Innovationsfondens nye klimapanel skal bringe forskere og virksomheder sammen

Virksomheder og forskere bliver i nyt klimapanel sat sammen af Innovationsfonden, der på vegne af Danmark hvert år investerer betydelige millionbeløb i de mest effektive nye teknologier og innovative løsninger, som kan være med til at løse verdens store klima- og miljøudfordringer.

Klimaforandringerne har karakter af så stor en samfundsudfordring, at Innovationsfonden nu starter et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter..

28.05.2019

CSR.dk

Klimaforandringerne er dog så enorm en samfundsudfordring, at der er behov for et langt mere strategisk fokus på at investere i de mest effektive teknologier og innovative løsninger, som tager hånd om de store udfordringer, vi står med.

Derfor nedsætter Innovationsfonden nu et ambitiøst klimapanel, som har til formål at bringe forskere og virksomheder sammen for at sikre, at Danmark får mest ud af de milliarder af kroner, som fonden investerer i klimaprojekter.

”Vi er for længst forbi den tid, hvor vi skal diskutere om og hvordan klimaforandringerne ændrer vores liv og vores planet. Det er realiteterne. Nu skal vi – hellere i dag end i morgen – finde løsningerne på de massive udfordringer, vi står med”, siger konstitueret direktør for Innovationsfonden, Tore Duvold, og fortsætter:

”Teknologisk udvikling, forskning og innovation er unægtelig en del af løsningen, men der er mange bud på hvilke løsninger vil give den største effekt i forhold til klimaet og mest værdi for Danmark. Derfor samler vi nu førende eksperter, erhvervsledere og organisationer”, siger han.

Styrke Danmarks klimaposition
Konkret skal klimapanelet komme med input til, hvordan Danmark og resten af verden får den størst mulige effekt af Innovationsfondens investeringer i klimarelaterede projekter.

Derudover skal klimapanelet være med til at anspore forskere, iværksættere og erhvervslivet til at øge investeringen i og satsningen på forskning og teknologisk udvikling.

Læs også: Forskere og virksomheder: Energisystemet skal redesignes

”Hvis vi skal vinde klimakampen, er det afgørende, at vi får bygget bro mellem forskernes viden og ideer på den ene side og erhvervslivet og virksomhederne på den anden. På den måde kan viden og ideerne blive omsat til konkrete klimaløsninger, som kan være med til at redde vores klode og positionere Danmark forrest i feltet, når det kommer til at tage hånd om klimaudfordringerne”, siger Tore Duvold.

Medlemmer af Innovationsfondens klimapanel:

  • Emily Farnworth, klimachef, World Economic Forum
  • Nick Johnstone, Det Internationale Energiagentur
  • Sebastian Mernild, direktør, The Nansen Environmental and Remote Sensing Center
  • Katherine  Richardson, professor, Københavns Universitet, og medlem, Klimarådet
  • Jens Kehlet Nørskov, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Kirsten Halsnæs, professor, Danmarks Tekniske Universitet
  • Peter Birch Sørensen, professor, Københavns Universitet
  • Jørgen Olesen, professor, Aarhus Universitet
  • Brian Vad Mathiassen, professor, Aalborg Universitet
  • Dasha Krivonos, administrerende direktør, Instituttet for Fremtidsforskning
  • Lars Aagaard, administrerende direktør, Dansk Energi
  • Connie Hedegaard, bestyrelsesformand, Concito – Danmarks Grønne Tænketank
  • Maria Gjerding, præsident, Danmarks Naturfredningsforening
  • Bo Øksnebjerg, generalsekretær, Verdensnaturfonden
  • Claus Krogh Ekmann, direktør, Det Økologiske Råd
  • Monika Skadborg, formand, Ungeklimarådet
  • Bo Foged, administrerende direktør, ATP
  • Laila Mortensen, administrerende direktør, Industriens Pension
  • Michael Zöllner, direktør, Danmarks Grønne Investeringsfond
  • Kasper Roed Jensen, vicedirektør, Vestas
  • Hanne Søndergaard, vicedirektør, Arla
  • Kim Fausing, administrerende direktør, Danfoss
  • Mads Nipper, administrerende direktør, Grundfos
  • Jakob Askou Bøss, vicedirektør, Ørsted
  • Thomas Videbæk, vicedirektør, Novozymes
  • Kim Grøn Knudsen, vicedirektør, Haldor Topsøe
  • Lars Sandahl Sørensen, koncerndirektør, SAS
  • Ib Enevoldsen, administrerende direktør, Rambøll
  • Jens Birgersson, administrerende direktør, Rockwool
  • Claus Møller, administrerende direktør, Siemens
  • Michael Lundgaard Thomsen, administrerende direktør, Aalborg Portland
  • Henrik Stiesdal, administrerende direktør, Stiesdal Technology
  • Sofus Rex, afdelingschef, Miljø- og Fødevareministeriet
  • Jakob Møller, kontorchef, Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet
  • Flemming Besenbacher, bestyrelsesformand, Carlsbergfondet
  • Tore Duvold, konstitueret direktør, Innovationsfonden
  • Peter Høngaard Andersen, Peter Hongaard Consulting
  • Thomas Mathiasen, scientific officer, Innovationsfonden

- JMA

Vestforbrænding

Sponseret

Vi går i dybden med CO2

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

02.07.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Danskerne elsker genbrug – især om sommeren

02.07.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Danmarks første anlæg til anvendelse af regnvand i industriproduktion er sat i drift

01.07.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Podcast til sommerferien

01.07.2025CSR.dk

Nordea justerer regler efter lån til oliegigant

01.07.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Nu kan festivaler og andre events svanemærkes

27.06.2025Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

Bæredygtighedsindsats når nye højder: AKKC certificeret med Svanemærket

27.06.2025CSR.dk

Udskældte klimareduktioner skal tages i brug i stor stil

24.06.2025MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Gør social bæredygtighed til en styrkeposition – deltag i nyt gratis forløb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Webinar
Master in Sustainable Leadership Information Session

Discover how you can elevate your career and bring significant value to your company with a Master in Sustainable Leadership.

Dato

03.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 8. august: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

04.08.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar August 5, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our Q&A webinar to learn more.

Dato

05.08.2025

Tid

14:00

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til at arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2025

Tid

08:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

18.08.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Uddannelse
Sustainable Business Change Manager – Praktisk Mini MBA med certificering (DK) start 18. aug. 2025

Tid til at forbedre ESG og sustainability-indsatsen I virksomheden – eller til at tage næste karriereskridt? Få nyeste viden og praktiske værktøjer til at opgradere din virksomheds ESG- og bæredygtighedsindsats, din egen faglighed og dit CV. Næste holdstart i aug 2025

Dato

18.08.2025

Tid

09:00

Sted

Kosmopol v. DEA, Fiolstræde 44, 1171 København K