Ikke flere solpaneler hos Ikea i England – for nu

Ikea har stoppet salget af solpaneler fra sine britiske varehuse, formentlig på baggrund af de drastiske nedskæringer i tilskuddet til installation af solkraft, den britiske regering har varslet.

Som britisk husejer er det blevet lidt mere besværligt at købe solpaneler til sit tag efter at Ikea har stoppet salget, formentlig pga. kraftige nedskæringer i statsstøtten. Salget vil dog blive genoptaget, har den svenske gigant meldt ud. Foto: Flickr/Elliott Brown.

11.02.2016

CSR.dk

Der blev ikke sparet på annoncekronerne, da Ikea for to år siden begyndte at sælge solpaneler fra sine varehuse i Storbritannien. Men da den svenske møbelgigant for nylig stoppede salget igen, gik det noget mere stille for sig, skriver The Guardian.

Ikea har ikke meldt en officiel årsag til vendingen ud, men den skyldes formentlig de drastiske nedskæringer på tilskuddet til indkøb og opsætning af solpaneler og –celler, som den britiske regering annoncerede sidste år med effekt fra d. 15. januar i år. Man annoncerede godt nok, at salget ville blive genoptaget i løbet af i år, men det er ikke sket endnu, og detaljerne er fortsat uklare.

Konkret er den såkaldte feed-in-tariff for mindre solinstallationer blevet barberet ned med næsten 90 procent. Fra myndighedernes side lyder argumentet at markedet skal kunne understøtte sig selv, men eksperter påpeger, at nedskæringerne vil kunne ”slå en lovende industri ihjel”.

Læs også: Ikea-bamser sender børn i skole

Efter et prøveforløb i et enkelt varehus udbredte Ikea i løbet af 2013 og ’14 salget af solpaneler til alle kædens 17 butikker i Storbritannien (og yderligere 18 i Holland og Schweiz), dengang med en ambition om at gøre teknologien let tilgængelig for alle interesserede. Det skete i forlængelse af beslutningen om, kun at benytte og sælge LED-pærer i butikkerne, sådan som det også er tilfældet herhjemme, og udmeldingen om, at koncernen har øremærket 400 mio. euro på verdensplan til tiltag relateret til klimaforandringer og vedvarende energi.

Ikeas solpaneler blev leveret af Hong Kong-virksomheden Hanergy, men Ikea valgte ikke at forlænge kontrakten da denne udløb i november sidste år – to måneder efter den britiske regering fremlagde nedskæringsplanerne. Bloomberg spekulerede dog allerede tilbage i maj 2015 at samarbejdet vaklede efter at det Hanergy nærmest fra den ene dag til den anden tabte 19 mia. dollars (godt 140 mia. kr.) i markedsværdi på børsen.

-AK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

18.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Udendørsdesign i fokus: Mere end blot en sæsontrend

18.02.2026CSR.dk

Nye beregninger: Hejre-felt kan føre til 10.700 dødsfald

18.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

17.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarligt interiør skabte ro midt i SS26 messernes travlhed

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

24.02.2026

Tid

09:00

Sted

Tangen 9, 8200 Aarhus N

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af guide til det digitale produktpas

Få et samlet overblik over de kommende krav, en introduktion til det digitale produktpas og viden om den nye guide.

Dato

24.02.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense