Ikke flere solpaneler hos Ikea i England – for nu

Ikea har stoppet salget af solpaneler fra sine britiske varehuse, formentlig på baggrund af de drastiske nedskæringer i tilskuddet til installation af solkraft, den britiske regering har varslet.

Som britisk husejer er det blevet lidt mere besværligt at købe solpaneler til sit tag efter at Ikea har stoppet salget, formentlig pga. kraftige nedskæringer i statsstøtten. Salget vil dog blive genoptaget, har den svenske gigant meldt ud. Foto: Flickr/Elliott Brown.

11.02.2016

CSR.dk

Der blev ikke sparet på annoncekronerne, da Ikea for to år siden begyndte at sælge solpaneler fra sine varehuse i Storbritannien. Men da den svenske møbelgigant for nylig stoppede salget igen, gik det noget mere stille for sig, skriver The Guardian.

Ikea har ikke meldt en officiel årsag til vendingen ud, men den skyldes formentlig de drastiske nedskæringer på tilskuddet til indkøb og opsætning af solpaneler og –celler, som den britiske regering annoncerede sidste år med effekt fra d. 15. januar i år. Man annoncerede godt nok, at salget ville blive genoptaget i løbet af i år, men det er ikke sket endnu, og detaljerne er fortsat uklare.

Konkret er den såkaldte feed-in-tariff for mindre solinstallationer blevet barberet ned med næsten 90 procent. Fra myndighedernes side lyder argumentet at markedet skal kunne understøtte sig selv, men eksperter påpeger, at nedskæringerne vil kunne ”slå en lovende industri ihjel”.

Læs også: Ikea-bamser sender børn i skole

Efter et prøveforløb i et enkelt varehus udbredte Ikea i løbet af 2013 og ’14 salget af solpaneler til alle kædens 17 butikker i Storbritannien (og yderligere 18 i Holland og Schweiz), dengang med en ambition om at gøre teknologien let tilgængelig for alle interesserede. Det skete i forlængelse af beslutningen om, kun at benytte og sælge LED-pærer i butikkerne, sådan som det også er tilfældet herhjemme, og udmeldingen om, at koncernen har øremærket 400 mio. euro på verdensplan til tiltag relateret til klimaforandringer og vedvarende energi.

Ikeas solpaneler blev leveret af Hong Kong-virksomheden Hanergy, men Ikea valgte ikke at forlænge kontrakten da denne udløb i november sidste år – to måneder efter den britiske regering fremlagde nedskæringsplanerne. Bloomberg spekulerede dog allerede tilbage i maj 2015 at samarbejdet vaklede efter at det Hanergy nærmest fra den ene dag til den anden tabte 19 mia. dollars (godt 140 mia. kr.) i markedsværdi på børsen.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

16.06.2026MeetDenmark - Dansk Erhvervs- og Mødeturisme

Sponseret

Bæredygtighed er blevet standardkrav i mødebranchen, men kommunikationen halter fortsat

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

CSR.dk

Klimatilpasning nu eller regning på op til 400 mia. kr.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Net-Zero in Practice: Challenges, Solutions, and Lessons Learned

This workshop brings together climate specialists from large Danish companies to exchange experiences and discuss practical pathways towards achieving net-zero emissions by 2050 at the latest.

Dato

17.06.2026

Tid

08:30

Sted

TDC NET, Teglholmsgade 1 København C 0900 København Denmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online