I verdens fattigste lande er et job ikke en garanti mod fattigdom

Hver fjerde lever under fattigdomsgrænsen i de fattigste lande i verden – og det selvom de er i arbejde. Den internationale arbejdsorganisation ILO kritiserer, at der ikke er nok fokus på, om det er muligt at leve for sin løn.

En kvindelige arbejder i Yangon, Myanmar. Arkivfoto..

26.02.2019

CSR.dk

Der er i løbet af de sidste 30 år gjort flere indsatser for at mindske arbejdsløsheden i verden. Men det er stadig et problem, at mange, på trods af at de er i arbejde, lever i fattigdom, lyder kritikken fra ILO, der er en international arbejdsorganisation. Det skriver danwatch.dk.

Læs også: Ny dansk fond vil bekæmpe fattigdom i Afrika

Helt konkret, så lever hver fjerde arbejder i lav- og middelindkomstlande i fattigdom. Det svarer til 700 millioner mennesker på verdensplan. Det viser en ny rapport udarbejdet af ILO.

“Betalt arbejde er en vigtig drivkraft for materielt velvære, økonomisk sikkerhed, lige muligheder og menneskelig udvikling; dog oplever størstedelen af verdens arbejdstagere ikke fremskridt på disse områder. At være i beskæftigelse er ikke altid en garanti for en anstændig levevis”, skriver ILO i rapporten.

Dermed er det globale arbejdsmarkeds største problem at mindske andelen af fattige arbejdere samtidig med, at kvaliteten på arbejdspladsen skal styrkes, da mange har jobs med usikre vilkår. Det skriver ILO i rapporten.

Fokus på verdensmål nummer otte
ILO’s undersøgelse ser på fremskridt indne for Verdensmål 8 om anstændige jobs og økonomisk vækst og konkluderer, at det er nødvendigt at have et større fokus på at forbedre kvaliteten af arbejdet. Det blandt andet kan sikre opnåelse af de resterende verdensmål om for eksempel udryddelse af fattigdom på globalt plan.

“Det 8. verdensmål handler ikke kun om fuld beskæftigelse, men også om kvaliteten af beskæftigelsen. Lighed og anstændige arbejdsforhold er to af grundstenene for bæredygtig udvikling”, siger ILO’s politik-vicedirektør, Deborah Greenfield, til ILO’s egen hjemmeside.

Andelen af fattige arbejdere falder på globalt plan, men der er stor forskel på lande og regioner.

Særligt de øvre middelindkomstlande og Kina har trukket statistikken op, mens lavindkomstlande trækker den ned. Det skyldes, at de ikke formår at skabe ordentlige arbejdspladser i samme tempo som befolkningstilvæksten.

Læs også: Virksomheder vil hjælpe 100.000 ud af fattigdom

Næsten 70 procent af den samlede arbejdskraft i verdens lavindkomstlande lever i moderat til ekstrem fattigdom. Og det tal medregner ikke alle dem, som er fattige på grund af arbejdsløshed eller manglende adgang til arbejdsmarkedet.

Oven i det kommer, at tre ud af fem af verdens arbejdere er en del af den uformelle økonomi, som er karakteriseret ved dårlige lønninger samt manglende sikkerhed og rettigheder for arbejdstageren. Uformelle arbejdere inkluderer både ansatte i familiens landbrug eller virksomhed, selvstændige og lønmodtagere.

- SDN

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

I fokus: anstændige jobs

Hvordan ser anstændige jobs ud, og hvordan kan man arbejde med at have dem i både sin egen drift og i sin værdikæde? Temaet ser på, hvordan virksomheder konkret arbejder med anstændige jobs og udfolder centrale dele af denne vigtige dagsorden. 

Relateret indhold

19.05.2026CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

15.05.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Overgangsalder på arbejdspladsen: Sådan skaber din virksomhed gode rammer på tværs af livsfaser

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

CSR.dk

Ny teknologi: Dansk virksomhed kan omdanne industriens CO2 til kalk

Dansk Standard

Sponseret

Overgangsalderen skal være et naturligt samtaleemne på arbejdspladsen

Dansk Erhverv

Sponseret

Dansk Erhverv indgår partnerskab med Tænketanken EQUALIS

CSR.dk

Nu skal vi snakke om overgangsalder på arbejdspladsen

Sex & Samfund

Sponseret

Teknologi kan styrke sundhed og frihed – men kun hvis rettighederne følger med

Cabi

Sponseret

Små greb kan mindske frafald blandt lærlinge i anlægsgartnerbranchen

Dansk Erhverv

Sponseret

5 simple principper: Sådan skaber Carl Ras en attraktiv arbejdsplads gennem diversitet og inklusion

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense