ICA Gruppen vil gøre sin vejtransport fossilfri inden 2030

Som en del af omstillingen mod transport med fossilfrie brændstoffer har svenske ICA Gruppen fremlagt sin nye brændstofstrategi. Af den fremgår det blandt andet, at al virksomhedens godstransport på vejene skal være fossilfri inden 2030.

ICA vil gøre al sin vejtransport fossilfri inden 2030. I de svenske områder omkring byerne Stockholm, Göteborg og Malmö er virksomhedens ambitioner endda endnu højere. Her skal målet således allerede opnås i 2025. Foto: ICA.

21.08.2019

CSR.dk

ICA mener dog ikke, at de er kommet i mål og peger på, at der skal nye tiltag til, hvis de i fremtiden skal fastholde eller øge brugen af fossilfrie brændstoffer. Derfor fremlægger virksomheden nu sin brændstofstrategi, der skal fungere som det næste skridt mod at mindske klimapåvirkningen fra transport.

Brændstofstrategien indeholder således en målsætning om, at al godstransport på vejene skal være fossilfri inden 2030. I storbyregionerne Stockholm, Göteborg og Malmö er ambitionen endda, at der skal ske inden 2025. Den nye strategi omfatter al vejtransport indenfor ICA Gruppens forretning i Sverige og gælder således også for selskabets leverandører. 

”Vi tror på, at der er plads til forskellige brændstoffer, og vi kommer dermed fortsat til at arbejde, som vi hidtil har gjort, med at teste forskellige typer af fossilfrie brændstoffer. Elektriske køretøjer er også noget, som vi vil se nærmere på”, siger topchef Per Strömberg. Foto: ICA.

”Udviklingen af vedvarende brændstof går fremad, men der er behov for, at udviklingen påskyndes, hvis vi skal have mulighed for at være fossilfrie i 2030”, siger adm. direktør i ICA Gruppen, Per Strömberg, og fortsætter:

”Der er en hel del udfordringer ved denne omstilling, hvor udviklingen af teknologi til køretøjer, tilgængelighed og infrastruktur til fossilfrie brændstoffer, samt usikkerhed omkring politiske beslutninger er nogle af de vigtigste”.

Overføre transport til jernbaner og skibsfarten
ICA har allerede gennem flere år arbejdet på at optimere sine transporter ud fra både et helbreds- og effektiviseringsperspektiv. Det er blandt andet sket ved at overføre vejtransport til jernbanen og skibsfarten. Det arbejde kommer til at fortsætte og blive intensiveret.

Med den nye strategi kommer virksomheden desuden til at accelerere investeringen i ny teknologi og fossilfrie brændstoffer, ligesom det skal undersøges, hvordan initiativer for at øge den nationale produktion af biobrændstof kan støttes.

Til at give en klar retning både internt og for transportører, skal et nyudviklet værktøj hjælpe med prioriteringen af omstillingsarbejdet mod at mindske klimapåvirkningen.

”Prioriteringen af brændstoffer skal guide virksomheder i deres valg af køretøjstype og brændstof og rangere eksisterende brændstoffer efter deres klimapåvirkning”, siger Per Strömberg.

Læs også: Der skal strøm på logistikken – nu!

”Vi tror på, at der er plads til forskellige brændstoffer, og vi kommer dermed fortsat til at arbejde, som vi hidtil har gjort, med at teste forskellige typer af fossilfrie brændstoffer. Elektriske køretøjer er også noget, som vi vil se nærmere på”, slutter han.

- JMA

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00