Initiativ hjælper unge til at blive håndværkere

Praktisk arbejde er i højsædet ved NCC-initiativ, der hjælper unge til at finde den rigtige vej i livet. Målet er at give afklaring og uddanne en ny generation af håndværkere.

NCC hjælper rodløse unge til at træffe et karrierevalg. Initiativet hedder "Byggepladsen" og skal få flere unge til at få øjnene op for erhvervsuddannelserne. Arkivfoto. .

22.03.2018

CSR.dk

Hos NCC møder man mange unge, der har flere afbrudte uddannelsesforløb bag sig. Det ønsker initiativet ”Byggepladsen” at gøre op med ved at give dem et indblik i en række karrieremuligheder inden for erhvervslivet.

”Når NCC er så stor en spiller i branchen, siger det sig selv, at vi skal tage ansvar på dette område. Der er mange unge, der ikke passer ind og som har svært ved at finde deres vej. Dem kan vi hjælpe. Succesen ligger i, at de udvikler sig som mennesker og bliver en del af samfundet,” forklarer Christian Egemose, der er Senior produktionschef hos NCC og primus motor på projektet.

Læs også: Nye kræfter skal gøre byggebranchen grønnere

Foruden det praktiske arbejde i et håndværker-sjak står den på dansk og matematik undervisning. Hos NCC håber man, at kunne klæde de unge bedre på til at træffe en beslutning om, hvorvidt målet er en erhvervsuddannelse eller ej.

”Hvad kan være bedre end at hjælpe unge til at komme videre i livet og blive borgere, der bidrager til den danske velfærd,” siger Anna-Mette Monnelly, bæredygtighedschef i NCC.

Initiativet foregår i samarbejde med Aarhus kommune og Aarhus Produktionsskole. Her får de unge mulighed for at afprøve levevejen som struktør, murer, tømrer, VVS’er, maler eller elektriker. Håbet er, at initiativer som Byggepladsen skal bidrage til at løse manglen på håndværkere. Og derfor blev Byggepladsen i 2017 nomineret til den prestigefyldte CSR People Prize.

Rollemodeller er nøglen til succes
Lige nu er der 15 elever på byggepladsen. De er alle tilknyttet et bestemt sjak, hvor de dagligt arbejder tæt sammen med de professionelle håndværkere. Og på den måde bliver de en del af et netværk.

Læs også: Fokus på træ i byggeriet

Da initiativet startede for fem år siden hed det ”Virksomhedsskolen”. Siden da har det ændret navn og 220 unge har prøvet kræfter med det praktiske arbejde. Sidenhen har flere valgt en erhvervsuddannelse. Heraf har en del fået deres svendebrev. Hos NCC mener man, at voksne rollemodeller, der støtter de unge, er nøglen til projektets succes.

”De unge lærer at tage ansvar. Hver gang én af dem går videre til en læreplads, er det så bekræftende, både for os i projektet, men også for håndværkeren med 30 års erfaring, der har givet knægten en mulighed. Mange ser sig selv i den unge knægt og vil gerne hjælpe. Det er benzinen i maskinen,” uddyber Christian Egemose.

- EST 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Grøn energi: Nye ressourcer i Videncenter om oprindelige folks rettigheder

20.11.2025CSR.dk

DTU Skylab modtager Diversitetsprisen 2025

18.11.2025Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan måler du S’et i ESG: Nyt værktøj gør det lettere at arbejde strategisk med social bæredygtighed

18.11.2025CSR.dk

Ny undersøgelse: Kvinder forbedrer kulturen i mandsdominerede fag

17.11.2025CSR.dk

Mangel på netværk og erfaring holder kvinderne ude af bestyrelserne

14.11.2025CSR.dk

Idrætten vil hjælpe virksomheder med at tage socialt ansvar

12.11.2025CSR.dk

På trods af øremærket barsel rammes kvinders karrierer fortsat hårdest

05.11.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Lokal keramiker forvandler ler til 32.000 kroners nødhjælp

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Sådan rapporterer du effektivt med VSME-standarden

I dette 45-minutters webinar kan du blive klogere på den frivillige standard målrettet til virksomheder, der ønsker at arbejde med bæredygtighedsrapportering.

Dato

27.11.2025

Tid

10:05

Sted

Teams

Dansk Standard
Event
DS Bæredygtighedsdag

Hvordan prioriterer man bæredygtighed i en brydningstid? Til DS Bæredygtighedsdag sætter vi fokus på, hvordan virksomheder kan stå fast på deres principper i en foranderlig verden – og hvorfor bæredygtighed stadig er en strategisk fordel.

Dato

27.11.2025

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard, Gôteborg Plads 1, 2150 Nordhavn og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Selvstændige Konsulenter I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på karrieremuligheder som rådgiver inden for ESG, CSR og bæredygtighed.

Dato

28.11.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Valified
Webinar
Webinar: Gratis introduktion til ESG-rapportering

Gratis webinar med fokus på at hjælpe din virksomhed i gang med ESG-rapporteringsarbejdet

Dato

28.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 28. november: Sustainable Business Change Manager

Overvejer du at tage en uddannelse inden for ESG og bæredygtighed, kan Sustainable Business Change Manager være rigtig for dig. Er du interesseret, men har spørgsmål eller brug for fif til, hvordan du kan sælge uddannelsen ind internt? Deltag i et uforpligtende webinar om uddannelsen.

Dato

28.11.2025

Tid

12:30

Sted

Zoom