Initiativ for unge med autisme får 10 millioner kroner

Klart til start-initiativet, der drives af Fonden Unges får nu støtte fra både A. P. Møller Fonden og Velux Fonden. Initiativet skal hjælpe unge med autisme til at komme i fast arbejde.

Fonden Unges får omtrent 10 millioner kroner til initiativet Klar til start, der skal få flere uge med autisme i job. Foto: Fonden Unges..

25.01.2019

CSR.dk

Det bliver nu muligt for endnu flere unge med autisme at få en fastansættelse i en privat virksomhed, skriver Fonden Unges i en pressemeddelelse. Det sker, fordi initiativet ’Klar til start’ modtager omtrent 10 millioner kroner i støtte.

Pengene kommer fra den A. P. Møllerske Støttefond samt Velux Fonden, som har valgt at støtte med henholdsvis 6.755.000 kroner og 3.265.000 kroner i en treårig periode fra 2019 til 2021.

Læs også: Danmarks håndværkere støtter udsatte børn og unge

Det er Fonden Unges der står bag Klar til start-projektet i samarbejde med 11 autisme- og beskæftigelsesorganisationer. Og de cirka 10 millioner støttekroner skal hjælpe med at flere borgere med autisme undgår et liv på offentlig forsørgelse.

Værktøjer der hjælper på arbejdspladsen

Klar til start er et opkvalificeringsforløb målrettet flertallet af unge med en autismediagnose, der intellektuelt befinder sig på et moderat til normalt funktionsniveau. Gennem et individuelt forløb med en vejleder bliver de unge både arbejdsprøvet og får teknikker til at håndtere sit autismehandicap i arbejdssituationer.

”Unge med autisme har masser at bidrage med, men skal have de rigtige muligheder for at mestre livet. Klar til start er en stærk platform for hjælp til selvhjælp – et princip, som står helt centralt i den A.P. Møllerske Støttefonds fokusområde ”Livsmestring, uddannelse og arbejde”, siger Katja Teilmann, sekretariatsleder for Støttefondens sociale initiativ.

Ved starten af forløbet får de unge en garanti for fastansættelse hos en af projektets private virksomhedspartnere, og når forløbet afsluttes, bliver kursisten umiddelbart efter fastansat i den pågældende virksomhed, typisk i fleksjob.

Læs også: CSR-stafet skal få flere af Horsens virksomheder til at tage et socialt ansvar

Livsændrende effekt

”Velux Fonden har støttet opstarten og udviklingen af Klar til start siden 2015. Det er vores ønske, at de nye bevillinger vil styrke den fortsatte udvikling og effektivisering af projektets indsats for unge med autisme, så kommunerne vil visitere endnu flere unge til de træningspladser, som private virksomheder stiller til rådighed”, siger Jimmie Gade Nielsen, fondsrådgiver på det sociale område i Velux Fonden.

Og Fonden Unges siger pænt tak: 

”Vi er meget taknemmelige for, at Den A.P. Møllerske Støttefond og Velux Fonden har valgt at give os muligheden for at hjælpe mange flere unge med autisme til at få et fast job. Vi har set så mange gange, hvilken livsændrende effekt, det har, når en ung mand eller kvinde begynder i et Klar Til Start-forløb og efterfølgende bliver ansat i en virksomhed” siger Britta Bak, direktør for Fonden Unges, og tilføjer:

”Det at tjene sine egne penge og være en del af et kollegialt fællesskab giver dem ikke blot indhold i hverdagen, det giver dem også et fundament til på alle planer at klare sig langt bedre, end hvis de var forblevet på offentlig forsørgelse”.

- SDN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

03.12.2025CSR.dk

Ny værktøjskasse skal styrke det psykiske arbejdsmiljø

03.12.2025Dagrofa aps

Sponseret

Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

02.12.2025CSR.dk

Verdens største lakseproducent bag hver tredje alvorlige ulykke i britisk lakseindustri

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Webinar
Online morgenmøder: Få mere værdi ud af dine aktiver med et ledelsessystem

Hvordan kan organisationer systematisk og bæredygtigt få mere værdi ud af sine aktiver og samtidig sikre, at det sker i overensstemmelse med de strategiske mål og krav fra interessenter? Svaret kan ligge i et velfungerende asset management-ledelsessystem som du kan høre mere om på to kommende morgenmøder.

Dato

10.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SustainImpact ApS
Webinar
Drop-in webinar om National ESG undersøgelse - få hjælp

Har du et spørgsmål du har brug for at få afklaret om privatlivspolitik eller hvordan dine data bliver brugt, eller hvilke typer af svar undersøgelsen kan give så dropper du bare ind i det åbne webinar på fredag.

Dato

12.12.2025

Tid

11:30

Sted

Virtuelt Teams Møde

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 12. december: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

12.12.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) December 2025

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

15.12.2025

Tid

09:00

Sted

København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Briefing on Regulatory Trends in the European Union and at the International Level

A joint initiative of the Global Compact Country Networks in Europe and the USA.

Dato

15.12.2025

Tid

14:00

Sted

Online via Zoom

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense