Initiativ hjælper unge til at blive håndværkere

Praktisk arbejde er i højsædet ved NCC-initiativ, der hjælper unge til at finde den rigtige vej i livet. Målet er at give afklaring og uddanne en ny generation af håndværkere.

NCC hjælper rodløse unge til at træffe et karrierevalg. Initiativet hedder "Byggepladsen" og skal få flere unge til at få øjnene op for erhvervsuddannelserne. Arkivfoto. .

22.03.2018

CSR.dk

Hos NCC møder man mange unge, der har flere afbrudte uddannelsesforløb bag sig. Det ønsker initiativet ”Byggepladsen” at gøre op med ved at give dem et indblik i en række karrieremuligheder inden for erhvervslivet.

”Når NCC er så stor en spiller i branchen, siger det sig selv, at vi skal tage ansvar på dette område. Der er mange unge, der ikke passer ind og som har svært ved at finde deres vej. Dem kan vi hjælpe. Succesen ligger i, at de udvikler sig som mennesker og bliver en del af samfundet,” forklarer Christian Egemose, der er Senior produktionschef hos NCC og primus motor på projektet.

Læs også: Nye kræfter skal gøre byggebranchen grønnere

Foruden det praktiske arbejde i et håndværker-sjak står den på dansk og matematik undervisning. Hos NCC håber man, at kunne klæde de unge bedre på til at træffe en beslutning om, hvorvidt målet er en erhvervsuddannelse eller ej.

”Hvad kan være bedre end at hjælpe unge til at komme videre i livet og blive borgere, der bidrager til den danske velfærd,” siger Anna-Mette Monnelly, bæredygtighedschef i NCC.

Initiativet foregår i samarbejde med Aarhus kommune og Aarhus Produktionsskole. Her får de unge mulighed for at afprøve levevejen som struktør, murer, tømrer, VVS’er, maler eller elektriker. Håbet er, at initiativer som Byggepladsen skal bidrage til at løse manglen på håndværkere. Og derfor blev Byggepladsen i 2017 nomineret til den prestigefyldte CSR People Prize.

Rollemodeller er nøglen til succes
Lige nu er der 15 elever på byggepladsen. De er alle tilknyttet et bestemt sjak, hvor de dagligt arbejder tæt sammen med de professionelle håndværkere. Og på den måde bliver de en del af et netværk.

Læs også: Fokus på træ i byggeriet

Da initiativet startede for fem år siden hed det ”Virksomhedsskolen”. Siden da har det ændret navn og 220 unge har prøvet kræfter med det praktiske arbejde. Sidenhen har flere valgt en erhvervsuddannelse. Heraf har en del fået deres svendebrev. Hos NCC mener man, at voksne rollemodeller, der støtter de unge, er nøglen til projektets succes.

”De unge lærer at tage ansvar. Hver gang én af dem går videre til en læreplads, er det så bekræftende, både for os i projektet, men også for håndværkeren med 30 års erfaring, der har givet knægten en mulighed. Mange ser sig selv i den unge knægt og vil gerne hjælpe. Det er benzinen i maskinen,” uddyber Christian Egemose.

- EST 

Fadl og Broen til fremtiden

Sponseret

Konference: Klima & Sundhed - trivsel og forebyggelse

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.03.2026Brdr. Dahl A/S

Sponseret

Kvinderne sætter kurs mod VVS-branche

26.03.2026BESTSELLER

Sponseret

BESTSELLER pays out DKK 80 million in sustainability bonus for colleagues

CSR.dk

Novo Holdings trodser uroligt marked og fastholder grøn kurs

CSR.dk

Kunderne træffer selv valget og virksomhed sparer 6,6 tons CO2

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel bakker op om solsikkekampagne: Der skal være plads til forskellighed i industrien

Læger uden Grænser

Sponseret

Fra førstehjælp til folkesundhed

CSR.dk

Gourmetrestaurant vil transformere fødevarekulturen i Syddjurs

CSR.dk

Modebranchen lægger pres på EU Kommissionen

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Krøllede sedler og enlige mønter blev til millioner til nødhjælp

Lübech Living ApS

Sponseret

Kvinderne bag OOhh - sjæl og håndværk i hvert produkt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I Fødevarebranchen

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtig forretningsudvikling i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder i fødevarebranchen.

Dato

20.03.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

JUC SERVICE ApS
Kursus
Ekspropriation

På dette kursus får du den nyeste praksis, herunder nyeste praksis for Højesteret og nyeste taksationspraksis.

Dato

07.04.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenwebinar: Introduktion og gennemgang af Communication on Progress (CoP)

Deltag i dette morgenmøde, hvor vi giver en introduktion og gennemgang af UN Global Compact’s Communication on Progress (CoP) rapporteringsramme, herunder de ændringer til CoP-Questionnairet, der er blevet introduceret for 2025.

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 3: Due Diligence

– How action leads to change

Dato

08.04.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
Kommunikation af samfundsansvar

Du lærer at bruge indsigter fra din virksomheds arbejde med samfundsansvar – fx ESG-indsatser – til strategisk kommunikation. Dine undervisere, Line Schmeltz og Anna Karina Kjeldsen, sørger for, at du efter kurset kan kommunikere aktivt til omverdenen om din virksomheds arbejde med samfundsansvar.

Dato

08.04.2026

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

PwC Danmark
Konference
Værdiskabende kommunikation om bæredygtighed

Løft jeres bæredygtighedskommunikation fra compliance til forretningsværdi.

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus C