Ikea vil åbne flygtninge-produktionscentre i Jordan

Den svenske møbelmastodont har planer om at åbne produktionscentre i områder i Jordan, der er særligt ramt af flygtningekrisen. Med det og lignende tiltag vil Ikea på verdensplan hive 200.000 mennesker ud af fattigdom.

I den Nordjordanske by Amman vil Ikea ansætte både syriske flygtninge og lokale til at væve forskellige produkter i nye produktionscentre. De første skal efter planen åbne til august. .

24.04.2017

CSR.dk

Det svenske møbelhus Ikea vil etablere produktionscentre i Jordan med det formål at få blandt andre nogle af landets mange syriske flygtninge i arbejde. Det skriver mediet dezeen.com. Initiativet er et led i et verdensomspændende projekt, der skal hive folk ud af fattigdom gennem socialt entreprenørskab.

I alt forventer møbelmastodonten, at projektet vil skabe arbejdspladser til 200.000 mennesker verden over, der lige nu lever i fattigdom.

”200.000 er vores langsigtede ambition. Det kommer måske til at tage 10-15 år. Vi vil have de her mennesker til at være vores fremtidige leverandører”, siger Jesper Brodin, der er ansvarlig for forsyning hos Ikea, til dezeen.

Initiativet er et eksempel på den type investeringer, som f.eks. Dansk Flygtningehjælp efterspørger flere af, ifølge generalsekretær Andreas Kamm:

”Vi er ikke trætte af CSR og den type samarbejde, men den mest interessante model er forretningsbaseret, hvor vi sammen kan starte virksomheder og skabe jobs i de dele af verden, som flygtningekrisen påvirker mest,” sagde han, da han åbnede CSR Links konference om ansvarlige investeringer d. 2. marts 2017.

Læs også: Ikea klar med køkkenlåger af genbrugsplast og -træ

Centrene i Jordan forventes allerede at være operationelle i august i år, og arbejdstagerne forventes at blive et miks af syriske flygtninge og jordanske indbyggere – cirka halvt af hver. Arbejdet vil bestå i at producere vævede produkter, såsom tæpper, puder og sengetæpper.

Centrene vil ligge i forbindelse med Ikeas samarbejdspartners, Jordan River Foundations, allerede etablerede centre i landet.

”Vi har et langsigtet partnerskab med den sociale entreprenør Jordan River Foundation, og produktionen vil derfor foregå, hvor de allerede har centre. Det vil sige i og omkring byen Amman”, oplyser Ikea til dezeen.

Amman, der ligger i det nordlige Jordan, huser mange flygtninge, både i og uden for de mange flygtningelejre. I starten vil i alt 100 blive ansat til at væve for Ikea. Inden for to år forventer virksomheden, at det tal er steget til 400.

Læs mere om Ikeas planer her.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

19.08.2026Dagrofa aps

Sponseret

Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

CSR.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 mia. euro kan blive grønnere – erhvervskoalition presser på

CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Opstart: Mini MBA i Sustainability Management

Mini MBA i Sustainability Management er for dig, der ønsker en ambitiøs uddannelse i bæredygtighed. Du bliver undervist af førende eksperter inden for bæredygtighed og SDG’er - heriblandt Steen Hildebrandt, som har været med til at skabe uddannelsen.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Hotel Aarhus

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

DTU
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Seminar
ISO 45001 Inspirationsseminar

ISO 45001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for kravelementerne i ISO 45001 standarden, og hvad det vil sige at være certificeret efter standarden.

Dato

03.09.2026

Sted

Fredericia

DTU
Efteruddannelse
Operations Management

Få kompetencerne til at optimere din virksomheds driftsprocesser og produktions-flows. Og skab mere værdi for virksomheden ved at planlægge og styre driftsopgaver mere effektivt.

Dato

03.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup