger standarden i forhold til at få gennemført en væsentlighedsanalyse eller til at identificere og prioritere interessenter. Andre bruger den som rettesnor for strategiudvikling, målsætning og handlingsplaner”, fortæller Anne Hasløv Stæhr.

Af undersøgelsen fremgår det også, at virksomhederne har svært ved at identificere forskellene mellem de mange CSR-guidelines, her i blandt ISO 26000.

Standard og Erhvervsstyrelsen indleder i 2014 et projektforløb med seks små og mellemstore virksomheder, for at afprøve ISO 26000 styrke i forhold til de øvrige guidelines. Målet at identificere konkrete råd til implementering af ISO 26000 i SMV’er.

-TK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

28.10.2026CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

28.10.2026CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst

CSR.dk

EU vil forberede Europa på en 3 grader varmere verden.

CSR.dk

Stor forskel på top og bund for kyllingevelfærd i danske supermarkeder

CSR.dk

Fra holdning til handling: Ny metode kan hjælpe med at mobilisere kunder og medlemmer

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i Esjberg: Nødhjælp i en verden i forandring

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

27.10.2026

Tid

19:00

Sted

Treenighedskirken, Grådybet 23 6700, Esbjerg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA) English

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor (CQI and IRCA certificed)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified ISO 27001:2022 Information Security Management System Lead Auditor Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of information security management systems in accordance to the ISO 27001:2022 standard.

Dato

02.11.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Seminar
ISO 13485 Inspirationsseminar

ISO 13485 Inspirationsseminaret giver dig forståelse for indholdet og opbygningen af ISO 13485 standarden, som specificerer kravene til kvalitetsledelsessystemer i organisationer, som er involveret i et eller flere stadier af cyklussen for medicinsk udstyr.

Dato

02.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

02.11.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.11.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus