Ikke flere solpaneler hos Ikea i England – for nu

Ikea har stoppet salget af solpaneler fra sine britiske varehuse, formentlig på baggrund af de drastiske nedskæringer i tilskuddet til installation af solkraft, den britiske regering har varslet.

Som britisk husejer er det blevet lidt mere besværligt at købe solpaneler til sit tag efter at Ikea har stoppet salget, formentlig pga. kraftige nedskæringer i statsstøtten. Salget vil dog blive genoptaget, har den svenske gigant meldt ud. Foto: Flickr/Elliott Brown.

11.02.2016

CSR.dk

Der blev ikke sparet på annoncekronerne, da Ikea for to år siden begyndte at sælge solpaneler fra sine varehuse i Storbritannien. Men da den svenske møbelgigant for nylig stoppede salget igen, gik det noget mere stille for sig, skriver The Guardian.

Ikea har ikke meldt en officiel årsag til vendingen ud, men den skyldes formentlig de drastiske nedskæringer på tilskuddet til indkøb og opsætning af solpaneler og –celler, som den britiske regering annoncerede sidste år med effekt fra d. 15. januar i år. Man annoncerede godt nok, at salget ville blive genoptaget i løbet af i år, men det er ikke sket endnu, og detaljerne er fortsat uklare.

Konkret er den såkaldte feed-in-tariff for mindre solinstallationer blevet barberet ned med næsten 90 procent. Fra myndighedernes side lyder argumentet at markedet skal kunne understøtte sig selv, men eksperter påpeger, at nedskæringerne vil kunne ”slå en lovende industri ihjel”.

Læs også: Ikea-bamser sender børn i skole

Efter et prøveforløb i et enkelt varehus udbredte Ikea i løbet af 2013 og ’14 salget af solpaneler til alle kædens 17 butikker i Storbritannien (og yderligere 18 i Holland og Schweiz), dengang med en ambition om at gøre teknologien let tilgængelig for alle interesserede. Det skete i forlængelse af beslutningen om, kun at benytte og sælge LED-pærer i butikkerne, sådan som det også er tilfældet herhjemme, og udmeldingen om, at koncernen har øremærket 400 mio. euro på verdensplan til tiltag relateret til klimaforandringer og vedvarende energi.

Ikeas solpaneler blev leveret af Hong Kong-virksomheden Hanergy, men Ikea valgte ikke at forlænge kontrakten da denne udløb i november sidste år – to måneder efter den britiske regering fremlagde nedskæringsplanerne. Bloomberg spekulerede dog allerede tilbage i maj 2015 at samarbejdet vaklede efter at det Hanergy nærmest fra den ene dag til den anden tabte 19 mia. dollars (godt 140 mia. kr.) i markedsværdi på børsen.

-AK

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025Valified

Sponseret

ESG som strategisk aktiv: Honestus & Partners løfter pension til forretningsdifferentiering

18.09.2025Schneider Electric

Sponseret

EVENT: Mød os til Green Hydrogen Week den 6.-10. oktober

17.09.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Klimakampen: Når små handlinger bliver til store resultater

15.09.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Nostalgi i smukt nyt design

12.09.2025CSR.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025Klimaklar

Sponseret

Sidder du alene med klimaregnskab? Få en klimasparringspartner.

11.09.2025Dagrofa aps

Sponseret

Ny digital løsning skal lette klimarapportering og bekæmpe madspild i danske professionelle køkkener

11.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Fristads Kansas tager næste skridt i udfasningen af PFAS

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart