International CSR-standard i svær konkurrence med etablerede standarder

Efter et par år på markedet er kendskabet til den internationale CSR-standard, ISO 26000, højt blandt virksomheder i Norden, men den har det svært i konkurrencen med andre mere etablerede standarder. Det viser en ny pilotundersøgelse fra Dansk Standard.

Den internationale CSR-standard ISO 26000 taber konkurrencen til etablerede standarder, trods virksomheders kendskab til ISO 26000. .

07.01.2014

CSR.dk

Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard, arbejder for en certificeringsmulighed for ISO 26000. Foto: Dansk Standard.

Den internationale CSR-standard ISO 26000 taber konkurrencen til de mere etablerede standarder, som den danske parallel DS49001.

I en ny undersøgelse, foretaget af Dansk Standard for Nordisk Ministerråd, fremgår det, at man i virksomhederne er fuldt ud opmærksomme på, at CSR-standarden eksisterer.

Hele 91 procent af de adspurgte svarer, at de kender ISO 26000. Men langt de fleste - 80 procent - tilkendegiver, at de hovedsageligt benytter principperne til inspiration i arbejdet med CSR.

Læs også: Fagfolk skriver: Brug standarder- de skaber værdi i forhold til CSR

En væsentlig forklaring er ifølge virksomhederne, at det opleves som en svaghed, at det ikke er muligt at opnå en certificering, som kan bruges i markedsføringen.

”Det er fuldt forståeligt, at virksomhederne gerne vil have den blåstempling af deres CSR-arbejde, som en certificering giver. Det er også baggrunden for, at vi i Danmark har en parallel standard, DS 49001, der rummer mulighed for certificering. Den mulighed bør også gælde for den internationale CSR standard, og det arbejder vi fra dansk side på at påvirke i den Internationale Standardiseringsorganisation (ISO)”, siger Anne Hasløv Stæhr, adm. direktør i Dansk Standard.

De virksomheder, der anvender CSR-standarden, gør det ifølge undersøgelsen, fordi de gerne vil sikre, at alle væsentlige CSR-aspekter med relevans for virksomheden bliver taget i betragtning.

Læs også: CSR-skub til små og mellemstore virksomheder

Fordelene ved ISO 26000 er blandt andet, at standarden kan tilpasses virksomheden og tilbyder en mulighed for et strategisk afsæt for CSR-arbejdet. På den måde opleves standarden som et fleksibelt værktøj.

”Nogle bruger standarden i forhold til at få gennemført en væsentlighedsanalyse eller til at identificere og prioritere interessenter. Andre bruger den som rettesnor for strategiudvikling, målsætning og handlingsplaner”, fortæller Anne Hasløv Stæhr.

Af undersøgelsen fremgår det også, at virksomhederne har svært ved at identificere forskellene mellem de mange CSR-guidelines, her i blandt ISO 26000.

Standard og Erhvervsstyrelsen indleder i 2014 et projektforløb med seks små og mellemstore virksomheder, for at afprøve ISO 26000 styrke i forhold til de øvrige guidelines. Målet at identificere konkrete råd til implementering af ISO 26000 i SMV’er.

-TK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur Andelskasse går forrest i ny B Corp-certificering

15.06.2026CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Dyrevelfærdsmærke udfases efter 34 år

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Robert Habeck: "Jeg er træt af at undskylde for os og mig selv for at gøre det rigtige. For vi ved, hvad det rigtige er."

CSR.dk

Bæredygtighed og resiliens er samme logik og skal tænkes sådan

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Allan Lerberg Jørgensen, OECD: ”Globaliseringen er gået fra at være et vækstprojekt til et sikkerhedsprojekt”

CSR.dk

Norden vil sætte fart i omstilling med standarder

CSR.dk

Klimarådet: Sådan sikrer man opbakning til klimaindsatsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online