Ikea vil åbne flygtninge-produktionscentre i Jordan

Den svenske møbelmastodont har planer om at åbne produktionscentre i områder i Jordan, der er særligt ramt af flygtningekrisen. Med det og lignende tiltag vil Ikea på verdensplan hive 200.000 mennesker ud af fattigdom.

I den Nordjordanske by Amman vil Ikea ansætte både syriske flygtninge og lokale til at væve forskellige produkter i nye produktionscentre. De første skal efter planen åbne til august. .

24.04.2017

CSR.dk

Det svenske møbelhus Ikea vil etablere produktionscentre i Jordan med det formål at få blandt andre nogle af landets mange syriske flygtninge i arbejde. Det skriver mediet dezeen.com. Initiativet er et led i et verdensomspændende projekt, der skal hive folk ud af fattigdom gennem socialt entreprenørskab.

I alt forventer møbelmastodonten, at projektet vil skabe arbejdspladser til 200.000 mennesker verden over, der lige nu lever i fattigdom.

”200.000 er vores langsigtede ambition. Det kommer måske til at tage 10-15 år. Vi vil have de her mennesker til at være vores fremtidige leverandører”, siger Jesper Brodin, der er ansvarlig for forsyning hos Ikea, til dezeen.

Initiativet er et eksempel på den type investeringer, som f.eks. Dansk Flygtningehjælp efterspørger flere af, ifølge generalsekretær Andreas Kamm:

”Vi er ikke trætte af CSR og den type samarbejde, men den mest interessante model er forretningsbaseret, hvor vi sammen kan starte virksomheder og skabe jobs i de dele af verden, som flygtningekrisen påvirker mest,” sagde han, da han åbnede CSR Links konference om ansvarlige investeringer d. 2. marts 2017.

Læs også: Ikea klar med køkkenlåger af genbrugsplast og -træ

Centrene i Jordan forventes allerede at være operationelle i august i år, og arbejdstagerne forventes at blive et miks af syriske flygtninge og jordanske indbyggere – cirka halvt af hver. Arbejdet vil bestå i at producere vævede produkter, såsom tæpper, puder og sengetæpper.

Centrene vil ligge i forbindelse med Ikeas samarbejdspartners, Jordan River Foundations, allerede etablerede centre i landet.

”Vi har et langsigtet partnerskab med den sociale entreprenør Jordan River Foundation, og produktionen vil derfor foregå, hvor de allerede har centre. Det vil sige i og omkring byen Amman”, oplyser Ikea til dezeen.

Amman, der ligger i det nordlige Jordan, huser mange flygtninge, både i og uden for de mange flygtningelejre. I starten vil i alt 100 blive ansat til at væve for Ikea. Inden for to år forventer virksomheden, at det tal er steget til 400.

Læs mere om Ikeas planer her.

-CHM

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

29.10.2026CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

28.10.2026Forenede Service

Sponseret

Forenede Service styrker medarbejdernes stemme med digital APV

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Ny rapport: Forbedret træfsikkerhed kan gøre e-mails mere klimavenlige

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Standard

Sponseret

Fra tabu til global standard: Ny standard skal hjælpe arbejdspladser med menstruation og overgangsalder

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn