Initiativ hjælper unge til at blive håndværkere

Praktisk arbejde er i højsædet ved NCC-initiativ, der hjælper unge til at finde den rigtige vej i livet. Målet er at give afklaring og uddanne en ny generation af håndværkere.

NCC hjælper rodløse unge til at træffe et karrierevalg. Initiativet hedder "Byggepladsen" og skal få flere unge til at få øjnene op for erhvervsuddannelserne. Arkivfoto. .

22.03.2018

CSR.dk

Hos NCC møder man mange unge, der har flere afbrudte uddannelsesforløb bag sig. Det ønsker initiativet ”Byggepladsen” at gøre op med ved at give dem et indblik i en række karrieremuligheder inden for erhvervslivet.

”Når NCC er så stor en spiller i branchen, siger det sig selv, at vi skal tage ansvar på dette område. Der er mange unge, der ikke passer ind og som har svært ved at finde deres vej. Dem kan vi hjælpe. Succesen ligger i, at de udvikler sig som mennesker og bliver en del af samfundet,” forklarer Christian Egemose, der er Senior produktionschef hos NCC og primus motor på projektet.

Læs også: Nye kræfter skal gøre byggebranchen grønnere

Foruden det praktiske arbejde i et håndværker-sjak står den på dansk og matematik undervisning. Hos NCC håber man, at kunne klæde de unge bedre på til at træffe en beslutning om, hvorvidt målet er en erhvervsuddannelse eller ej.

”Hvad kan være bedre end at hjælpe unge til at komme videre i livet og blive borgere, der bidrager til den danske velfærd,” siger Anna-Mette Monnelly, bæredygtighedschef i NCC.

Initiativet foregår i samarbejde med Aarhus kommune og Aarhus Produktionsskole. Her får de unge mulighed for at afprøve levevejen som struktør, murer, tømrer, VVS’er, maler eller elektriker. Håbet er, at initiativer som Byggepladsen skal bidrage til at løse manglen på håndværkere. Og derfor blev Byggepladsen i 2017 nomineret til den prestigefyldte CSR People Prize.

Rollemodeller er nøglen til succes
Lige nu er der 15 elever på byggepladsen. De er alle tilknyttet et bestemt sjak, hvor de dagligt arbejder tæt sammen med de professionelle håndværkere. Og på den måde bliver de en del af et netværk.

Læs også: Fokus på træ i byggeriet

Da initiativet startede for fem år siden hed det ”Virksomhedsskolen”. Siden da har det ændret navn og 220 unge har prøvet kræfter med det praktiske arbejde. Sidenhen har flere valgt en erhvervsuddannelse. Heraf har en del fået deres svendebrev. Hos NCC mener man, at voksne rollemodeller, der støtter de unge, er nøglen til projektets succes.

”De unge lærer at tage ansvar. Hver gang én af dem går videre til en læreplads, er det så bekræftende, både for os i projektet, men også for håndværkeren med 30 års erfaring, der har givet knægten en mulighed. Mange ser sig selv i den unge knægt og vil gerne hjælpe. Det er benzinen i maskinen,” uddyber Christian Egemose.

- EST 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Arbejdspladser med fokus på neurodiversitet styrker forretningen

04.05.2026Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

CSR.dk

Rockwool-fabrik vinder lokal pris for social ansvarlighed

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Deltag i nyt FN-program for ligestilling og diversitet

CSR.dk

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Copenhagen Pride

Give Steel A/S

Sponseret

Kristian former fremtidens smede – én lærling ad gangen

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår