Integration på dagsordenen hos DHL

Logistikgiganten DHLs danske afdeling gør en indsats ud af at ansætte medarbejdere med udenlandsk baggrund. Forskelligheden er en konkurrencefordel, lyder den primære begrundelse.

DHL gør en indsats ud af at integrere udenlandske ansatte på det danske arbejdsmarked. Foto: DHL Press.

25.09.2015

CSR.dk

At integrere medarbejdere fra udlandet på det danske arbejdsmarked er ikke bare et imageprojekt for kurerfirmaet DHL Express i Danmark. Man mener simpelthen at forskelligheden giver virksomheden en konkurrencefordel, fordi det gør den mere attraktiv som arbejdsplads og at det dermed vil sikre den langsigtede succes.

Læs også: Dansk erhvervsliv klar til at hjælpe flygtninge i arbejde

”"Vores erfaring er, at succesfulde teams som regel er sammensat af personer med forskellig baggrund. De ser opgaver og udfordringer fra forskellige synsvinkler og finder løsninger, der er mere omfattende, innovative og effektive i modsætning til de mere homogene teams",” siger teamleder for DHL Express, Morten Strandberg Rasmussen, i en pressemeddelelse.

Både i DHL Express og i modervirksomheden Deutsche Post DHL gør man derfor et nummer ud af at favne diversiteten. Det gælder alt fra den enkelte medarbejders alder, køn og seksuelle observans til religion, verdenssyn, eventuelle handicap og fysiske formåen.

Rent konkret betaler DHL bl.a. for at sende sine udenlandske ansatte på danskkursus, herunder med løn, når kurset foregik uden for normal arbejdstid, ligesom diverse teambuildingaktiviteter også indgår i firmapolitikken. Og erfaringen viser, at investeringen kommer tilbage med tiden.

Læs også: Ferring nomineret til diversitetspris

"Vi får en gruppe kollegaer, der godt kan lide at være her og deres ufaglærte arbejde. Når vi investerer i dem, investerer de også i os og det kan mærkes hele vejen rundt. Det betyder rigtig meget for os i DHL at vi er vores sociale ansvar bevidst og er med til at give vores udenlandske medarbejdere nogle gode uddannelsesmuligheder",” slutter Morten Strandberg Rasmussen.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.2026CSR.dk

Novo Nordisk og UNICEF sammen om børns overvægt

21.09.2026Læger uden Grænser

Sponseret

Et reddet liv giver et mere modstandsdygtigt samfund

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Tunge erhvervsorganisationer går med i Barselsalliancen

Comwell Hotels

Sponseret

Elever styrker faglighed og netværk på fælles Comwell-tur

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dansk Industri
Workshop
Gratis workshop: Kom i gang med dit klimaregnskab

Vil I i gang med klimaregnskabet, men er i tvivl om, hvor I skal begynde? På denne workshop bliver I klædt på til at bruge Klimakompasset og omsætte jeres klimadata til konkrete handlinger i virksomheden.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Velsig Lombjergevej 1, 5750 Ringe

Erhvervsakademi Aarhus
Webinar
Webinar: Hør om diplomuddannelsen i supply chain management

Deltag i dette 30 min. online infomøde og få indblik i vores nytænkte diplomuddannelse i supply chain management og de kompetencer, den giver til at skabe robuste forsyningskæder.

Dato

30.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online (Microsoft Teams)