Interesseorganisation: En bred definition af greenwashing kan hæmme banksektoren

En vag definition af greenwashing kan stoppe banker fra at lancere bæredygtige produkter, mener Finans Danmark forud for udsigten til en ny europæisk definition. NGO mener imidlertid, at det giver anledning til at arbejde mere fokuseret på sin markedsføring.

Hos Mellemfolkeligt Samvirke mener man, at ansvaret for at lancere produkter, der beviseligt er bæredygtige, ligger hos bankerne. Arkivfoto..

18.01.2023

CSR.dk

I øjeblikket diskuterer flere europæiske myndigheder, hvordan greenwashing skal defineres for den internationale, finansielle sektor.

Og det skaber bekymring i branchen, der frygter, at en for bred definition vil gøre bankerne skyldige i greenwashing på områder i tilfælde, hvor de ikke er klar over det. Omvendt mener miljøorganisationer, at ansvaret for at underbygge sin markedsføring ved blandt andet grønne investeringer bør ligge på bankernes banehalvdel.

Det skriver Børsen.

Læs også: Uklare EU-regler hæmmer bæredygtige investeringer

Bekymringen har fået bankernes interesseorganisation, Finans Danmark, til at sende et såkaldt høringssvar til ESA, der er de europæiske finansielle myndigheder.

Her advarer interesseorganisationen mod en for bred definition, fortæller Birgitte Søgaard Holm, direktør for Investering og Opsparing i Finans Danmark.

“Hvis greenwashing er defineret så bredt, som der bliver lagt op til, svarer det til, at der kan uddeles bøder, hvor fartgrænsen ikke er fastsat endnu. Der er ingen tvivl om, at der skal slås hårdt ned på greenwashing, hvis det er bevidst, eller reglerne er klare, men i vores øjne handler greenwashing om, at nogle klare rammer overskrides,” siger hun til Børsen og tilføjer, at udsigten til beskyldninger om greenwashing på baggrund af omstændigheder, der ikke ligger klart for bankerne, kan gøre dem tilbageholdne i at lancere bæredygtige produkter.

Læs også: Danske Bank vil være bæredygtig, men investerer milliarder i olievirksomheder

Hos Mellemfolkeligt Samvirke ser man imidlertid anderledes på tingene. Her mener Eigil Johannisson, Climate Policy Lead hos organisationen, at den finansielle sektor bør arbejde ud fra et forsigtighedsprincip, hvis man er i tvivl om, hvorvidt ens produkter er grønne.

Han fortæller desuden, at det kan skærpe udvalget af produkter, netop fordi bankerne skal tage tydeligere stilling til det bæredygtige aspekt, og fordi greenwashing er et udbredt problem i hans øjne kan et øget fokus på området være ”rigtig tiltrængt.”

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.10.2025CSR.dk

Storinvestorer fastholder kursen: Grøn omstilling er stadig en langsigtet satsning

15.10.2025CSR.dk

Parisaftalen har sat rammerne: Nu handler klimakampen om at få dem til at virke

15.10.2025CSR.dk

Fødevarestyrelsen lader greenwashingsager samle støv

13.10.2025CSR.dk

God ledelse, medarbejdertrivsel og modet til at tænke nyt er oversete veje til vækst i dansk erhvervsliv

13.10.2025CSR.dk

Flere bruger apps til at styrke arbejdsmiljøet: Trods potentialer mangler der forskning

10.10.2025CSR.dk

ESG Barometer 2025: Det skal handle om forretningen

10.10.2025CSR.dk

Villum Fonden investerer 1 milliard kroner i forskning for grønnere byggeri

09.10.2025CSR.dk

I Jylland får SMV’er millioner til grønne ambitioner

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

PwC Danmark
Webinar
Product Carbon Footprints – Turning Data into a Market Advantage

Understanding the carbon footprint of individual products is essential for companies seeking to meet customer expectations, improve transparency, and make informed strategic choices.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online