Indien vil følge konkret plan for at nå ambitiøst mål for solenergi

Den indiske regering har skemalagt, hvordan landet skal nå 2022-målet for udvindingen af solenergi.

Indien har lagt en ambitiøs plan for at nå målet om en solenergikapacitet på 100 gigawatt inden år 2022. .

08.06.2016

CSR.dk

Indien har mange soltimer og det vil landets regering udnytte. Tilbage i 2014 annoncerede Indiens premierminister, Narendra Modi, et nyt mål for, hvor stor en mængde solenergi, der skulle give strøm til det befolkningsrige land.

Det konkrete mål gik på at nå 100 gigawatt (GW) inden år 2022, hvilket er fem gange højere end den tidligere målsætning. Til sammenligning lå verdens samlede, installerede solenergikapacitet på 181 GW tilbage i 2014. Hvis det ambitiøse mål bliver en realitet, vil Indien altså være en af verdens absolut førende nationer inden for vedvarende energiproduktion.

Læs også: Kina skal blive bedre til solvarme

For nylig udtalte Indiens energiminister, Piyush Goyal, at landet sigter mod allerede at nå de 100 GW i slutningen af 2017, skriver World Resources Institute (WRI). Men er det første mål overhoved muligt?

Indiens totale solenergikapacitet lyder i dag på 5,8 GW, så landet skal øge tempoet for solcelleudbygningen betydeligt, hvis målet skal nås. De gennemsnitlige 4 GW Indien tilføjer i solenergi årligt, skal løftes til mere end 15 GW om året – og det er blot hvis landet skal nå den oprindelige målsætning vel og mærke.

Mange har været skeptiske over for projektet, men i den seneste tid har Indien vist fremgang og seriøsitet for at nå det ambitiøse mål, skriver WRI. Blandt andet med en plan, der indeholder årlige delmål.

Årlige delmål giver en konkret plan
Grundlaget for energiministerens optimistiske udtalelse er, at landet opfyldte og overgik sidste regnskabsårs delmål for mængden af produceret solenergi med 116 procent. De årlige delmål blev offentliggjort i april og udgør en konkret plan for hvordan målet skal nås. De årlige delmål giver ydermere en gennemsigtighed og gør det nemmere for blandt andre de involverede partnere at holde regeringen op på løftet.

Ifølge planen for de årlige delmål har Indien planlagt at udbygge solkapaciteten med 12 GW i løbet af det igangværende regnskabsår. Året efter skal det tal stige til 15 GW og året efter igen 16 GW.

Læs også: Ikea vil være førende forhandler af solenergi til hjemmet

Indien virker fast besluttet på at nå dette års delmål. Energiministeren har allerede godkendt installationen af 15 GW til forskellige, nye projekter, der udnytter solenergien. Størstedelen af disse projekter er solcelleparker, mens 1 GW skal udvindes ved at installere solpaneler på tage forskellige steder i landet.

Læs også: Frankrig vil køre på solceller

Ud over målet for solenergi har Indien en overordnet målsætning om at få 175 GW fra vedvarende energiformer i år 2022.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.03.2026CSR.dk

Kun regeringen kalder Danmarks nye flyrute ”grøn”

05.03.2026CSR.dk

Rekordmange danskere kræver politisk stillingstagen til ny oliejagt i Nordsøen

CSR.dk

Djøf: Stadig ikke ligeløn – kvinder halter op til 100.000 kroner efter mænd for samme arbejde

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Dansk Standard
Kursus
LCA - Livscyklusvurdering i praksis

Forstå systemet bag LCA, fra data til troværdige resultater og bedre beslutninger. Få en grundig introduktion til livscyklusvurdering (LCA), og bliv klædt på til at fortolke resultater, bestille en LCA og deltage i kvalificerede dialoger om bæredygtighed.

Dato

11.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

11.03.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

11.03.2026

Sted

Odense